Články

Co potřebujete vědět o grilování v zahradním altánu

lidi u grilu

Léto je v plném proudu a s ním i sezóna zahradních posezení a grilování. Grilování na zahradě či v zahradním altánu je skvělou příležitostí jak strávit čas s přáteli či blízkými. Co všechno byste o grilování v zahradním altánu měli vědět?

Vyberte si vhodný gril

Prvním a důležitým krokem předtím, než se rozhodnete grilovat, je umět vybrat si ten správný a zejména vhodný gril do vašeho zahradního altánu. Samozřejmě, v úvahu byste měli brát hned několik faktorů. Bezpečnost grilu, velikost, typ, ale i způsob jakým na něm připravíte maso či jiné potraviny. Nejčastěji využívaný typ grilu je právě ten na dřevěné uhlí. Jeho výhody spočívají v tom, že je snadno přenosný a jeho čištění nezabírá mnoho času. Kromě toho, dřevěné uhlí je snadno dostupný a cenově výhodný materiál, který seženete téměř v každém supermarketu. Gril na dřevěné uhlí má však i svou nevýhodu, a to zejména tehdy, pokud byste ho chtěli umístit do zahradního altánku – je třeba dávat mnohem větší pozor kvůli ohni. Do zahradního altánu je z hlediska bezpečnosti vhodnější elektrický gril. Jeho nevýhodou ale je, že grilovanému jídlu nedodává tu charakteristickou chuť, jako grilování na dřevěném uhlí. Kromě těchto dvou typů grilů si můžete do zahradního altánku zvolit například i vodní gril, který funguje na principu vodní páry či plynový gril.

interiér zahradního altánu

Jak bezpečně grilovat?

Před tím, než začnete grilovat, měli byste nechat váš gril tzv. „Vypálit“. Takto se vyhnete tomu, že se později bude vaše jídlo lepit na rošt. Nejlepší volbou, jak v grilu zapálit oheň je pomocí suchých drobných dřívek nebo papíru s dřívky. V každém případě byste se měli vyhnout používání lihu nebo benzínu či tekutého zapalovače. Během grilování byste vždy měli mít po ruce příslušenství grilu, rukavice a nářadí. Pokud se vám stane, že během grilování začnou z grilu vycházet plameny, nehaste je vodou. Určitě gril nezalévejte vodou, mohlo by se stát, že vlivem změny teploty popraská. Po grilování byste před čištěním měli počkat na to, aby gril pořádně vychladl.

Nejen bezpečně, ale i chutně – tipy a triky

Jak víte, že gril je rozpálený a už je ten správný čas na to, abyste začali grilovat? Gril je dostatečně rozpálený, pokud dosahuje teploty vyšší než 200 stupňů Celsia. To poznáte tak, že maso při kontaktu s grilem zasyčí. Grilovat nemusíte výhradně jen maso. Existuje množství vegetariánských či dokonce veganských receptů na grilování. Kromě toho, pokud použijete vhodné litinové nádoby, na grilu můžete také upéct chléb či koláč. Mnoho lidí oblibě grilované ryby. Ty je nejideálnější grilovat v mřížce.

grilované ryby

Tip: Pokud mřížku na rybu nemáte, můžete rybu ugrilovat aniž by se přilepila na gril tak, že ji nejprve na pár sekund položíte na gril a potom znovu zvednete. Vytvoří se na ní povlak, který zabrání tomu, aby se ryba pak přilepila. 

Pokud chystáte grilovačku is dětmi, vyhrajte si s barvami, zbožňují jejich. Připravit můžete kopec barevných variací ze zeleniny jako přílohy či ovoce jako dezert. 

Věděli jste, že grilovat můžete i ovoce? Například ananas, jablka, hrušky či broskve. Fantazii se meze nekladou.

grilovaná broskev

Nebojte se ani toho, že během grilování sníte mnoho kalorií. Grilování je vhodné i pro ty, kteří si hlídají váhu či drží dietu. Zvolte si však raději libové maso či ryby a jako přílohu zeleninu. Při grilování můžete využívat i množství bylinek, někteří si bez nich grilovačku nedovedou představit. Velmi oblíbenou bylinkou je rozmarýn. Ten stačí položit na maso až když je ugrilované a za krátký čas dodá masu aroma tím, že vypustí éterické oleje. Oblíbenou bylinkou je i bazalka či například levandule nebo máta, které můžete využít jako osvěžení do limonád.

Léto je skvělým obdobím, kdy můžete trávit hodně času venku, na zahradě či v zahradním altánu. Sezóna grilovaček je v plném proudu a můžete si tak vychutnávat skvělé jídlo ve společnosti vašich blízkých či přátel. Inspirujte se našimi tipy na grilování a užijte si skvělé chvíle oddechu i vy.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice