Články

Kam umístit zahradní altán?

zahradni altan záhradní altán

Zahradní altán představuje oázu klidu několika zahrad. Obdivujete jejich už dlouho, a tak jste se rozhodli, že chcete zahradní altán i vy. Je to přece krásný doplněk do vaší zahrady. Před samotnou koupí nebo stavbou však zvažte několik věcí. Potom vám altán přinese radost a ne starosti. Položte si otázky a zvažte následující, co je uvedeno v tomto článku.

Co bylo prvním impulsem toho, že chcete zahradní altán? Pravděpodobně to, že jste se procházeli po zahradě a řekli si „z tudy je krásný výhled“. Je tomu tak? Tak jste právě našli ideální místo pro svůj altán. Nebo jste jen přemýšleli, že byste v zahradě chtěli mít místo, kde byste si poseděli a vychutnali příjemné chvíle ať už s knihou nebo s přáteli.

Nejdříve však udělejte krok zpět a popřemýšlejte jak by to bylo ve skutečnosti. Jak bude altán vypadat ve vaší zahradě nebo při vašem domě a jaké funkce má splňovat. Pokud si to dobře nepromyslíte a nemáte skutečný důvod proč chcete altán, může vám být více přítěží. Chcete ho pro zábavu? Chcete tam grilovat nebo jíst? Při altánku, kde plánujete jíst a grilovat třeba zvážit, že potřebujete větší altán, abyste měli kam umístit lavice, stůl a gril. Jako tip může posloužit to, že vytáhněte židle, stůl a gril a umístěte je na místo kam plánujete altán. Vejdou se tak, aby všichni zúčastnění měli pohodlí?

Zahradni altan, Záhradní altán

Rovněž při plánování altánku nezapomeňte na důležitý bod – pohled na altán je rovněž důležitý jako pohled z altánku. Nemyslete si, že když si do zahrady umístěte nenápadný altán, tak ho nebude vidět. Právě naopak. Může vám zkazit celkový dojem ze zahrady. Rovněž si dejte pozor, aby altán neblokoval výhled, který byl dosud pěkný. Strategicky umístěn altán obklopen ze dvou až tří stran rostlinami je dobrou cestou k vytvoření si romantického místa, která vám bude závidět nejeden soused.

Pokud chcete umístit altánek do nově vzniklého pozemku, tak máte štěstí. Zahradní architekt vám ho zakomponuje přímo do návrhu celého designu a nemusíte přemýšlet nad výše zmíněným. Pokud však máte už koupený pozemek, dům nebo zahradu, pak je nejlepší cesta si nakreslit půdorys altánku. Toto se týká případů, pokud nemáte velmi velký pozemek. Pokud máte velký pozemek, tak nemusíte kreslit – altán pravděpodobně nebude překážet a bránit ničemu a můžete popustit uzdu své fantazii.

Zahradni altan, Záhradní altán

Ale řekněme si upřímně – jen málo lidí má tolik možností a takový velký pozemek. Většinou si stavíme altán v existující zahradě nebo na pozemku s rodinným domem. Tak je třeba vrátit k původní myšlence – k plánu.

Najděte plán pozemku nebo si ho vyžádejte na úřadě, případně si ho zkuste nakreslit podle skutečnosti. Nakreslete všechny rostliny, stromy, chodníčky, dům, případně jiné části zahrady nebo pozemku. Dejte si na tuto část obzvlášť pozor a myslete na to, že stromy časem rostou. Pokud chcete mít slunce v altánku, tak dbejte i na světové strany, východ a západ slunce. Naopak, pokud nechcete v létě trpět a opalovat se neustále na slunci – rovněž je třeba naplánovat vhodné umístění. Myslete i na nárazové větry, čili umístění někam doprostřed také nemusí být nejlepší a vhodnější bude závětrná část zahrady.

Při nákresu nezapomeňte na přístupovou cestu k altánku. Tato by měla být zpevněná, abyste do něj dostaly i když je nepříznivé počasí. Osvětlení svíčkami je sice romantické, ale ideální by bylo, kdyby jste k altánku měli přístup k elektrické energii, respektive elektrické přípojce. Toto rovněž platí, pokud chcete zahradní altán využívat k práci na počítači.

Zahradni altan, Záhradní altán

Při stavbě nebo koupi altánku nezapomeňte na následující otázky:

  1. Potřebujete mít v altánku elektřinu?
  2. Bude altán sloužit k jídelní účely a musí být v blízkosti domu?
  3. Jakou výzdobu a dekorace chcete, aby měl altán? Máte na dekorace dostatek místa?
  4. Co preferujete? Slunce nebo stín?
  5. Jakou velikost altánku zvolit, aby splňoval všechny vaše požadavky?

Výběrem místa na umístění altánku celý proces zdaleka nekončí. Jako další třeba zvolit vhodný půdorys, vhodný materiál, krytinu a spoustu dalších věcí. Možná je pro vás stavebnicová verze výzva a chcete si altán postavit sami. V současnosti jsou však na trhu různé altánky za rozumnou cenu. Jsou spojeny i s dalším servisem. Takže – dříve než se pustíte do stavění svépomocí – zvažte vaše možnosti a to, zda nebude snadněji a rychleji altán si zakoupit. V naší nabídce naleznete velké množství altánků s možností montáže ke které získáte dopravu GRÁTIS na území celé České republiky.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice