Články

Legislativní omezení při stavbě malých staveb v ČR

legislativa zahradních domků

Přemýšlíte nad tím, že by se Vám na zahradu hodil zahradní domek či zahradní chata? Zahradní domek a zahradní chata jsou sice malými stavbami, ale i v tomto případě je třeba ujistit se, jaké legislativní opatření vyžaduje jejich realizace.

Jakou legislativu třeba znát?

Zahradní domek, zahradní chata či zahradní altán můžeme specifikovat do kategorie malých staveb. Ve většině případů slouží jako sekundární stavby a využívají se na skladování či rekreaci. V platnosti je stavební zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu. Tento zákon specificky stanovuje podmínky i pro zahradní domky, chaty, či altánky.

Předtím, než se rozhodnete podat žádost na stavebním úřadě, raději se nejprve osobně informujte na příslušném stavebním úřadě v místě plánované stavby. Zejména z důvodu, že každá obec má vlastní vyhlášky, které upravují stavební zákon, a to na základě charakteru dané lokality. Podmínky se tedy v některých případech mohou lišit, proto je lepší být předem informován.

Pozor na novelu od roku 2018

Pokud plánujete stavbu zahradního domku, chaty či altánku, měli byste být stejně informováni o novele stavebního zákona č. 183/2006 Sb., jež vstoupila v platnost od 1.1.2018. Novela mluví také o podmínce, podle níž o potřebě stavebního povolení rozhoduje velikost zahradního domku. V případě, že je váš zahradní domek vysoký maximálně 5 metrů a zabírá zastavěnou plochu maximálně 25 metrů čtverečních, stavební povolení nepotřebujete. Také si dejte pozor na paragraf 96 a 79 stavebního zákona. Paragraf 96 mluví o tom, kdy potřebujete územní souhlas a paragraf 79 o umístění stavby. Pokud si nevíte rady, tak se obraťte na vaši obec nebo město. Stavební povolení však budete potřebovat v případě, že zahradní domek bude sloužit k podnikatelské činnosti.

Pokud se chystáte pořídit si zahradní domek, chatu či altán, v každém případě bude lepší, když si potřebné informace zjistíte předem na stavebním úřadě. Vyhnete se tak zbytečným případným komplikacím a budete si jistý, zda pro váš zahradní domek potřebujete stavební povolení nebo ne.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice