Články

Zahrada během zimy

dřevěná chatka v zimě

Odkládáme podzimní kabáty a vyměňujeme je za zimní bundy. Stejně i zahrady shodily poslední podzimní listí a přichází čas připravit je na zimu. Ani v posledním ročním období byste svou zahradu či dvůr neměli zanedbávat. Dopřejte jí péči a připravte ji na nejchladnější roční období.

Tipy jak pečovat o zahradu v zimě

Myslete na rostliny

Spolu se zimou přicházejí i mrazy, které vaši zahradu mohou potrápit. Zaměřte se na rostliny v květináčích, ať už na zahradě, balkoně nebo ty, které zdobí váš zahradní domek. Venku byste měli ponechat pouze ty, které jsou mrazu odolné. Ty teplomilnější určitě přesuňte dovnitř. Rostlinám, které jsou stálezelené a mají listí nebo jehličí, dopřejte dostatek světla. Ty, kterým listí opadává jsou na světlo méně náročné, proto je můžete uskladnit i na tmavší místa v domě či bytě. Pokud jsou vaše rostlinky mimořádně citlivé na mráz, při nižších teplotách je třeba zajistit jim delší „období klidu“. Zima je pro ně nepříznivým obdobím, kdy ztrácejí zeleň a jejich výhonky jsou tenké a lámou se.

V případě rostlinek, které jsou odolné vůči zimě je třeba chránit květináč před prasknutím od mrazů. Udělat tak můžete s využitím textilie a rostlinku umístit do závětří. Pokud vaši zahradu zdobí keříčková růže, před mrazy jejich ochráníte nahrnutím půdy ke kmeni keře a přikrytím jehličím.

zmrznutý zahradní květiny

Cibulovité rostlinky opatrně vyjměte z půdy. Odložte si z nich jen cibulky, které necháte vysušit. Potom je umístěte do nádoby s pískem tak, aby se navzájem nedotýkaly.

Na zimu připravte i stromy

Dřeviny a stromy dokáží přežít zimu relativně odolně. Listnaté stromy můžete ochránit tak, že navršite kolem kmene zeminu.. Na ochranu ovocných stromů se používá vápno, kterým potřete kmen, aby nepraskal. Nezapomeňte ani na jehličnaté stromy. Pokud nechcete, aby se vám pod váhou sněhu zlomili, můžete je svázat.

Právě příchod zimy, když už všechno listí opadlo, je ideálním časem na odstraňování nepotřebných větví. Bez listí totiž dobře vidíte právě ty, které strom už nadále nepotřebuje. Odstraňte nejprve větve, které rostou dovnitř. Pak se zaměřte na ty, které jsou již příliš staré.

Udělejte si pořádek

Svou zahradu jakož i zahradní domek nejlépe připravíte na zimu tak, že si uklidíte. O to snadněji se vám budou dělat jarní práce na zahradě. Vyprázdněte všechny nádoby určené na sběr vody, smotejte hadice a spolu s vodními čerpadly jejich odložte. Dopřejte očistu i své sekačce. Vypusťte z ní palivo i starý olej. Očistěte nářadí od hlíny, klidně ho můžete ošetřit malým množstvím oleje. Zahradní nábytek můžete klidně vyčistit i „wapkou“. Pokud máte na zahradě gril, měli byste vyčistit i ten.

Dejte pozor na to, co vaší zahradě škodí

Zima je charakteristická mrazy a ledem. Vaší zahradě však neprospěje, pokud ji budete posypávat agresivními přípravky. Nesahejte jen po průmyslové soli. V nabídce specializovaných obchodů najdete množství posypových materiálů, které budou k vaší zahradě šetrné. Pokud máte doma krb, dobrou alternativou na posyp zledovatělých ploch je právě popel ze dřeva. Je neškodný a nebude vás stát hodně.

Co dělat v zimě, kdy zahrada spí

Během zimy si odpočiňte, ale zahradní práce nemusíte zcela věšet na hřebík. I když se venku zmítají mrazy, pro svou zahradu můžete přece jen něco udělat. Začněte například shánět semínka na následující sezónu. K tomu vám dopomůže i studium odborné literatury či zahrádkářských časopisů. Možná v nich dokonce najdete i inspirace na rostliny a plodiny, které jste dosud nepěstovali. Také vám mohou být pomocníkem při získávání rad a tipů od jiných zahrádkářů.

Popel jsme již zmínili v souvislosti s ledem. No může vám být užitečný i při posypávání záhonů. Obsahuje totiž draslík a vápník. Právě tyto živiny jsou prospěšné pro zdravý růst rostlin. Zároveň také neutralizuje kyselé půdy.

Během zimy se můžete pustit i do opravy a údržby nářadí, které jste během celé sezóny používali. Naplánujte si výsadbu stromů a keřů. Kromě toho na zefektivnění prací na jaře vám pomůže vypracování osevního plánu zeleniny. Určitě si, co chcete v další sezoně pěstovat, v jakém množství a na jaké ploše. Budete mít tak jasnější představu o tom, kolik osiva budete potřebovat. Pokud byste chtěli být více detailnější, můžete se ujmout na rozbor půdy. Zjistíte tak, zda jí chybí nějaké živiny nebo zda se v ní nenacházejí toxické látky.

Pokud se chcete vyhnout zbytečným škůdcům v podobě hmyzu, je dobré přilákat si na zahradu užitečné ptactvo. Udržet si je můžete krmením. V zimě, kdy stěhovavé ptactvo odlétá do teplých zemí má přikrmování velký význam. Zajistíte si tak ochranu před škůdci, ale také krásný pohled z okna na budku s krmítkem.

Vytvořte si vlastní zimní zahradu

kopulovitý zahradní altán

Vaše zahradní chatka či zahradní domek se v tomto ročním období může proměnit i na zimní zahradu. Nemusíte být ani designérům, stačí trochu kreativity. Nezapomínejte však na to, abyste si altán zateplili aby v něm bylo během zimy příjemně teplo. Potom si z něj můžete udělat místo, které vám bude sloužit například jako ateliér či jógové studio. Využít můžete zelené rostlinky, které navodí příjemnou atmosféru a podpoří vaše kreativní buňky. Díky tomu, že se nachází mimo domu, taková zimní zahrada může sloužit i jako místnost, ve které můžete nacvičovat hru na hudební nástroje. Pokud jste romantický typ, svůj zahradní domek můžete proměnit dokonce i na hvězdárnu. Stačí vám k tomu výkonnější domácí dalekohled. Příjemnou atmosféru navodí i dekorace v podobě obrazů či sošek, volba je v tomto případě na vašem vkusu a kreativitě. Zimní altán či zimní zahrada se dá využít i jako ideální místo pro čtení vaší oblíbené knihy či vychutnání si dobrého vína.

Během zimy si i vaše zahrada zaslouží dostatečnou péči. Připravte ji na zimu a ona se vám na jaře odvděčí. Navíc, při troše kreativity si ji, nebo váš zahradní domek, můžete přeměnit na zimní království. Celý týden se pak můžete těšit, že si v něm během víkendu vychutnáte zasloužený relax. Tak směle do toho! 🙂


magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice