Kam sahá historie zahradních altánů?

zahradní altán u jezýrka

Zahradní altány se v zahradách nacházejí již celá staletí, ba až tisíciletí. Původ slova altán sice není oficiálně znám, faktem je, že jejich popularita rostla s každou generací a představují nejrozšířenější venkovní zahradní stavby na světě. Původně se nazývaly i letní domky, Paviliony, kiosky nebo pergoly.

První počátky zahradních altánů vedou až k Egypťanům před 5000 lety. Důkazy o tom byly nalezeny v hrobkách z roku 1400 před naším letopočtem jako nástěnné malby. Je tomu tak proto, že lidé v tomto období vnímali zahradu jako pozemský ráj, přes kterou se dostanou do posmrtného života.

Zahradní altánky byly rovněž velmi oblíbené a moderní ve starověkém Římě a Pompejích. Postupně časem – jak se zvyšovala populace Říma – tak si bohatí aristokraté zvykli stavět domy podél Středozemního moře a součástí každého musel být i altánek.

Původ zahradních altánů se váže i do desátého století do Perské říše. Zahradní altánky měli různou podobu – od barevných stanů s rohožemi na podlahách – až po zdobené dvoupodlažní konstrukce s kupolemi, mramorovými sloupy a zlatými sedadly. Některé byly dokonce vybudovány přes potok, který v altánku sloužil jako “klimatizace”.

zahradní altán čínského typu
Typický altán čínského typu

V Japonsku se zahradní altánky využívaly na čajové ceremonie a souvisely s čajovými obřady. Představovali místo odpočinku a meditace. S meditací byly altánky spojeny i během období renesance a nacházely se zejména v zahradách klášterů.

V 14. století ovlivnil francouzský styl altánků i ostatní země a altánky se využívaly zejména jako stavby vedle domů a sídel. Sloužily zejména na zábavu. V sedmnáctém století nabývaly evropské altánky podobu těch čínských, které okopírovali a objevovaly se téměř v každé zámožnější zahradě.

Tento typ staveb se stal tak moderním, že vznikla potřeba mít pro altán ucelený název. “Altán” tak, jak jej známe v dnešní podobě, poprvé použil v knize “Nové vzory čínských chrámů” architektonický spisovatel William Halfpenny v roce 1752. Nelze to přesně dokázat, ale je pravděpodobné, že slovo vzniklo z latiny a znamená “dívám se “,” budu se dívat “, protože altánky se spojovali právě s výhledem, meditací, rozjímáním, případně sledováním okolí.

Zatímco se altánky radovali z popularity po celém světě, ve Spojených státech se jim nevěnovala velká pozornost až do půlky 20.století. Altánky byly výsledkem a odrazem komerčních a soukromých společností po celém území. Nebyly ničím specifické. Navrženy byly podle jednolité šablony a využívaly se na pikniky, shromažďování a komunitní aktivity.

Jak vidíme z historie altánků, není se co divit, že jsou stále velmi moderní a oblíbené. Využívají se od nejmenšího místa k sezení až po velkou vnější jídelnu. V dnešní době mají různé tvary a velikosti. Připravit se dají na zábavu, večírek, rozhovor nad šálkem čaje. Nebo prostě jen jako kousek vlastního světa jako útočiště ke knize.

Tipy na altány současnosti

Využijte zahradní altán na příjemné posezení v kruhu blízkých. Altán s rohovými dekoracemi je osazen na masivních sloupech. Materiál je sušené borovicové dřevo.

elegantní zahradní altán
Klasický a elegantní altán, který je vhodný na pohoštění celé rodiny.
dřevěný zahradní altán na zahradě
Altán pro mnoho lidí s elegantním a tradičním designem. Vyroben je ze sušeného borovicového dřeva a střecha je z kvalitního finského šindele. Usadíte v něm klidně až 15 osob.
moderní zahradní altán
Moderní a dizajnový altán
doprava zdarma

zdarma CZ

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma