Jak připravit podkladovou plochu pro altán nebo zahradní chatku?

zahradní domek

Zahradní altán či zahradní chatka se sebou přináší řadu výhod. Od usnadnění zahradních prací přes prostor na setkání s rodinou a přáteli až po oslavy narozenin. Přemýšlíte i vy, že si do vaší zahrady pořídíte zahradní domek či chatku? Dnes je už výběr zahradních domků a chat jednoduchý – existuje široká nabídka různých typů, materiálů a velikostí. Vy si můžete vybrat tak, aby vám zahradní domek či chata splňovaly vaše požadavky. 

Dokonce i montáž zahradních domků či chatek je jednoduchou záležitostí, protože vše vám může zajistit právě společnost, od které si zahradní domek pořídíte. Co byste však měli před samotnou montáží domečku či chatky vědět, je to, že je třeba, aby byl zajištěna podkladová plocha. Jak by se tedy podkladová plocha měla správně připravit? 

Co je třeba zajistit, aby zahradní domek mohl být postaven?

Nemusíte se však obávat, že jde o složitý proces přípravy. Právě naopak – podklad pro zahradní domek či chatku nevyžaduje žádné speciální požadavky. Naše domečky a chatky jsou po jejich složení samonosné. I co se týče stability – není třeba, aby byly zajištěny žádné kotvící prvky. Co je však nutné, aby zákazník připravil, je zpevněná a srovnána plocha. Takovou plochou může být například zámková dlažba, štěpený přírodní kámen či případně betonový podklad. 

Zákazník by měl zároveň zajistit, aby byl podklad co nejvíce vodorovný. Takovým způsobem se zajistí, že zahradní domek či zahradní chatka bude nejen ozdobou, ale i funkční pýchou zahrady.

stavba zahradního domku

Jaký tvar by měl podklad mít?

Co se týče tvaru samotného podkladu, není nutný žádný specifický druh tvaru. Podklad může být kruhový, čtvercový ale například i šestiúhelníkový. V podstatě záleží jen od šikovnosti mistra a prostředí, ve kterém se domek či chatka bude nacházet.

Zákazník má při přípravě podkladové plochy pro zahradní domek či chatku povinnost připravit rovný povrch. Může tak učinit například vysypáním a zhutněním štěrkového lože přibližně 10 až 15 cm, záleží od rozměru. Na lůžko může následně uložit zámkovou dlažbu, nebo rozmístit betonové krychle do roviny. Taková příprava podkladové plochy je v podstatě nejjednodušším řešením, jak připravit místo, na které se následně uloží zahradní domek či zahradní chatka.

Nicméně, pokud se zahradní domky či zahradní chatky umísťují bez podlahy na návětrném místě, v tomto případě byste měli při přípravě podkladu počítat s přikotvením.

Pokud si vyberete zahradní domek či chatku s většími rozměry než 35 m2, v tomto případě nejvhodnějším podkladem bude betonová deska s tloušťkou přibližně 20 centimetrů, která je vyztužená betonářskou ocelí nebo kari síťovinou. V opačném případě se může stát, že deska popraská.

Je potřebná elektrická přípojka?

Při montáži zahradních domků a chat si vystačíme i bez elektrické přípojky. Zahradní domek či chatku je v tomto případě možné postavit i na odlehlejším místě, které však musí být dostupné. Pokud se k podkladové ploše, na níž má být zahradní domek či chata postavená, nedá dostat autem a je třeba nosit materiály a nářadí více než 15 metrů, zákazník by měl zajistit součinnost a pomoc při nošení těchto materiálů a nářadí přímo na místo montáže.

Pokud tedy plánujete výstavbu zahradního domku nebo altánu, tak začněte být precizní již při podkladové ploše. Jak se říká: dobrý základ je základ.

doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma