Články

Jak pečovat o zahradní stavby?

štětce a farby

Zahradní domek, chata či altán jsou spolehlivým pomocníkem do zahrady či na pozemek. Přinášejí množství benefitů a vytvářejí místo s harmonickou atmosférou. Na to, aby nám sloužily co nejdéle, měli bychom jim dopřát pravidelnou péči. Jak pečovat o zahradní stavby?

Většina zahradních staveb je vyráběna ze dřeva. Převážně jde o smrkové nebo borovicové dřevo. Některé druhy dřevin, zejména ty exotické, v sobě obsahují přírodní oleje, které dřevo chrání před nepříznivými vlivy počasí, jakým je vítr, déšť a s ním spojená přílišná vlhkost, silné sluneční záření či střídání se teplot. Smrk či borovice takové vlastnosti nemají, a o to více je důležité dopřát jim patřičnou péči. Dřevo je samo o sobě organickým materiálem, který podléhá vnějším vlivům. Největším nepřítelem dřevěných zahradních staveb je vlhkost, které se ale v exteriéru jen těžko vyhnete. Proto je běžné, že se čas od času na dřevě vaší zahradní stavby objeví nějaké nedostatky či poškození. Vlhkost totiž vytváří ideální podmínky pro napadení dřeva škůdci, ale i vznik plísní či na změnu objemu dřeva a jeho praskání. Dřevo je také citlivé na střídání teplot. Abyste se vyhnuli nepříjemnostem s poškozením dřeva, je důležité se o něj pravidelně starat.

O jaký typ dřeva jde?

Pravidelná péče o vaši zahradní stavbu je faktorem číslo jedna, který vede k jejímu odolnosti a dlouhé životnosti. Zároveň, pravidelnou péčí snížíte případné budoucí náklady na opravy větších poškození, které by mohly ze zanedbání vzniknout. Při péči o dřevo zahradní stavby byste měli nejprve vědět, o jaký druh dřeva jde. Rozdíl je například při práci s broušeným dřevem a práci se starým a neošetřeným dřevem. Broušené dřevo je na dotek hladké a dobře vpíjí nátěry. Hoblované dřevo je hladké, lesklé a tvrdé, ale nátěry vpíjí méně než broušené dřevo. Staré a neošetřené dřevo si nejprve vyžaduje úpravu, při které se musíte dostat až pod zdravý masiv. Impregnační nátěry by sice vsákly do dřeva, ale krycí nátěry by neměly oporu a Slouplo se spolu se slabými povrchovými vrstvami.

První a nejdůležitější krok v péči o dřevo

Základem péče o dřevo je ošetření zmíněným impregnačním nátěrem. Impregnace je druh nátěru, který v sobě obsahuje biocidy, a tedy účinné prostředky k hubení škodlivých organismů. Biocidy se rozdělují na fungicidy na boj proti plísním, bakteriím a různým mikroorganismům a insekticidy proti dřevokaznému hmyzu. Impregnace by měla být prvním nátěrem, kterým bude vaše zahradní stavba ošetřena. Dejte si záležet na tom, aby byla nanesena v dostatečném množství, aby vytvořila chemickou stěnu. Před samotnou impregnací, resp. „Napouštěním“, je třeba, aby bylo dřevo suché a zdravé. Jen tak bude tento proces účinný. Měli byste odstranit případnou pryskyřici, boule či mastné skvrny, opravit všechny nedokonalosti a dřevo pořádně přebrousit. Abyste zajistili, že se impregnační nátěr ze dřeva nebude vymývat, je třeba ho zafixovat vrchním nátěrem.

Tip: Pokud je váš zahradní domek už napaden dřevokazným hmyzem, musíte jej odstranit k tomu určenými přípravky (chemické přípravky na preventivní ošetření dřeva proti škůdcům). V případě plísní a hub jejich mechanicky odstraňte a potom dřevo altánku či chatky přebruste a ošetřete napouštědlem.

Nanášení povrchových nátěrů

Následujícím krokem po impregnaci je povrchový nátěr. V tomto kroku si můžete zvolit lazuru nebo krycí barvu. Lazury slouží k vytvrzení povrchu dřeva, zvyšují jeho odolnost a také zvýrazňují krásu struktury dřeva. Kromě toho, zabraňují mechanickému poškození a zašpinění dřeva. Ve většině případů se lazury nanášejí ve dvou vrstvách. Známe jsou lazury silnovrstvé a tenkovrstvé, které mohou být syntetické nebo ředitelné vodou.

Tenkovrstvá lazura na povrchu dřeva nevytváří žádnou vrstvu. Vsákne hluboko do dřeva a stává se jeho součástí. Zachovává přirozený charakter dřeva a zvýrazňuje jeho kresbu. Je obohacena o oleje, vosky, barevné pigmenty a pryskyřice, které chrání dřevo před UV zářením. Dodává dřevu schopnost odpuzovat vodu. Voda do dřeva nevsákne, ale stéká po jeho povrchu. Nanáší se štětcem a přebytečný nátěr, který do dřeva nevsákl, je třeba otřít houbičkou nebo hadříkem.

Silnovrstvá lazura obsahuje větší množství pryskyřice, proto vsakuje do dřeva jen minimálně. Díky pryskyřici však vytvoří na povrchu dřeva vrstvu, která se podobá průsvitnému laku. Taková lazura najde využití právě při zahradních stavbách, které se snadno zašpiní dotykem rukou. Používá se na nátěry oken, zábradlí, parapetních desek, ale i zahradního nábytku. Silnovrstvá lazura chrání dřevo před UV zářením ale i pronikáním vody. Před jejím obnovením je však třeba nově obrousit, aby se nátěr mohl opět zakotvit do dřeva. Aplikuje se válečkem i stříkáním.

V nabídce specializovaných obchodů či e-shopů najdete i produkty, které kombinují lazuru a napouštědlo. V jedné plechovce tak najdete lazuru spolu s ochranou dřeva před škůdci, houbami a plísněmi.

Krycí barva jako povrchový nátěr na rozdíl od lazury strukturu dřeva zcela překryje. Dřevo je dekoračně obarvené a také chráněny před povětrnostními vlivy. Krycí barvu byste měli vybírat v kombinaci s vhodným základem. Při výběru krycí barvy máte také na výběr vodou ředitelné nebo syntetické barvy.

malování dřeva

Olejování a voskování dřeva

Na ochranu a ošetření dřeva můžete využít i oleje, které pronikají hluboko do dřeva a zanechávají jeho povrch prodyšný. Vlhkost tak může z něj jednoduše unikat. Oleje obsahují barevné pigmenty ale i látky na ochranu před škůdci. Oleje jsou vhodné na zahradní nábytek, okna ale i na zvětralé dřevěné plochy. Kromě olejování se dřevo může ošetřit i voskováním. Jde o nejméně invazivní a z ekologického hlediska nejméně škodlivé metody ošetřování dřeva. V obou případech byste však měli počítat s tím, že taková úprava dřevěného povrchu je definitivní. Mastný povrch dřeva již totiž není možné dále lazurovat ani lakovat. Olejování zda voskování se nejčastěji využívá při ošetřování výrobků z tvrdého dřeva. Před nanesením oleje či tekutého vosku by dřevo mělo očistit a oprášit. Takový nátěr můžete aplikovat štětcem, houbičkou ale i hadříkem. Olej a vosk plní také funkci impregnace a povrchové úpravy dřeva. Po nanesení tohoto typu nátěru je třeba počkat 12 až 24 hodin, dokud olej nebo vosk zcela nevsákne.

Poškozené dřevo zahradní stavby?

Pokud je dřevo vašeho zahradního domku, chatky či altánku poškozené, případně je třeba ho zrenovovat, v tomto případě byste měli postupovat tak, že nejprve odstraníte všechny staré vrstvy nátěrů. Takové nátěry můžete odstranit zbroušením. Pokud je dřevo napadené škůdci či je ztrouchnivělé, je třeba napadené části vyřezat s rezervou přibližně 5 milimetrů a následně chybějící část vyplnit tmelem nebo nahradit vlepením kousku dřeva. Tmel by měl nanášet v tenkých vrstvách a další jeho vrstva by se měla aplikovat až po zaschnutí té předešlé. Tak se vyhnete jeho praskání. Tmelit byste měli až po nanesení impregnačního nátěru a vytmelený povrch zarovnat přebroušením. Následně, jako další krok byste měli na dřevo použít krycí barvu, která zajistí sjednocení povrchu.

Zahradní stavby jsou skvělým místem na relaxaci, zahradní posezení či pomoc při zahradničení. Aby však sloužily dlouhodobě a spolehlivě, je třeba se o nich pořádně starat. Pravidelné ošetření dřeva, impregnace a krycí nátěry zajistí, že bude dřevěná stavba odolná vůči vlivům počasí, škůdcům či mechanickým poškozením.


magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice