Jaký materiál vybrat na stavbu zahradního altánu?

zahradní altán u jezírka

Zahradní altán či zahradní domek si většina z nás spojuje s odpočinkem, relaxací či příjemným posezením s rodinou nebo přáteli. Kromě toho může být i praktickým pomocníkem při pracích v zahradě. V každém případě je však jakýmsi zahradním královstvím, proto by výběr zahradního domku či altánku neměl být podceňován. Stejně by neměl být opomíjen ani výběr materiálu, ze kterého je vyroben.

V současnosti existuje velké množství zahradních domků, altánků či chatek. Vybírat si můžeme z množství velikostí, tvarů, provedení a také samotných materiálů. Nejčastějším materiálem, po kterém se při zajišťování zahradního domku sahá, je dřevo. Není však jediným. Domečky, chatky či altánky můžete najít i zděné či vyrobené z hliníku.

Na prvním místě je umístění

Před tím, než se rozhodnete si zahradní domek či altán zajistit, je třeba si dobře promyslet, na jakou část zahrady ho umístíte. Ideálním místem je ta část zahrady, která je nejklidnější. Z vašeho zahradního domku nebo altánku byste také měli mít dobrý výhled na vaši zahradu nebo případně zahradní jezírko. Více o umístění zahradního altánku jsme psali v tomhle článku.

dřevěný altán

Z řad dřevěných altánků je možné vybírat si mezi dostatkem variací a možností. Zvolit si můžete jednodušší konstrukce, které jsou vzdušnější, ale i mohutnější v kombinaci například s kamennou dlažbou. I stěny altánků mohou být různé – otevřené, plné, ale i kombinované.

Altán či zahradní domek by měl být vyroben v první řadě z kvalitního materiálu, který by však měl také harmonizovat s okolím a samotnou zahradou či jinými architektonickými prvky ve vaší zahradě.

Dřevo jako součást přírody

Dřevěné altány a zahradní domky jsou nejčastější a nejvíce preferovanou volbou. Jednodušším řešením je využití hotových dřevěných altánků, při kterých máte záruku, že jsou vyrobeny z kvalitních materiálů. Dřevěné domky a altány Můjaltán.cz jsou vyráběny z kvalitního smrkového a borovicového dřeva. Tento materiál se dováží z vysokých nadmořských výšek a při jeho výběru se dbá na opatrnost a také kvalitu a zdraví dřeva. Dřevo prochází přirozeným schnutím, čímž se předchází degradaci dřeva plísněmi či prasklinami. Dřevo se následně zpracuje s využitím moderních technologií, které zajišťují kvalitu konečného výrobku ve vaší zahradě. Finálním krokem před tím, než se zahradní domek nebo zahradní altán dostanou k vám na zahradu, je realizace libovolně vybraného nátěru ze široké barevné škály.

Z hliníku jsou ve většině případů vyráběny zejména zahradní altánky či pergoly. Obvykle jsou bez ukotvení do země a s polykarbonátovou či prosklenou střechou. Hliníkové altány jsou také vybaveny okapem a ve své podstatě nevyžadují přílišnou péči. I přesto, že v současnosti je tento typ materiálu preferovaný, využívá se jen zřídka. Pokud zvažujete zahradní domek, praktičtějším a osvědčeným materiálem je dřevo.

dřevěný altán utah

Altán nebo zahradní domek je místem, které bychom mohli považovat za optickou dominantu zahrady či zahradní království. Proto bychom si volbu materiálu ale i jeho umístění měli předem důkladně promyslet.

Zdroj obrázků: www.depositphotos.com, www.mujaltan.cz

doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma