Články

Jaká světla do altánku? Inspirace na to, abychom měli světlo déle i na podzim!

osvětlení stavby altánku

Léto je už na odchodu a spolu s ním se loučíme i s dlouhými dny. I během podzimu si však umíme užívat čas na zahradě či v zahradním altánku stejně jako během léta. Abyste měli světlo déle i na podzim, můžete si do altánku pořídit osvětlení. Jak na to a jaké možnosti máte?

Co v článku naleznete:

Pobyt v zahradě je pro mnohé nejen prací, ale také způsobem, jak si odpočinout, zrelaxovat či posedět si s blízkými. Prostředí altánu nabízí ideální místo pro zahradní posezení. Poskytuje zátiší, přístřeší a útulnou atmosféru. I když se zahradní altány obvykle využívají nejvíc v létě, nemusí to být pravidlem. I podzim v zahradě nabízí své kouzlo. Mnohdy jsou i podzimní teploty příjemné a umožňují tak posezení na čerstvém vzduchu. Na podzim se už ale o něco dříve stmívá. Chcete-li si posezení v altánku prodloužit, řešením je instalace osvětlení.

Tip: Pokud byste si chtěli užívat výhod zahradního altánu během celého roku a neobávali se, že vám bude chladno, můžete si pořídit uzavíratelný zahradní altán. Jedná se o praktické a efektivní řešení zahradní stavby. V naší nabídce naleznete například uzavíratelný altán Utah.

Při osvětlení zahradního altánu existuje několik alternativ. Ale ještě před samotným výběrem typu osvětlení je důležité, abyste si do altánku zavedli elektrické připojení. Osvětlení altánku dodává tu pravou atmosféru a může být středem pozornosti noční zahrady. Taková volně stojící konstrukce je ideální pro realizaci nápadů dekorativního a venkovního osvětlení. Správné osvětlení je důležitým aspektem funkčnosti zahradního altánu a jeho typ se odvíjí také od účelu altánku a vašich očekávání. Osvětlením si dokážete vytvořit atmosféru pro každou příležitost, ať už je to romantické posezení nebo oslava či párty.

Podívejte se spolu s námi na několik zajímavých a inspirativních nápadů pro osvětlení zahradního altánu.

Světelné řetězy

světelná řetěz
Zdroj: canva.com

Chcete-li si v altánku vytvořit romantickou atmosféru, skvělou volbou mohou být světelné řetězy. Ty jsou rovněž vhodné i pro zahradní párty či oslavy. Můžete je umístit kolem střechy altánku, ideálně se hodí do altánků s áčkovou střechou. Světelné řetězy pokryjí větší plochy, jsou lehké a jednoduché na instalaci. Zároveň jsou také cenově dostupné. Nezapomeňte se však při výběru světlených řetězů ujistit, že jsou vhodné pro používání v exteriéru. Dobrou volbou do altánu jsou světelné řetězy v teplých tónech, neboť navodí příjemnou a útulnou atmosféru. Pokud vám to konstrukce altánku dovoluje, můžete světelné řetězy aplikovat pod střechu (tam a zpět těsně u sebe) a vytvořit tak „světelný baldachýn“.

Žárovkové osvětlení

žárovkové osvětlení
Zdroj: canva.com

V poslední době je tento druh osvětlení velmi oblíbený a zároveň může být také moderním a vkusným řešením osvětlení ve vašem altánku. Velké žárovky přinášejí tradiční vzhled a jsou vhodné např. na párty či zahradní grilovačku. Dodávají altánku jemný vzhled. Osvětlují altán tak akorát a na výběr máte také z různých odstínů. Přílišné osvětlení se do altánu ani nehodí, protože může pokazit atmosféru. Takové žárovkové řetězy můžete připevnit podél rámu altánu. Nejnovější žárovkové řetězy kombinují energeticky úsporné LED diody s praktickými průsvitnými plastovými pouzdry. Jsou navrženy tak, aby dokonale imitovaly tradiční žárovky, ale jsou úspornější a nerozbitné.

Venkovní závěsná svítidla 

venkovní závěsná svítidla
Zdroj: canva.com

Svůj zahradní altán můžete osvětlit i vnějšími závěsnými svítidly. Nabídka takových závěsných svítidel do exteriéru je dostupná v široké škále stylů, povrchových úprav či barev, a tak je lze použít k vytvoření jakékoli atmosféry. Mnohé z těchto závěsných svítidel je třeba připojit do elektrické sítě, ale pokud nemáte v altánku zdroj elektrické energie, iv tomto případě existuje řešení. Můžete si vybrat svítidla na baterie, které splní účel stejně. Další možností jsou i solární svítidla, která se automaticky zapínají při setmění a vypínají za úsvitu, a tak k nim nepotřebujete žádný zdroj energie. Důležité však je, aby konstrukce altánu unesla hmotnost závěsného svítidla, zejména v případě, že se jedná o těžší materiály, případně větší počet svítidel.

Stylové LED osvětlení

stylové led osvětlení
Zdroj: pinterest.com

Osvětlením můžete z altánku vytvořit stylové místo s moderní atmosférou. Zkusit můžete osvětlení LED pásky po obvodu stěn či střechy zahradního altánu. LED pásky lze dálkově ovládat a dodávají se ve vícebarevném či bílém provedení. Jedná se o jednoduchou, rychlou a bezproblémovou možnost osvětlení altánku. Světla si můžete nastavit tak, aby se pravidelně měnila, což je skvělé například na zahradní oslavy. Mnoho takových LED světel má také možnost nastavení intenzity osvětlení, a tak si budete umět vytvořit osvětlení vhodné pro jakoukoli příležitost.

Stojící lampy

stojící lampy
Zdroj: pinterest.com

Prvky interiéru můžete aplikovat také v exteriéru. A výjimkou není ani osvětlení zahradního altánu. Jako další alternativu můžete využít volně stojící lampy. Tímto způsobem vytvoříte dostatek osvětlení, ale i uvolněnou, téměř obývací atmosféru. Převislé stojací lampy jsou v prostředí altánu designovým prvkem. Ideální jsou takové, které lze výškově nastavit a mají duální efekty, abyste si mohli vybrat přímé podsvícení nebo rozptýlené osvětlení. Pomůžou tak vytvořit osvětlení jak na společenská setkání, tak na relaxaci. Stojící lampy jsou praktické a flexibilní, neboť je lze jednoduše přesouvat. Jsou také dostupné i na solární energii.

Klasický lustr

klasický lustr
Zdroj: pinterest.com

Lustry už dávno nepatří jen do jídelny či obývacího pokoje. Zavěšené na místech v exteriéru, dodávají nádech luxusu. Do svého zahradního altánu můžete jako formu osvětlení klidně zvolit i klasický lustr, který zavěsíte do jeho středu. Velkou výhodou je široká nabídka lustrů, a tak si budete umět vybrat vhodný pro styl vaší zahrady a altánku. Ať už elektrické nebo na solární energii, lustry dokáží navodit honosnou atmosféru v altánku. I při instalaci lustru do altánku si dejte pozor na jeho hmotnost a schopnost konstrukce altánku unést ji.

Osvětlení stavby altánku

osvětlení stavby altánku
Zdroj: canva.com

Kromě instalace osvětlení v altánku, můžete také osvítit celou stavbu altánku v prostoru zahrady tak, aby svítil z dálky. Ať už jde o klasický šestihranný dřevěný altán nebo máte na zahradě altán v moderním stylu, se správným osvětlením bude nejen okouzlující, ale také ústředním bodem na zahradě. Můžete například podsvítit jeho konstrukci, případně schody, které vedou na jeho terasu nebo i chodníček před altánkem.

Svítidla s pohybovým senzorem

svítidla s pohybovým senzorem
Zdroj: canva.com

Pokud se v okolí altánu potřebujete pohybovat i po setmění, vhodným řešením může být instalace svítidel s pohybovým senzorem. Dokážou rozpoznat pohyb, a tak vám budou svítit právě tehdy, když to potřebujete. I z těchto typů svítidel existuje mnoho druhů, ať už jsou to nástěnná svítidla, LED svítidla nebo i solární svítidla s pohybovým senzorem.

Osvětlení je nejen praktickým prvkem, který vám prodlouží čas strávený v altánku. Je také jistou formou dekorace a také způsobem, kterým si můžete vytvořit ideální atmosféru pro jakoukoli příležitost. Který z těchto druhů osvětlení do zahradního altánu se vám líbí nejvíc? A který byste si chtěli pořídit do vašeho altánku?

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice