Jaký nábytek vybrat do zahrady nebo do zahradního altánu?

dřevěný stůl na zahradě s čtyřmi stoličkami

I vy s příchodem teplého počasí přemýšlíte, jak byste mohli vylepšit svou zahradu či zahradní altán? Řešením v tomto případě může být i zahradní nábytek. Zahrada nemusí představovat jen místo, na kterém budete pracovat. Je také místem odpočinku. K tomu, aby byl váš relax na zahradě dokonalý, přispěje i zahradní nábytek.

Už se vidíte na lehátku vyhřívající se na slunci či u zahradního stolu během rodinné grilovačky nebo oslavy s přáteli?

Ve většině případů se při koupi zahradního nábytku orientujeme podle jeho ceny. No stejně jako zahradní altán, i zahradní nábytek je lepší vybírat si podle kvality. Investice do kvalitních materiálů se vyplatí, a to zejména pro svou životnost.

Před samotným výběrem a následnou koupí zahradního nábytku byste si měli odpovědět na následující otázky:

  • Jaký materiál zahradního nábytku preferujte?
  • Na jaký účel zahradní nábytek chcete využívat?
  • Na jakém místě a v jakých klimatických podmínkách se bude nacházet?
  • Budete zahradní nábytek ošetřovat každý rok?

Materiál zahradního nábytku

Zahradní nábytek je dnes dostupný v mnoha materiálech či kombinacích materiálů. Nejtypičtějším z nich je dřevo, ale v poslední době na oblíbenosti nabírají i zahradní nábytky vyrobeny z umělého ratanu, hliníku či tahokovu. Umělý ratan je dnes velmi populární a hodí se stejně jako do zahrady, tak i do interiéru zahradního domku či altánu. Vyznačuje se zejména minimálními požadavky na údržbu a nízkou hmotností. Hliníkový zahradní nábytek má zas výhodu v tom, že je odolný vůči dešti, sněhu ale i slunečním paprskům. Nevyžaduje si velkou údržbu, na jeho čištění postačí jen hadřík a voda. Dřevěný nábytek vyžaduje o něco více péče, ale vyplatí to na vzhledu a celkovém dojmu, protože tento materiál dokonale zapadá do přírodního prostředí zahrady.

ratanový nábytek na zahradě

Na co budete zahradní nábytek využívat?

Při výběru zahradního nábytku byste neměli podceňovat ani účel, na který ho chcete využívat. Jiný typ nábytku se hodí ke stolování a jiný zas například k pohodlnému posezení v altánku s přáteli. Co se týče vnějšího stolování, skvěle se hodí vysoký stůl, který je dostatečně pevný. To zaručí, že si můžete pohodlně vychutnat společný oběd či večeři s rodinou nebo přáteli. Židle nebo sedačky by v tomto případě neměly být příliš hluboké, abyste se mohli pohodlně a s rovnými zády najíst.

Dobrým řešením pro posezení u kávy či večerním poháru vína na zahradě či terase zahradního altánu jsou polohovatelné sedačky s hlubokým posedem. Zajistí vám pohodlné sezení.

Kam umístit zahradní nábytek

Umístění zahradního nábytku záleží v první řadě na vašich preferencích a dispozici zahrady. Nábytek můžete umístit na terasu vašeho zahradního domku či volně do zahrady, případně do zahradního altánu. Záleží také na tom, z jakého materiálu je nábytek vyroben. Při dřevěném nábytku byste si měli dát pozor na to, aby nebyl vystaven dešti, sněhu či přílišnému slunečnímu záření. Na slunce a zejména teplo si dávejte pozor i při nábytku z plastu. Co se týče nábytku z ratanu nebo hliníku, ty můžete klidně umístit kamkoliv na zahradě, protože jsou více odolné vůči povětrnostním podmínkám. A navíc, v případě špatného počasí je kdykoliv můžete schovat do garáže či zahradního domku, protože se vyznačují nízkou hmotností, a tedy i jednodušší manipulací.

posezení pod altánkem na zahradě

Ošetřování zahradního nábytku

Při výběru a koupi nábytku do zahrady byste měli zvážit i to, zda budete mít čas na jeho pravidelnou údržbu. Podle toho svůj výběr nábytku a materiálu, ze kterého je vyroben, přizpůsobte. Dřevěný zahradní nábytek je nejnáročnější na údržbu. Aby vydržel, je třeba ho každý rok ošetřovat impregnací a přípravky proti škůdcům a tvorbě hub či plísní. Pokud se ale o dřevěný nábytek budete starat, tak vám vydrží po dlouhá léta. O něco lehčí na údržbu je ratanový nábytek, ale třeba si dát pozor na to, aby nezůstával na silném dešti a mrazu. Odolný a nenáročný na údržbu je hliníkový nábytek. U zahradního nábytku z kovů se při údržbě stačí zaměřit na případná zrezivělá místa, obrousit jejich smirkovým papírem a přetřít lak.

štětec na plechovce s barvou na dřevo

Zahradní nábytek je skvělým doplňkem do vaší zahrady nebo altánu, který navíc plní praktické funkce, ať už v případě rodinné oslavy, setkání s přáteli či nedělním lenošení v přírodním prostředí vaší zahrady. Výběr zahradního nábytku byste neměli brát na lehkou váhu. Investice do kvality se vám pak vrátí v jeho životnosti a v ušetření na nákladech na údržbu.

doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma