Články

Proč mít na zahradě saunu a jaké jsou její účinky?

ratolest do sauny

Zahrada je místem nejen pro práci, ale i na odpočinek. Přemýšleli jste už však nad relaxem v podobě sauny přímo ve vaší zahradě? Sauna nemusí být výhradně výsadou wellness center, ale stále častěji se stává součástí domů a bytů. Jaké jsou tedy výhody sauny přímo ve vaší zahradě a jaké účinky má saunování na člověka?

Zahradní sauna má ve většině případů podobu, jako zahradní chata, zahradní dům či dřevěný srub. Existuje několik variant, ať už s terasou nebo bez. Obecně je venkovní sauna velmi atraktivním konceptem, který přispěje k ozvláštnění vaší zahrady a navíc je skvělým pomocníkem při relaxaci. Sauna je prakticky jakýmsi samostatným světem ve vaší zahradě, který nabízí maximální soukromí. A konečně, Vlastní sauna nabízí ještě větší požitek oproti saunování ve společných wellness centrech. Jaké jsou tedy výhody vlastní sauny na zahradě?

Jednota s přírodou či vaší zahradou

Máte sice rádi saunování, ale problém vám dělají veřejná prostranství nebo neradi navštěvujete společné sauny wellness center? Vlastní dřevěná sauna znamená možnost dopřát si tuto proceduru kdykoliv máte chuť. Sauna v exteriéru navíc představuje soulad s přírodou, kdy během saunování nabudete ještě větší požitek, například při pohledu z okna do vaší vlastní zahrady. Navíc sauny do zahrady jsou vyrobeny ze dřeva, což přispívá k ještě většímu pocitu spojení s přírodou. Pokud máte na zahradě bazén, můžete se v něm hned po proceduře saunování zchladit.

Saunování ve vlastní zahradě je většinou zajištěno saunovým domkem, chatkou či srubová domem z kvalitního dřeva. Podstatným prvkem pro zahradní saunu je pevný a rovný základ. Často se využívají betonové desky či patky. Interiér ale i exteriér zahradní sauny sestává z kvalitního materiálu, který zajišťuje, že se sauna nerozpálí horkem. Taková dřevěná sauna, respektive dřevěná chata může sloužit nejen na saunování, ale i na celkový wellness a relaxaci.

Účinky saunování na zdraví

Saunování má obecně blahodárné účinky na zdraví nejen po fyzické, ale i psychické stránce. Saunování znali už během pozdní doby bronzové. Tento rituál byl od počátku významnou událostí. Už v tomto období si lidé uvědomovali pozitivní účinky saunování na organismus. Sauny se využívaly v různých koutech světa, oblibě se těšily zejména v severní Evropě a Rusku.

exteriérová sauna na louce

Saunování má příznivé účinky při prevenci vůči nachlazení, chřipce ale i jiným onemocněním dýchacích cest. Proces saunování také podporuje prokrvení tkání celého těla, ale i vnitřních orgánů, snižuje napětí ve svalstvu a odbourává svalovou bolest. Pravidelný pobyt v sauně přispívá k posilování imunity, kardiovaskulárního systému a zvyšuje celkovou obranyschopnost organismu. Působí relaxačně, odbourává stres a pomáhá bojovat proti bakteriím, virům a roztočům, které se nacházejí na lidském těle. Během procesu saunování dochází k otevírání pórů, přičemž se z organismu odplavují škodlivé látky. Pára v dřevěné sauně přispívá k zvlhčování dýchacích cest a takovýmto způsobem jejich přirozeně čistí.

Saunování se doporučuje i při problémech s alergiemi. V tomto případě je vhodným druhem sauny právě infrasauna, která prospívá k ničení škodlivých látek. Pokud u vás však už alergie vypukla, do sauny nechoďte, protože organismus je již oslabený. Saunu v případě alergií používejte spíše jako prevenci, ne jako léčebnou proceduru již po vypuknutí alergie. Jako prevence sauna poslouží i na posílení imunitního systému, který je během sezóny alergií vystaven náročné práci.

Kdo by se měl saunování vyhnout?

Dejte si však pozor, protože do sauny byste neměli jít tehdy, pokud na vás „leze“ nějaká nemoc, jako například chřipka či rýma. V tomto případě byste se měli raději vypotit v posteli. To také platí i při užívání antibiotik. Saunu v tomto případě raději vynechte. Sauna se také nedoporučuje ani těhotným ženám.

dřevěná sauna

Saunování by neměly praktikovat lidé s epilepsií, vážnými onemocněními (onkologické, srdeční a cévní problémy), ženy s gynekologickými obtížemi, lidé se silnými kožními záněty či otevřenými ranami a poraněními kůže. Rovněž by se saunám měli vyvarovat lidé s problémy se štítnou žlázou a s infekčními onemocněními.

Jak se správně saunovat?

Před vstupem do sauny byste se měli osprchovat a usušit ručníkem. Saunování by mělo probíhat bez plavek, v plachtě. V dřevěné sauně si najděte příjemnou a pohodlnou polohu a dýchejte výhradně nosem. Při saunování začínejte od nejnižších teplot, v sauně zůstaňte minimálně 5 minut, pokud je vám příjemně, klidně svůj pobyt v sauně prodlužte i na 15 až 25 minut. Po sauně byste se měli ochladit a můžete celý proces opakovat. Po posledním saunování se opláchněte už jen čistou vodou, aby pokožka mohla volně dýchat.

finská sauna

Aby byl efekt saunování účinný, je třeba praktikovat proces saunování alespoň jednou během týdne. I to je jedním z dobrých důvodů, pro které si můžete na vaší zahradě zabezpečit vaši vlastní saunu. Můžete tak nerušeně relaxovat kdykoli budete chtít, a to aniž by vás někdo rušil. Můžete si tak vychutnat váš čas jen pro sebe, ale se zrelaxovat spolu s vaší rodinou. V případě vlastní zahradní sauny už nebudete muset za relaxací a odpočinkem navštěvovat wellness centra, které bývají mnohdy i přeplněné.

Zdroj obrázků: www.pexels.com, www.pixabay.com

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice