Články

7 věcí, na které je třeba si dát pozor při koupi zahradního domku nebo altánku

koupě zahradního domu

Zahradní domek či altán jednoznačně přispějí k oživení vaší zahrady. Kromě toho umí být i velmi dobrým a praktickým pomocníkem při pracích v zahradě. V neposlední řadě však nabízejí skvělý prostor pro odpočinek a relax či chvíle strávené s rodinou nebo přáteli. Možná jste se již rozhodli, že si zahradní domek či chatu pořídíte, ale stále nevíte, na co všechno při jeho výběru myslet a na co si dát pozor? Co všechno byste tedy měli před jeho koupi zvážit?

1. Účel a velikost

V první řadě byste si měli promyslet, na co všechno budete váš zahradní domek či chatku využívat. Ujasněte si, zda ho budete využívat jen k uskladnění nářadí, nebo i jiných věcí jako například kol, lyží či jiných sezónních věcí. Dále zda bude zahradní domek sloužit pouze jako sklad, nebo potřebujete prostor na odpočinek či relax, nebo dokonce tvůrčí činnost. Na tyto otázky byste měli jednoznačně odpovědět ještě před zakoupením domku. Účelu totiž budete přizpůsobovat i výběr šířky dveří, velikost ale i počet oken. Pokud budete chtít v domku trávit i chladnější dny, měli byste myslet i na topení a ventilaci. Zvážit můžete také volbu přístřešku k zahradnímu domku. V létě jej můžete využívat jako terasu a v zimě například na uskladnění dřeva. S účelem přímo souvisí i velikost zahradního domku či chatky.

2. Umístění zahradního domku nebo altánku

Při výběru a koupi zahradního domku či altánu si dejte záležet i na jeho umístění. Důležitým aspektem je také dostatek přirozeného světla, zejména pokud se rozhodnete domek či chatku využívat i na jiné, než skladové účely. Rovněž důležité je umístění někde při stromech – v zimě jako ochrana před větrem a deštěm, v létě zase před sluncem. Ze zahradního altánku by rovněž měl být pěkný výhled jak zevnitř, tak by měl „oku lahodit“ i pohled na něj zvenčí. Podrobně jsme již o umístění psali v tomto článku.

papírový domeček

3. Materiál

Výběr dřevěných zahradních domků s sebou přináší několik výhod. První z nich je, že na výběr je množství alternativ, které si umíte přizpůsobit svým požadavkům. Dřevěné domky mají stabilní konstrukci a krátký čas výstavby. Dřevěné domky na míru jsou zas o něco výhodnější, protože jim lze přizpůsobit půdorys, tvar, okna, dveře, ale i vnitřní uspořádání. Kromě toho, dřevěné domky, chatky a altánky MůjAltán se vyznačují vysokou kvalitou. Jsou vyrobeny ze smrkového a borovicového dřeva, které jsou velmi odolné i za náročnějších povětrnostních podmínek.

4. Typy střech

Při zahradních domcích si můžete vybrat z několika druhů střech – plochá, polokřížová, pagodovitá, pultová, sedlová, stupňovitá či oblouková. Nemusíte se obávat, že nevíte, která střecha je jaká, nabízíme vám i vysvětlení. Plochá střecha nemá žádný sklon, nebo ho má jen minimální. Polokřížová střecha se sbíhá do špičky uprostřed domu a je oddělena po stranách od hlavní střechy. Ve většině případů se nachází nad vstupem. Pagodovitá střecha je typ střechy s velmi malým sklonem. V tomto případě jde o vícepodlažní střechu, která se jinak nazývá také čínská střecha. Pultovou střechou se nazývá střecha, která je nakloněna pouze na jednu stranu a spodní okraj tvoří střešní okap a horní hřeben střechy. Sedlová nebo jinak štítová střecha patří mezi nejvíce využívané a nejznámější typy střech a na stupňovité střeše jsou boční části ve vertikálním přesazení, čímž se vytváří výrazná střešní konstrukce. Oblouková střecha většinou vyčnívá nad boční stěny a v průřezu má méně než půl kruhu. Typ střechy nemusíte řešit pouze při koupi domku. Zahradní altán dává rovněž prostor na různé kreativní řešení.

gazebo

5. Střešní krytina

Při výběru zahradního domku či zahradní chatky je důležité zaměřit se i na typ střešní krytiny. S dobrou a kvalitní střešní krytinou bude váš zahradní domek lépe chráněn před deštěm či sněhem. Zejména v případě, má-li střecha domku plochou nebo pultovou střechu, protože dešťová voda či sníh se na ní drží déle. Vybrat si můžete z více druhů střešních krytin, a tedy střešní lepenku, asfaltové šindele či střešní tašky. Střešní lepenka slouží většinou na první pokrytí, přičemž má zákazník možnost si domek při montáži izolovat proti dešti. Asfaltové šindele můžete použít přímo na střešní šalování zahradního domku. Při pokrytí střechy střešními taškami je třeba brát v úvahu pokyny výrobce o odstupu střešních latí.

6. Okna a dveře

Výběr oken a dveří pochopitelně souvisí s velikostí a typem zahradního domku či zahradní chatky. Existují typy oken otvíravé nebo otvíravě-sklopné, což znamená, že jednoduché nebo dvojitá okna dokážete kompletně otevřít nebo vyklopit. Pak jsou okna a dveře s jednoduchým zasklením, tedy vybavené tabulemi z pravého skla. Izolační zasklení zas znamená, že okna a dveře jsou vybaveny dvojitým zasklením.

7. Kvalitní základy

Bez ohledu na to, pro jaký materiál či typ a druh střechy se pro váš zahradní domek rozhodnete, každý z nich potřebuje kvalitní základy. V opačném případě můžete riskovat jejich životnost a funkčnost. Ať už zvolíte betonovou desku nebo zámkovou dlažbu, podstatné je, aby váš zahradní domek stál na pevných a kvalitních základech, které se vyznačují stabilitou. V neposlední řadě vás kvalitní základy a kvalitní podlaha chrání i před škůdci, jakými jsou myši či krtci.

Pokud si tedy vybíráte zahradní domek nebo altán, tak si určitě dejte pozor alespoň na těchto 7 bodů. Pokud si nejste jisti jakoukoli otázkou, tak se raději poraďte s odborníky. Promyšlenou koupí můžete získat domek nebo altán, který vám vydrží opravdu velmi dlouho.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice