Články

Nejkrásnější zahradní pergoly

roh zahradní pergoly

Ať už jste vášnivý zahrádkář, máte rádi odpočinek v přírodním prostředí nebo se vyžíváte v zahradním designu, v každém z případů zahrada poskytuje ideální prostředí na jakékoliv aktivity. K tomu, abychom se na zahradě cítili dobře, pohodlně a mohli i relaxovat, dopomáhá i atmosféra, kterou si v jejím prostředí vytvoříme. Dokonalým zahradním prvkem, kterým si harmonickou atmosféru můžeme navodit, je i zahradní pergola. Podívejte se spolu s námi na nejkrásnější zahradní pergoly a inspirujte se jimi při realizaci své vlastní.

Zahradní pergoly jsou nejen estetickým doplňkem pro zahradu, ale přinášejí s sebou i několik praktických benefitů. V první řadě vytvářejí příjemné a útulné místo, na kterém si můžete vytvořit zahradní posezení a užívat si volné chvíle ať už s rodinou nebo přáteli. Zahradní pergola se dokonale hodí i v případě grilování či rodinných oslav. Kromě toho poskytuje i úkryt před nečekanými přeháňkami. Jednoduše pomáhá celé zahradě dotvořit celistvost, funkčnost a zároveň i spojení s přírodou, protože ve většině případů jsou zahradní pergoly vyráběny právě ze dřeva a obklopené rostlinami a květinami. Takto dokonale zapadnou do přírodního prostředí zahrady a vytvoří harmonii, která je pro pobyt v zahradě důležitá.

Zahradní pergoly mají ve většině případů podobu zahradního altánku, přičemž není výjimkou, že jsou součástí většího zahradního komplexu, jako například posezení s krbem či grilem. Zahradní pergola může být také součástí terasy nebo tvořit přechod z exteriéru do interiéru, který zároveň chrání okolí domu před deštěm. Zahradní pergola však není stavbou v pravém slova smyslu a její konstrukce je obvykle lehká a nepříliš dominantní. Nejčastěji se zahradní pergoly využívají během léta, respektive teplejších dnů, ale není výjimkou ani jejich využívání během zimního období, kdy si můžete užívat příjemné chvíle při teple ohně v zahradním krbu. Dokonale plní funkci místa na odpočinek a relax, i proto jsou stále častěji využívanými zahradními stavbami.

Přemýšlíte nad tím, že byste si na svou zahrádku rádi pořídili pergolu i vy? Inspirujte se výběrem několika zajímavých zahradních pergol a přečtěte si, jak si správně vybrat, umístit ale i zařídit své nové zahradní království.

Nejzajímavější zahradní pergoly

Pergola obrostlá révou

Příkladem, jak dokonale dokáže pergola zapadnout do přírodního prostředí zahrady, je právě tato révou obrostlá pergola, která je součástí domu na Kolínsku. Taková zahradní pergola je jako stvořená pro letní grilování, posezení či oslavy. Navíc je prostorná, a tak se hodí pro všechny členy rodiny a nabízí skvělý výhled na celou zahradu.

pergola obrostlá popínavými rostlinami
Zdroj: https://www.chatar-chalupar.cz/dum-s-kocourem-hubertem/

Design i funkčnost

Pergola může být i estetickým doplňkem celé zahrady. Dokáže dotvořit celou atmosféru a být zároveň stylovým i praktickým prvkem. Tato zahradní pergola se nese ve znamení japonského zahradního stylu, který v sobě spojuje elementy vody, kamene i dřeva. Vytváří příjemné místo k odpočinku ale i společné chvíle s rodinou a přáteli. Za zvuku zahradního jezírka a menšího vodopádu si tak můžete vychutnávat šálek kávy či čaje a začíst se do oblíbené knihy.

moderní pergola
Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/Client.Gallery/show.aspx?id_file=910295426&article=6329

Dokonalá pergola na odpočinek a relax

Pergola dokáže obecně vytvořit velmi pěkné a efektivně zátiší v zahradě a tak poskytnout prostor na dokonalý relax pro celou rodinu. Tak je tomu v případě této zahradní pergoly, která je efektivně umístěna právě v rohu zahrady. Rostliny a květiny, které pergolu obklopují, ještě více podtrhují její účel a dotvářejí harmonickou atmosféru. I detaily a doplňky, které pergolu zkrášlují, jsou důležitým aspektem, který dotváří jednotný a komplexní celek.

zahradní pergola obrostlá květy
Zdroj: https://www.volavkaos.cz/fotoalbum/zakladajici-jednotka-centrala-bouzov/20—kryta-pergola-k-odpocinku-a-relaxaci-klientu-i-pecujicich.-.html

Vyberte si svou vlastní pergolu – jak na to?

Zahradní pergoly byly původně dřevěnými stavbami, které nabízely oporu popínavým rostlinám. Avšak příjemný stín a chládek, které nabízejí, lidé začali oceňovat, a to zejména během horkých letních dnů. Tak si začali zahradní pergoly přizpůsobovat tak, aby v nich mohli trávit čas a vytvořit si dokonalé místo na odpočinek na zahradě. Pokud i vy toužíte mít na zahradě své vysněné místo, na kterém budete relaxovat, můžete si pořídit zahradní pergolu. Co stavba zahradní pergoly obnáší a na co je třeba se zaměřit?

Ještě před tím, než si svou zahradní pergolu vyberete, měli byste si definitivně určit místo na vaší zahradě, kam ji umístíte. Zvažte nejen prostorové rozložení zahrady, ale i terén a účel, pro který budete pergolu využívat. Místo, na kterém budete pergolu stavět by mělo být rovné, abyste zajistili stabilitu. Zkuste si promyslet, odkud budete mít na zahradu nejkrásnější výhled a přizpůsobit terén na stavbu pergoly. Pergolu si můžete postavit samostatně v zahradě, nebo ji ukotvit k domu a vytvořit nebo rozšířit tak například terasu. Ukotvení pergoly k domu má výhodu v tom, že „ušetříte“ některé její nosné prvky. Obecně platí nepsané pravidlo, že pergoly se umísťují do severní, východní a severovýchodní části zahrady či pozemku, kam odpoledne dopadají sluneční paprsky. V každém případě, volba místa bude záležet od vašich preferencí a zároveň i účelu, na který pergolu budete primárně využívat.

Na stavbu zahradních pergol se ve většině případů využívá smrkové dřevo. I přesto, že zahradní pergola není tak komplexní stavbou jako zahradní domek či altán, stále byste se při výběru měli zaměřit na kvalitní materiály. Vyhnete se tak zbytečným problémům jako například poškození dřeva či napadení škůdci, které by mohly nastat předčasně v případě nekvalitních materiálů. Na kvalitu dřeva si dejte obzvlášť pozor v případě, že budete chtít Pergl připevnit k domu. Dřevo totiž vlivem času a počasí mění tvar a mohlo by poškodit některé části domu. Upevnění zahradních pergol se obvykle realizuje prostřednictvím betonových patek, ke kterým se pomocí pozinkovaných zelených kotev připevní nosné dřevěné sloupy.

Pergoly mají na rozdíl od zahradních altánů a domků výhodu v tom, že nabízejí větší kontakt s přírodou, a to právě díky otevřeným stěnám. Svou vlastní zahradní pergolu můžete ozdobit různými druhy popínavých i nepopínavých rostlin květin či dokonce i bylinkami. Pohodlí si můžete vytvořit s využitím zahradního nábytku. V poslední době je trendem zahradní nábytek z umělého ratanu. Pro ještě větší pohodlí a relax si také můžete pořídit houpací lavici, síť či stále více oblíbené „zahradní vajíčko“, které dokonale poslouží nejen na odpolední relax. Podlaha vaší pergoly může být dřevěná, ale využít můžete i dlažbu, která je méně náročná na údržbu.

Vytvořte si na vaší zahradě či pozemku dokonalé místo k relaxaci. Zahradní pergola je jako stvořená pro milovníky odpočinku v prostředí přírody, ale i pro vášnivé zahrádkáře, kteří si v jejím okolí mohou pěstovat své oblíbené plodiny, rostliny či květiny. Věříme, že jste nabrali inspiraci a pustíte se do vytváření svého zahradního království oddechu, abyste si zanedlouho mohli vychutnávat benefity zahradní pergoly naplno.


magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice