Články

Zařiďte si domek v skandinávském stylu

zahradni dom skandinavia

Mít pěknou zahradu přináší potěšení po celý rok. Je to místo odpočinku, relaxu a celkové psychohygieny. Zahradu využíváme zejména v létě. No když v ní máme zahradní domek nebo altán, tak ji můžeme využívat celoročně. Na trhu je dostupných mnoho možností jak poměrně levně koupit do zahrady altán nebo domeček.

Tím lepším variantou je samozřejmě zahradní domek. Ani chladnější dny vás pak neodradí od toho, abyste v zahradě byli na čerstvém vzduchu a netřásly se od zimy zároveň. Zahradní domek může mít podobu domku nebo až větší chaty. Záleží od vašich preferencí a jakou funkčnost očekáváte.

Skandinávský styl je „in“

Styl a zařízení interiéru je pro váš zahradní domek rozhodující. Někdo má sice rád moderní styl, ale v případě zahradních domků se preferuje více přírodní styl. A právě severský styl je o spojitosti s přírodou, funkčnosti, jednoduchosti a minimalismu. Čili se dá říci, že jeho definice splňuje všechny požadavky, které se většinou od zahradního domku očekávají. Základní vlastnosti vycházejí z historie severských zemí, která byla většinu roku nehostinná a lidé v ní byli chudí. Proto byly spjati s přírodou, nábytek si vyráběli sami a své příbytky – i když malé – byly vždy útulné a světlé.

skandinávský styl interiéru

Základní rysy zahradního domku podle severského stylu tedy stojí na těchto pilířích:

 • Světlo: skandinávský styl preferuje hodně světla. Postavte si svůj zahradní domek na místě, kde svítí hodně slunce. Dejte do něj osvětlení, abyste si spoustu světla mohli vychutnávat iv zimě. Stěny mají podle severského stylu světlou barvu, což pocitově dům také rozsvetľuje.

Tip: Podle dánského stylu zařizování zvolte místo silného světla spíše více světla se slabšími žárovkami. Nevyužívejte led světla, které zbytečně oslepují a nedávají pocit symbiózy s přírodou.

 • Funkčnost. Nábytek a zařízení vašeho domku by mělo být funkční. Není to váš byt ani rodinný dům, je to menší příbytek, který by měl být zařízený funkčně a účelně. Funkčnost znamená žádné malé dekorace, na které se bude chytat prach. Stačí jeden velký obraz na stěnu a pár malých koberečků na zem.
 • Severský styl preferuje málo barev. Slaďte dřevo s maximálně dvěma až třemi barvami.
 • Čistota a pořádek. Zahradní domek je malý a upřímně, pořádek v něm neděláme až tak často jako doma. Proto zvolte takové zařízení, které vám umožní rychlý úklid a zajistí splnit účel zahradního domku – odpočinek.
 • Jak v domech našich babiček, tak i ve skandinávském stylu jsou moderní vzory. Oživují jednoduchost barev a využívají se na kobercích, dekách a polštářích.
 • Přírodní materiály. Severský styl využívá dřevo – ať už borovicové, smrkové nebo březové. Preferované jsou dřevěné podlahy a nábytek. V interiéru nevyužívejte materiály, které evokují chlad jako například kov. Jen přírodní materiál navodí ten správný pocit zahrady a chaty.

Tip: Nábytek ve stylu Ikea je ve skandinávském stylu opravdu vzácný. V módě je kombinace zejména starého nábytku s novým – ale pravým dřevěným. Pokud tedy nemáte dostatek financí, tak zkuste zrekonstruovat nějaké staré, nepoužívané kusy nábytku a dát jim nový dech.

vintage styl interiéru

Zařízení interiéru podle jednotlivých zemí

Skandinávské země mají podobný styl a design, ale přece jen jsou určité odlišnosti.

 • Švédsko. Ležérnost, rafinovanost, praktičnost a útulnost asi nejvíce vystihují tento styl. Barvy preferují měkké šedé, světle a bílé. Přírodní materiály jsou dřevo a kámen a jako doplňky jsou využívány kožešiny. Jako země, kde byla založena Ikea, tak v interéru se i nejvíce vyskytuje. Ve švédských domcích tento nábytek však ani nezpozorujete, protože mají obrovský cit pro rustikálnosť a vintage, které kombinují s nábytkem z Ikey.
 • Finsko. Právě Finsko je zemí, kde dominuje bílá barva s kombinací se vzory. Tyto tuto barvu doplňují a oživují. Podlahy a stropy zahradních domků jsou obloženy bílým dřevem. Každý zahradní domek má také saunu, což je ve Finsku téměř nezbytností.
 • Norsko. Pro norský styl je typický rustikální nábytek a těžké dřevo. I když dodržují skandinávský styl v podstatě jako bílé podlahy nebo stropy, nejvíce se přibližují evropskému stylu a odbočují od severské klasiky.
 • Dánsko. Charakteristickým rysem dánského nábytku je teakový nábytek v retro stylu 50. a 60. let. V barvách kombinují kontrasty, zejména černou a bílou. Interiéry vystihují nejvíce podstatu severského stylu, protože se nesou ve smyslu minimalismu.
skandinávský styl interiéru s krbem

Tři tipy jak dosáhnout ten pravý pocit odpočinku

 • Důležitá je i akustika. Ujistěte se, že váš zahradní domek je útulný a pohodlný. Vnitřní prostředí musí vyhovovat vašim představám odpočinku a zároveň musí mít dobrou akustiku. Pokud je akustika špatná, lidé po sobě křičí, co narušuje klid.
 • Nevytvářejte „katalogový“ domeček. Projděte si několik portálů nebo blogů a z nich si vyberte to, co vám nejvíce vyhovuje. Inspirujte se fotografiemi a právě skandinávský styl je dobrý základ pro budování interiéru. Pokud s tím máte problém, zkuste požádat o radu odborníka.
 • Minulost je součást přítomnosti. Skandinávský styl zahrnuje mnoho prvků z minulosti. Ať už jsou to staré obrazy, starý kus nábytku nebo fotografie – staré věci z minulosti jsou pro severské země typické. My to nazýváme vintage, oni to mají jako přirozenou součást svého prostředí, či v domech nebo zahradních domcích.

Přírodní materiály, zařízení a dekorace jsou neodmyslitelnou součástí severského stylu. V našich podmínkách je skandinávský styl skvělou inspirací pro zařízení zahradního domku. Zkuste si představit ty večery, vůni dřeva a oblíbený nápoj, zatímco venku bude chladno. A vy můžete relaxovat i ve své zahradě a zahradním domku.

Zdroj obrázků: www.depositphotos.com, www.pinterest.com

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

 • 3 letá záruka v ceně každého produktu
 • Ke každému produktu impregnat zdarma
 • Doprava zdarma na vybrané výrobky
 • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice