7 tipů jak připravit zahradu pro jaro

prvé jarné kvietky trčiace zo snehu

Nevíte se už dočkat jara? Únor patří sice mezi zimní měsíce, mnohdy je i mrazivý, ale jeho koncem se vše začíná měnit. Příroda se začne probouzet a postupně oteplovat. Pro zahrádkáře je zimní období možná trochu nudným, protože práce není tolik, jako v teplejších měsících. Pokud vám chybí zahrádkaření, můžete se už i v únoru pustit do přípravných zahradních prací. Co všechno můžete na zahradě během února dělat a jak si připravit nejen zahrádku, ale i zahradní domek či zahradní altán na jaře? Přečtěte si několik tipů!

Zahradní práce během února budou obecně zaměřeny na přípravu zahrádky pro jaro, čištění zahradního nářadí, úklid, příprava záhonů či čištění bazénu, jezírka i zahradního domku či altánku.

1. Zkontrolujte nářadí a vyčistěte, co je třeba

Během února se směle můžet pustit do čištění, ať už to bude vaše zahradní nářadí a náčiní, záhony, sekačka, zahradní domek či zahradní altán. Vezměte si vše zahradní nářadí a náčiní na jedno místo a udělejte si revizi. Zkontrolujte, zda je nářadí čisté, v případě, že ne, očistěte zbytky hlíny či listí. Zkontrolujte také, zda je nářadí funkční a zda ho netřeba opravit. Zároveň si můžete udělat revizi a popřemýšlet nad tím, zda vám nebude třeba nějaké kousky nářadí dokoupit. Co se týče sekačky, zkontrolujte, zda je čistá a také odstraňte případné nedostatky.

2. Připravte zahradní domek nebo altán na novou sezónu

Předsezónní revizi si můžete udělat i ve vašem zahradním domku či altánku. Zkontrolujte zahradní domek či zahradní altán nejen z exteriéru, ale i interiéru. Zaměřte se na to, zda se během zimy nepoškodil, zda nedošlo k přílišnému navlhnutí dřeva nebo jestli se náhodou nevytvořila plíseň. Všechny nalezené nedostatky zkuste odstranit v co nejkratším čase, abyste se vyhnuli tomu, že se zhorší. Zkontrolujte nejen dřevo domku či altánku, ale i střechu, podlahu a zároveň se zaměřte i na okapy a římsy. Ujistěte se, že je vše v pořádku. V případě, že máte na zahradě zahradní domek, ukliďte si iv interiéru. Odstraňte všechny nepotřebné věci, které vám jen zbytečně zabírají místo. Zorganizujte si takzvané generální úklid, během kterého si svůj zahradní domek či altán připravíte pro používání během sezóny. Svůj zahradní domek či zahradní altán si pořádně prohlédněte a zamyslete se také, zda nebude potřebovat nový ochranný nátěr.

3. Zkontrolujte zahradní nábytek

Revizi můžete provést i na vašem zahradním nábytku. Vyčistěte ho a ujistěte se, že je plně funkční. V případě, že najdete nějaké nedostatky či poškození, zkuste je co nejdříve odstranit. I v tomto případě, pokud je váš zahradní nábytek ze dřeva, ujistěte se, zda náhodou nepotřebuje nový impregnační nátěr. Během zimy je totiž zahradní nábytek vystavován zvýšené vlhkosti, a proto je jeho ochrana důležitá. Zajistíte tak jeho plnou funkčnost a zároveň i delší životnost.

4. Naplánujte si výsadbu

Během února se můžete věnovat spíše plánovacím činnostem. Jednou z nich může být i důkladná příprava “zahradního plánu”. Zkuste si vytvořit přesný a podrobný seznam toho, co budete chtít během příští sezóny pěstovat. Tak budete přesně vědět, jaké semínka či sazeničky budete potřebovat. Vše si napište na seznam a když budete dělat revizi vašich zásob, budete přesně vědět, co bude nutné dokoupit. Kromě toho, vyberte zelenině, ovoci i květinám v zahradě své místo, čímž si samotný proces sázení na jaře zjednodušíte a zefektivníte.

záhradkárske náradie

Věděli jste že, správný výběr plodin a rostlin do zahrady je základním pilířem pro harmonii v zahradě? Rostliny, které jsou přirozené naší zeměpisné šířce jsou mnohem vhodnější pro hmyz a to nejen při opylování. Exotické plodiny a rostliny jsou sice moderní, ale mnohdy našemu hmyzu nevoní nebo až smrdí.

5. Ukliďte a připravte záhony

Na to, abyste mohli sázet, si však budete muset připravit záhony. Únor vám může sloužit jako období na to, abyste záhony vyčistili od nečistot ale i suchých listů z podzimu. Odstraňte ze záhonů případnou plevel, protože během teplé zimy dokáže růst. Samozřejmě, pokud je vaše zahrádka během února ještě pokrytá sněhem, nechte si tuto činnost na později, když se sníh roztaje. V tomto případě se spíše zaměřte na ometání sněhu z větví stromů, které se pod jeho váhou mohou zlomit. Nezapomínejte však ani na váš zahradní domek či zahradní altán a odstraňte sníh i ze střechy a terasy domku či altánku, abyste se vyhnuli jejich zbytečnému navlhnutí.

6. Nezapomeňte ani na ovocné stromy

Únor je vhodným obdobím i na péči o již zasazeny stromy a keře. Můžete se pustit do zimního zastřihávání a začít prosvětlovat koruny stromů a také zmlazovat staré nebo slabší rodící ovocné stromy. Zkraťte hlavní větve o třetinu až polovinu. Dopřejte svým ovocným stromečkem i ochranu. Oškrábejte starší kůru a rány ošetřete jejich štěpařským voskem nebo balzámem. Kmeny stromů můžete také natřít vápenným mlékem, které slouží jako ochrana před praskáním kůry. Zároveň očistěte kmeny a tlustší větve drátěným kartáčem od mechu a zpod stromů vyhrabejte zbytky spadaného listí. Pokud by bylo přece jen počasí mimořádně příznivé a teplé, můžete se pustit i do výsadby nových ovocných stromků. Výjimkou jsou ale meruňky, broskve a duly, které vysazujte až při skutečně teplejším počasí.

ženská ruka natiera strom bielou farbou na znak prichádzajúcej zimy

7. Zeleninová zahrádka v únoru

Co se týče vaší zeleninové zahrádky, během února, pokud je příznivé počasí, můžete přehazovat kompost. Pokud máte na zahrádce skleník či teplé pařeniště, pokračujte ve výsevu salátu, ředkvičky, kedlubny, celeru, rajčat či papriky. V únoru také můžete začít s nakličováním raných brambor, které uložíte do bedýnky a umístěte na světlé a teplé místo.

I když se zdá, že únor je měsícem, během kterého se na zahrádce nedá dělat nic, opak je pravdou. Můžete svou zahrádku ale i zahradní domek či zahradní altán začít připravovat na následující sezónu. Činností, kterým se můžete věnovat je, jak jste si mohli přečíst, hned několik. Pusťte se tedy do přípravy vaší zahrádky na jaře, a tak vás na začátku sezóny nic nepřekvapí.

doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma