Legislativní omezení při stavbě malých staveb v ČR

legislativa zahradních domků

Přemýšlíte nad tím, že by se Vám na zahradu hodil zahradní domek či zahradní chata? Zahradní domek a zahradní chata jsou sice malými stavbami, ale i v tomto případě je třeba ujistit se, jaké legislativní opatření vyžaduje jejich realizace.

Jakou legislativu třeba znát?

Zahradní domek, zahradní chata či zahradní altán můžeme specifikovat do kategorie malých staveb. Ve většině případů slouží jako sekundární stavby a využívají se na skladování či rekreaci. V platnosti je stavební zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu. Tento zákon specificky stanovuje podmínky i pro zahradní domky, chaty, či altánky.

Předtím, než se rozhodnete podat žádost na stavebním úřadě, raději se nejprve osobně informujte na příslušném stavebním úřadě v místě plánované stavby. Zejména z důvodu, že každá obec má vlastní vyhlášky, které upravují stavební zákon, a to na základě charakteru dané lokality. Podmínky se tedy v některých případech mohou lišit, proto je lepší být předem informován.

Pozor na novelu od roku 2018

Pokud plánujete stavbu zahradního domku, chaty či altánku, měli byste být stejně informováni o novele stavebního zákona č. 183/2006 Sb., jež vstoupila v platnost od 1.1.2018. Novela mluví také o podmínce, podle níž o potřebě stavebního povolení rozhoduje velikost zahradního domku. V případě, že je váš zahradní domek vysoký maximálně 5 metrů a zabírá zastavěnou plochu maximálně 25 metrů čtverečních, stavební povolení nepotřebujete. Také si dejte pozor na paragraf 96 a 79 stavebního zákona. Paragraf 96 mluví o tom, kdy potřebujete územní souhlas a paragraf 79 o umístění stavby. Pokud si nevíte rady, tak se obraťte na vaši obec nebo město. Stavební povolení však budete potřebovat v případě, že zahradní domek bude sloužit k podnikatelské činnosti.

Pokud se chystáte pořídit si zahradní domek, chatu či altán, v každém případě bude lepší, když si potřebné informace zjistíte předem na stavebním úřadě. Vyhnete se tak zbytečným případným komplikacím a budete si jistý, zda pro váš zahradní domek potřebujete stavební povolení nebo ne.

doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma