Články

Mějte „trendy“ zahradu s těmito tipy pro rok 2020!

zahrada s květinami

Zahrada není jen místem, na kterém si můžete vypěstovat vaše oblíbené plodiny či květiny. Častokrát plní funkci jakéhosi království plného klidu a harmonie, které nabízí skvělý prostor pro odpočinek a relaxaci. Nejen v módě, ale i v zahradničení můžeme sledovat různé trendy. Co je „in“ pro zahradu v roce 2020? Podívejte se spolu s námi na několik tipů, jak z vaší zahrady udělat letos trendy království.

Do zahrady se dokonale hodí i zahradní domek či zahradní altán. Je dominantou celé zahrady a přispívá k její zvelebování, ať už jako místo na zahradní práce nebo rekreaci. Zahradní domek nebo zahradní altán vám může sloužit i při rodinných oslavách, při letním grilování či pohodových večerech po náročném dni v práci.

Stejně jako v ostatních oblastech, i v zahradničení trendy přicházejí a odcházejí. Ať už jsou to populární rostliny nebo květiny, keře, stromy ale i inspirativní a originální zahradnické nápady, to vše dokáže z venkovního prostoru vytvořit něco ohromující. Rok 2020 se v zahradničení bude nést ve smyslu co nejlepšího využití toho, co máte. Zároveň se trendy zaměřují i ​​na vytváření prostorů prospěšných pro všechny – nejen pro vás, ale i živou přírodu ve vašem okolí, ale i Zemi jako celek. Jaké jsou tedy nejnovější zahradní trendy?

Vytvořte prostředí i pro volně žijící zvířata

Při plánování vaší zahrady nezapomínejte ani na ty nejmenší „obyvatelé“, od ptáčků přes ježků až po motýly či včely. Svou zahradu si víte navrhnout tak, abyste je těmi správnými rostlinami a péčí přilákaly a vytvořili jim tak mírumilovné a bezpečné prostředí. Existuje několik způsobů, jak si ze své zahrádky vytvořit takzvaný stanoviště pro volně žijící zvířata. Ať už to bude ptačí budka s krmivem nebo výsadba ovocných stromů. K vytvoření harmonického prostředí ve vaší zahradě vám navíc může pomoci i zahradní domek nebo zahradní altán či využívání živých plotů. To vše jsou způsoby, kterými můžete přispět k tomu, že ze své zahrady vytvoříte harmonické místo i pro přátele ze zvířecí říše.

ptačí domek zavěšen na stromě

Kompostování pro udržitelnější zahradu

I přesto, že kompostování není v zahradničení žádnou novinkou, v poslední době si získává stále více pozornosti. Kompostování výrazně přispívá k udržitelnosti zahrad. Kuchyňský a potravinový odpad tvoří až jednu třetinu veškerého odpadu z domácností. Kompostováním můžete přispět nejen ke snížení množství odpadu, ale také ke snížení uhlíkové stopy. Kromě toho, tímto způsobem poskytujete vašim rostlinám potřebné živiny na to, aby se jim co nejlépe dařilo. Zároveň tak můžete zvýšit úrodnost vaší zahradní půdy. Výhodou kompostování také je, že jej můžete praktikovat na malých i velkých zahradách.

kompostovač

Zahrada jako místo harmonie, relaxace a odpočinku

Zahrada jako místo k odpočinku a relaxaci je dalším z trendů na tento rok. Kromě vší náročné práce při jejím udržování a péči, by měla sloužit i jako oáza na dobíjení vašich vlastních baterek. Zkuste si zjednodušit zahradní práce a více na zahradě odpočívat. Poslouží vám k tomu i správně zvolený zahradní nábytek – nejrůznější závěsná křesla, houpačky nebo zahradní lehátka. Harmonie, kterou vám zahrada může nabídnout, je k nezaplacení, zejména po náročných a stresujících dnech v práci. Zkuste ze zahrady odstranit rostliny a květiny, které nemají žádné ekologické výhody a místo toho vám způsobují jen zbytečnou práci. Vyberte si květiny, které vyžadují minimální péči nebo se případně zaměřte na trvalky. K vytvoření oázy klidu vám na vaší zahradě mohou pomoci i automatizované zahradní nástroje. Jedním z nich je například automatický zavlažovací systém či robotická sekačka na trávu, které se o vaši zahradu postarají i během vaší nepřítomnosti. Takto si usnadníte práci a vytvoříte více času na odpočinek a relaxaci.

robotická kosačka na trávník

Symetrické umístění rostlin a vertikální zahrady

Symetrie v zahradě je skvělým způsobem, jak docílit soudržnost a harmonii. I díky symetrii se může vaše zahrada proměnit na prostor, který vypadá, jako by byl profesionální plánovaný. Závěsné květináče s rostlinami na obou stranách dveří či brány nebo květináče na oknech, které opticky orámují váš dům či zahradní domek z obou stran, mohou dodat vaší zahradě soudržnost a šarm. Kromě toho, trendem pro rok 2020 jsou i takzvané vertikální zahrady. Jsou nejčastěji využívány v malých prostorách, a proto se mohou dokonale hodit například jako dekorace pro váš zahradní domek, jeho terasu, ale i zahradní altán. Svislé, respektive vertikální zahradnictví je oblíbeným trendem, který můžete využívat nejen na zahradě, ale i u vás doma, ať už rostliny a květiny umístěte do svislých polic nebo jejich zavěsíte pod sebe s pomocí železných kroužků.

vertikální zahrádka ve dřevěných paletách

Kvalitní venkovní nábytek

Udržitelnost je obecným trendem poslední doby. Kromě kompostování můžete k udržitelnosti přispět tak, že zainvestujete do kvalitních materiálů zahradního nábytku. Ať už to bude nábytek pro zahradní domek nebo zahradní altán, rozhodne se investice do kvality vyplatí. Levný nábytek nebude odolávat opotřebení a vlivů počasí, a tak budete nuceni často ho vyměňovat. Volba krásného a kvalitního zahradního nábytku stojí za dodatečné náklady, protože v zahradě bude plnit funkci nejen praktického, ale i estetického a vizuálně přitažlivého komponentu. Právě tento měsíc jsme psali článek o nábytku do zahrady s využitím po celý rok. Pokud vás to zajímá, tak si přečtěte zde.

I přesto, že tyto zahradní trendy pro rok 2020 jsou určeny pro dnešní moderní dobu, ve své podstatě jsou už dávno ověřenými tipy a způsoby, jak přeměnit jakýkoli vnější prostor na svěží a krásnou zahradu, která svým charakterem nejen prospívá životnímu prostředí, ale také poskytuje dokonalé místo k odpočinku a relaxaci. Vychutnejte si díky těmto tipům svou zahradu kdykoliv a naplno.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice