Nápady na zahradní altány: 8 elegantních zahradních staveb pro úkryt a stín

dřevěný interiér altánu

Během horkého léta je důležité zajistit na zahradě nebo pozemku úkryt, abyste se vyhnuli prudkému slunci. V tomto článku vám nabízíme inspiraci pro elegantní zahradní stavby, které vytvářejí přístřeší a stín.

Altány nejsou jen praktickými zahradními stavbami – jsou přidanou hodnotou pro životní prostředí a zvyšují estetický vzhled pozemku. Jsou vhodné pro všechna roční období, ale nejvíce se hodí v teplejších dnech. Pokud jste si již prošli naši nabídku zahradních altánů, víte, že existuje mnoho typů, tvarů a provedení zahradních altánů.

V tomto článku vám přinášíme nápady a inspiraci na různé altány a přístřešky, které vám pomohou vytvořit příjemný stín a zastínění na vaší zahradě nebo pozemku. V seznamu najdete něco pro každý typ zahrady nebo styl a rozpočet, takže určitě najdete něco, co se hodí pro vaši zahradu nebo pozemek.

1. Vytvoření příjemného stálého místa k sezení

zahradní domek na zahradě

Pokud je vaše představa o přístřešku na zahradě nebo na pozemku spíše trvalá, pak může být skvělou volbou klasický zahradní altán, jako je tento. Poskytuje prostor pro posezení, relaxaci a odpočinek, ale také pro zahradní grilování nebo oslavy. Takový zahradní altán vám poskytne nejen stín a zástin, ale také spolehlivý úkryt při nečekaných lijácích. Umožní vám užívat si čas na zahradě, ať už svítí slunce, nebo prší. Stálý zahradní altán nabízí prostor pro celodenní využití, takže si v něm můžete vychutnat snídani nebo večerní drink bez ohledu na počasí. Klasické dřevěné altány mají tu výhodu, že si je můžete uspořádat podle svého vkusu a stylu. Nabízejí možnost použití nejrůznějších doplňků a dekorací, od pohodlných polštářů až po světelné dekorace.

Tip: Při výběru klasického dřevěného zahradního altánu se můžete inspirovat také naší nabídkou. Zde najdete dřevěné altány v různých provedeních, tvarech a velikostech.

2. Vyhněte se hmyzu a komárům

altán se sítí proti hmyzu

Nic nezkazí příjemné posezení v altánu tak jako otravný hmyz nebo komáři. Altán můžete obklopit různými rostlinami a květinami, které odpuzují hmyz, jako je levandule, citronella, meduňka, bazalka, rozmarýn, máta nebo pelargonie. Tyto rostliny mohou být jedním ze způsobů, jak se zbavit otravného hmyzu, ale můžete si pomoci také použitím lehkých závěsů nebo sítí proti hmyzu, kterými vyplníte stěny altánu. Lehké a vzdušné závěsy umožní proudění světla a vzduchu prostorem altánu a zároveň vás ochrání před nepříjemným štípáním.

3. Elegantní baldachýny

altán s baldachýnem

Design tohoto altánu působí skutečně elegantně a vznešeně. Baldachýny dodávají konstrukci altánu na noblese a jsou také praktickým prvkem. Po rozvázání si můžete vytvořit stinné a útulné prostředí, ve kterém jste zároveň chráněni před sluncem nebo hmyzem. Baldachýny navíc navozují pocit dovolené, takže si můžete naplno vychutnat chvíle odpočinku doma na zahradě.

4. Příjemný stín pod pergolou

dřevěný interiér altánu

Pergoly jsou také běžným a oblíbeným prvkem mnoha zahrad nebo pozemků. Poskytují příjemný stín a stínítko a útulné posezení. Pergolu si můžete nechat osázet popínavými rostlinami, které vytvoří ideální přírodní úkryt. Pergolu lze umístit prakticky kdekoli na zahradě a může být i součástí domu nebo terasy.

5. Vydejte se na safari do vlastní zahrady

safari altán

Jednoduchý, elegantní a všestranný. Těmito třemi slovy lze popsat tento altán. Béžové a světle hnědé neutrální tóny a jeho vzhled vás přenesou, přinejmenším smyslně, na safari. Pokud se při pobytu venku obzvlášť obáváte slunečních paprsků a chcete se před jejich působením řádně chránit, pak by pro vás mohla být vhodnou volbou plachta nebo závěs do altánu s UV ochranou. Některé závěsy a plachty do altánů mají ochranný faktor až 50, takže blokují více než 90 % ultrafialového záření, což je ideální pro každého, kdo se chce chránit před sluncem, ale zejména pro osoby s citlivou pokožkou nebo různými problémy, které by UV záření mohlo zhoršit.

6. Pohoda u bazénu

altán u bazénu

Pokud máte na zahradě nebo na pozemku bazén, určitě není na škodu vytvořit místo, kde se můžete schovat před prudkým sluncem. Dobrou volbou může být altán nebo pergola, kam můžete umístit lehátka nebo zahradní posezení. Odpočinek na zahradě u bazénu je k nezaplacení, ale i v tomto případě je třeba počítat s tím, že celodenní pobyt na slunci může být škodlivý. Proto je dobré mít místo, které nabízí stín.

7. Altán obklopený rostlinami a květinami

květinový altán

Takový altán je skutečným zahradním královstvím. Je to jeden z nejuniverzálnějších prvků zahrady. Nejenže vám poskytne stín, závětří a místo k pohodlnému posezení, ale také příjemnou vůni květin. Takový altán je skutečným středobodem celé zahrady. Můžete ho umístit jako ústřední bod zahrady uprostřed zahrady nebo na odlehlejší místo, abyste si zajistili soukromí při posezení na zahradě. K vytvoření takového altánu budete potřebovat konstrukci a své oblíbené květiny. Dobrou volbou jsou voňavé růže, zimolez nebo jasmín. Vytvoření takového altánu je však delší proces, protože je třeba počkat, až se rostlina uchytí a vyroste kolem celého altánu. Výsledek však rozhodně stojí za to.

8. Příjemné a vzdušné posezení

vzdušný altán

Tento altán je ideální pro příjemné letní posezení nebo stolování na zahradě. Má jednoduchou dřevěnou konstrukci a na jedinečnosti mu přidávají vzdušné lehké závěsy. Ty také navozují pocit čistoty a svěžesti. Takový altán se skvěle hodí pro letní setkání nebo odpočinek na čerstvém vzduchu. Závěsy částečně blokují sluneční paprsky, a pokud altán umístíte pod stromy, budete mít po většinu dne chladno.

Jak zkrášlit zahradní altán

Stavba nebo koupě zahradního altánu je poměrně jednoduchý proces. Důležité je však vytvořit v altánu příjemnou atmosféru.

Tip: Při stavbě altánu svépomocí je však třeba mít dostatek zkušeností a dovedností. Přečtěte si, jak postavit zahradní altán svépomocí.

Existuje mnoho způsobů, jak z “obyčejného” altánu vytvořit příjemné místo. Můžete vyzkoušet některé z těchto tipů:

  • Pokud je rám altánu dostatečně pevný, můžete zvážit zavěšení květináčů. Vysaďte do nich barevné květiny a ozdobte jimi svůj altán. Je to snadný způsob, jak vnést do prostředí altánu barvy a zajímavost. Můžete se rozhodnout i pro jedlé rostliny, jako jsou různé bylinky nebo třeba jahody v květináčích.
dřevěný přístřešek
  • Altán můžete také ozdobit světelnými řetězy. Můžete je použít zejména večer po setmění a dodají celému altánu příjemnou atmosféru. Lehké dekorace mohou někdy dělat zázraky.
  • Pokud milujete květiny, nezapomeňte si na venkovní jídelní stůl v altánu připravit kytici z vašich oblíbených květin, které si můžete natrhat přímo na zahradě. Je to snadný způsob, jak propojit vnitřní část altánu se zbytkem zahrady.
  • Skvělým doplňkem zahrady a altánu jsou také zvonkohry. Jejich zvuk působí uklidňujícím dojmem a jsou také vkusnou dekorací. Můžete je zavěsit do výšky, například na rám zahradního altánu.
  • Při zařizování altánu si můžete pohrát se svou fantazií. Řiďte se svým vkusem a zařiďte si altán tak, abyste se v něm cítili co nejpohodlněji. S vybavením vám může pomoci několik tipů, které jsme uvedli v tomto článku.
doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma