Jak pečovat o dřevěné zahradní domky a altány?

Dřevěný zahradní chatka

Přicházející zima nás vyzývá, abychom před ní zkontrolovali všechny kouty naší zahrady. Uklidit nářadí, nábytek a kola do zahradních domků či altánů a ty připravit na zimní spánek. Stává se, že mrazy, sníh a bouře jim během zimy způsobí škody, které je třeba před další sezónou opravit. Abyste tomu předešli, je dobré vědět jak je chránit. Zejména, co se týče zahradních domků a altánů, jejichž fasáda degraduje o něco rychleji. Níže se podíváme na to, jak obnovit dřevěné fasády, a jak chránit altány a domky, aby vydržely v dobrém stavu co nejdéle.

Jak pečovat o dřevěné zahradní domky a altány?

Konstrukce jsou obvykle vyrobeny z borovice nebo smrku. V našich podmínkách a ve své cenové třídě fungují tyto druhy nejvíc. Dům z jehličnanu působí příjemně, v zimě udržuje teplo a v létě se nepřehřívá. Třeba ale poznamenat, že domorodé jehličnany nejsou tak odolné vůči škodlivým povětrnostním podmínkám jako exotické dřevo a proto by měly být pravidelně udržovány. Pro jejich trvanlivost je také důležitá počáteční impregnace.

Zahradní domek PULA
Vnější úprava zahradních chatek ze smrkového a borovicového dřeva se musí pravidelně obnovovat a posilovat. Na fotografii: Zahradní domek PULA ze skandinávského smrku se střechou pokrytou finským šindelem. Je vhodná pro skladování sekačky, kol nebo nářadí.

Vysušené desky natřené ochrannou barvou a dodatečně zpevněné vrstvou laku odrážejícího vlhkost – to je základ pro péči o zahradní domky a altány. Vše kvůli skutečnosti, že struktura dřeva, ze kterého je objekt postaven, se mění v závislosti na vlhkosti a slunečního záření. Dřevěný domek, který slouží pro skladování nářadí a zahradní techniky musí také odolávat zimním mrazem a pravidelnému krupobití. Správná ochrana a její pravidelné posilování prodlužuje životnost o několik let.

Nezávislá impregnace dřevěného domu

Pokud jste si koupili zahradní domek ze dřeva bez ochranného nátěru, musíte si ho zajistit a nanést sami. V různých prodejnách jsou k dispozici profesionální impregnace přizpůsobené konkrétnímu druhu dřeva. Doporučujeme Vám poradit se o nich s daným prodejcem. Bez ohledu na metodu impregnace vždy pamatujte na to, že dřevo musí být při nanášení suché.

Malba

Správná péče a ochrana dřeva předpokládá pravidelné čištění vnější fasády domu od zemitých nánosů a nečistot. Pokud jste zhodnotili, že je domek v relativně dobrém stavu, vše co potřebujete je drátěný kartáč, čistící prostředek a teplá voda. Případně můžete použít brusný papír nebo brusku. K dispozici jsou i různé speciální chemikálie, které pomáhají zbavit dřevo starého nátěru. Hned poté, jsou části dřeva opracované, by se na čištěný a vyrovnaný povrch měla nanést nová vrstva nátěru kvůli jeho ochraně.

Zahradní altán LOUISIANA
Zahradní altán LOUISIANA s červeným šindelem natřený ochrannou látkou, který mu dává hřejivou barvu.

Olejování

Pokud jsou vaše zahradní chatky vybaveny terasou, měli byste se vyhnout používání laku jako ochranné látky na podlaze a na místech, kde je nátěr vystaven oděru. Na tato místa jsou vhodnější olejové nátěry. Lak není odolný proti oděru a po krátké době dokonce na zemi nevypadá dobře. Proto je vhodný k aplikaci na dřevěné stěny, altány, pergoly přiléhající k domu nebo na dřevěný nábytek. Obnova dřevěného povrchu, který byl předtím naolejovaný, je mnohem jednodušší než v případě renovace lakového nátěru. V první řadě není nutné odstranit starou vrstvu, jako v případě laku. Stačí povrchy rovnoměrně olejovat, aby další vrstva oleje vypadala esteticky.

Zahradní chatka SANTIAGO
Zahradní domek SANTIAGO na rekreační využití. Chraňte dřevo před sluncem a vlhkostí. Nezapomeňte, že balkon a podlaha na terase by neměly být lakované. V tomto případě bude vhodnější olejový nátěr.

Oleje by měly být nanášeny v tenkých vrstvách postupně v různých intervalech podle návodu. Olej musí být nanesen houbou nebo bavlněným hadříkem, pohybující se podél struktury dřeva. Při natírání pamatujte, že olej se může v nádobě nátěru usadit, což může vést k nerovnoměrně rozložené barvě na dřevěné konstrukci. Proto byste měli během práce pravidelně míchat olej v nádobě.

Biocidy: ochrana proti plísním

Druhy exotického dřeva obsahují přírodní oleje, které chrání surovinu před škodlivými účinky větru, deště, slunce a střídajících se teplot. Naše původní jehličnany, jako borovice nebo smrk, jsou zbaveny takových přirozených ochránců. Proto je velmi důležitá impregnace a posilování dřeva pomocí laků a olejových přípravků. Když kupujete konzervační prostředky na dřevo, ujistěte se, že obsahuje látky, které chrání před hmyzem, plísněmi a houbami. Pokud je lak bez biocidů, nejdříve třeba natřít dřevo ochranným impregnačním nátěrem.

Jak si vybrat barvu přípravku?

Přípravky jako laky, oleje a impregnáty, které jsou zbarvené, dřevo zcela nepřekryjí. To znamená, že přirozená barva dřeva pronikne z vrstvy této látky. Mějte to na paměti při pohledu na vzorku – výrobci obvykle poskytují vzorky na borovici, která má jasnou barvu, zatímco dubové dřevo natřené toutéž barvou může vypadat úplně jinak. Před první vrstvou je proto dobré vyzkoušet si nátěr na vzorku dřeva, které se chystáte natírat.

Altánek LAS VEGAS
Zahradní altán LAS VEGAS chrání před sluncem během horkých letních dnů.

Bez ohledu na to, jakou ochranu dřeva si vyberete, stojí za to vzpomenout si princip: “méně je více”. Velmi častou chybou zahradníky je použití příliš hrubých impregnačních vrstev. Výsledkem je, že zahradní domky a altány mají na povrchu nevzhledné skořápky, zatímco by měli pouze zdůrazňovat přirozené zrnitosti, kreslení a zbarvení dřeva. Při používání jakéhokoliv přípravku by proto měli zohlednit informace uvedené na štítku, který obsahuje návod a rady, jak ho správně používat.

Shrnutí

Dřevo je přírodní surovinou a na to, abychom si jeho vzhled užívali co nejdéle, musí o něj být dobře postaráno. Proto je každoroční konzervace zahradních domků a altánů nezbytná. V opačném případě se dřevo, z nichž jsou vyrobeny, poškodí – což zase vede ke snížení krásy a funkčnosti samotných objektů.

doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma