5 zahradních trendů pro rok 2022

dřevěný chodník k zahradnímu sezení

Trendy a styl se rozhodně týkají také zahrady a venkovního prostoru. Hledáte inspirace a nápady do vaší zahrady? Rádi byste jí letos dopřáli trochu změny? Podívejte se spolu s námi na několik inspirativních zahradních trendů pro letošní rok.

Zahrada je nejen místem k pěstování či zahrádkářství. Své využití (a v poslední době stále více) si nachází také v rámci odpočinku a rekreace. Zahrada je univerzálním místem, které nabízí prostor pro cokoli a zároveň nám umožňuje být ve spojení s přírodou. A právě spojení s přírodou a integrita jsou prognózami pro rok 2022 v zahradách. Všechny prvky a součásti zahrady spolu navzájem souvisí a přitom mají své jedinečné místo a jedinečný význam. Společně ze zahrady vytváří harmonické místo spojené s přírodním světem. Podívejte se spolu s námi na 5 zahradních trendů a inspirujte se při zvelebování vaší zahrady či venkovního prostoru.

Přírodní materiály a spojení s přírodním světem

Zahrada je jednoznačně místem, které nám umožňuje spojení s přírodou. Je jakýmsi mostem mezi uspěchaným životním tempem a zpomalením a vychutnáváním si příjemných chvil. Tuto atmosféru a spojení s přírodou na zahradě si dokážete umocnit s využitím těch správných prvků a materiálů. V letošním roce jsou trendem v zahradě materiály jako žula, keramika, přírodní textilie či barevné sklo. Kromě těchto materiálů samozřejmě nezaostává ani dřevo, které do zahrady jednoznačně patří.
Spojení s přírodou ve vaší zahradě záleží také na typu výsadby. Pro letošní rok je velmi populární přírodní trvalková výsadba či trávníky z divokých květin. Současným trendem je sázení volných a naturalistických pruhů a také začlenění „divoké“ přírody do prostředí zahrady. Využít k tomu můžete prvky, jakými jsou krmítka pro ptactvo či ptačí fontány, včelí hotely či zahradní jezírka. V zahradním jezírku můžete chovat ryby, ale mimo jiné jezírko přiláká na vaši zahradu množství barevných motýlů či vážky. Ty vám nejen zpříjemní prostředí a pobyt v zahradě, ale také efektivně pomohou zbavit se otravných komárů.

zahradní jezýrko
Zdroj foto: canva.com

Zahrada jako místo k rekreaci a odpočinku

Aplikování prvků spojení s přírodou na zahradu má obrovské výhody i při odbourávání stresu. Sledování přírody kolem nás je lékem pro duši, a to v těchto časech potřebujeme víc než kdykoli. Tímto se dostáváme se k tomuto druhému zahradnímu trendu pro rok 2022.

Vytvoření místa k vychutnání si chvil ticha na zahradě je také důležité pro zvýšení duševní pohody. Zahrady jsou místem klidu a ticha, místem, kde můžeme najít útočiště a vytvořit si „wellness bublinu“ a uniknout tak hektickým dnům.
Do zahrady si můžete aplikovat prvky, které podpoří její rekreační dovednosti, jako jsou například zahradní houpací lavice či závěsná křesla. Můžete si je umístit do zahradního altánu či na terasu a vychutnávat si příjemné posezení u šálku čaje (například z bylinek sklizených z vaší zahrádky). Výjimkou v poslední době nejsou ani venkovní vířivky či dokonce venkovní domácí sauny.

zahradní sezení
Zdroj foto: canva.com

Udržitelná a designová zahrada

Trvalá udržitelnost je pojem, který se dostává i do zahradnictví a nabírá na své popularitě. Zdůrazňuje se 

  • biodiverzita, 
  • naturalistická výsadba i 
  • biologické materiály.

Tyto berou ohled na životní prostředí. Také zahradní designéři se shodují, že udržitelnost nebyla nikdy důležitější než nyní.

Správná kombinace měkkých (výsadba) a tvrdých (materiály) terénních úprav je klíčem ke každému dobrému zahradnímu designu. Trendem je zmiňovaná naturalistická výsadba spojená s texturovanou tvrdou terénní úpravou. Pokud hledáte pro vaši zahradu nový šat, dobrou volbou může být kombinace strukturální výsadby smíchána s měkčí trvalkovou nebo bylinnou výsadbou. Využít můžete trávy smíchané s trvalkami, což je vhodnou volbou zejména z hlediska udržitelnosti.

Populárním prvkem zahradního designu pro letošní rok jsou také štěrkové a dřevěné chodníčky. Přimíchání štěrku do tvrdé terénní úpravy zjemňuje vzhled celého prostředí. Pevné chodníky a dlažba se dostávají do pozadí a na vybudování zahradních chodníčků se preferuje štěrk, dřevěná štěpka a jiné přírodní materiály. Štěrk je vhodným materiálem zejména kvůli jeho propustnosti a pružnosti, zároveň je vhodný pro drenáž a je cenově dostupnou volbou.

skalka na zahradě
Zdroj foto: pouron.com

Pastelové barvy a výběr květin

Trendy pro letošní rok jsou svěží barevné akcenty, které vnesou do vaší zahrady a venkovního prostředí novou energii. Trendová tabulka barevných tónů pro rok 2022 se skládá z pastelových tónů, jako je růžová, modrá, mátově zelené a světle oranžová – a to vše v kombinaci s živějšími akcenty, jako například korálová červená. Mezi květinami jsou trendem pro letošní rok zejména astry, pomněnky a jiřiny. Georgíny mají velkolepé květiny během celé sezóny od poloviny léta až po první mrazy. Jsou vhodné jako řezané květiny, protože dlouho vydrží ve váze, a tak si jimi můžete zkrášlit nejen zahradu ale také stůl v zahradním altánku či domečku. Astry zlepšují náladu a jsou oblíbené právě v zahradách zaměřených na rekreaci. Dokáží pročišťovat vzduch a jsou bio-indikátorem, když se v okolí nacházejí znečišťující látky. Mezi další rostliny se schopnostmi čištění vzduchu patří i břečťan či kontryhel, jejíž listy a svrchní květiny můžete využívat k přípravě čaje.

zahradní květiny
Zdroj foto: canva.com

Oslava malých zahrad

V současnosti se věnuje pozornost také tomu, jak z malých zahradních prostor vytěžit maximum. Ne každý má to štěstí a má k dispozici velkou a prostornou zahradu. Zdůrazňuje se důležitost zahradního plánování a prostorového uspořádání. Populární jsou také balkonové zahrady. Klíčové je, aby malé vnější prostory byly praktické. To lze zajistit využitím různých zahradních prvků, jako jsou například vertikální zahrady, zrcadla či praktický zahradní nábytek.

zahradní posezení
Zdroj foto: canva.com

V článku jak udělat z malé zahrady velkou jsme popsali, jak lze vytvořit prostorný a praktický prostor. Pokud máte i vy k dispozici jen malou zahrádku či dvůr, tyto tipy vám jistě pomohou.

Který z těchto zahradních trendů pro letošní rok se vám líbí nejvíc? A které z nich si dovedete představit aplikovat ve vaší zahradě? Věříme, že jsme vás tímto článkem inspirovali, a tak se brzy pustíte do zvelebování svého zahradního království.


doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma