Články

Barevný podzim plný zábavy (nejen) s dětmi!

dětátko v popadaným lístí

Každé roční období má své kouzlo. Jinak to není ani v případě podzimu, který nám nabízí neuvěřitelnou hru s barvami. Krásy přírody jsou během podzimních dnů někdy až dech beroucí. Byla by proto velká škoda, pokud byste toto roční období strávili jen zavření doma. Díky stále příjemně hřejivým slunečním paprskům můžete stále trávit dost času venku. Jak si tedy užít podzimní chvilky v přírodě či na zahradě?

Podzimním aktivitám se určitě potěší ti menší, ale dobrou podzimní zábavou nepohrdnou ani „dospěláci“. Vždyť konec konců, pobyt venku na čerstvém vzduchu prospívá zdraví nás všech. Zpříjemněte si tedy barevné podzimní období různými zábavami či aktivitami. Přinášíme vám několik tipů, jak na to.

Drak jako symbol podzimu

Asi nejtradičnější aktivitou, která je oblíbená zejména během podzimních dní, je pouštění draka, které zabaví celou rodinu, od nejmenších po nejstarších. Podzim je ideálním časem pro tuto aktivitu, protože dny jsou většinou o něco větrnější, než během jiných ročních období. Vybrat se můžete někam na louku či pole, nebo jiné otevřené prostranství. Při pouštění draků si však dejte pozor na to, aby se vám nezapletl do větví stromů.

Zábavu však nemusíte mít jen při samotném pouštění draků. Co tak si zkusit vyrobit vlastního draka doma? Taková kreativní činnost rozhodně zaujme i děti a budou si tak s vaší pomocí moci vyrobit draka přesně podle jejich představ. Na jeho výrobu můžete použít i materiály, které vám nabízí podzimní příroda, jako například barevné listí. Během podzimu se častokrát konají i soutěže draků. Zapojit se můžete i vy s vašimi ratolestmi. Budete tak mít mnohem větší motivaci vyrobit si svého vlastního špičkového draka. Tak směle do toho! 🙂

Vzdělávací podzimní okénko

Podzim je bohatý na spadané listí z různých stromů či keřů. Můžete se během slunečného podzimního dne vybrat na procházku do přírody, během níž si nasbíráte různé druhy listů z různých stromů. Spolu s dětmi si pak můžete vyrobit vlastní herbář, do kterého nasbírané listy vložíte a najdete si informace o daných stromech či keřích. Tak vzbudíte i u těch nejmenších zájem o přírodu kolem a o to, že není na škodu stále se vzdělávat. Takovou zábavnou formou si můžete do herbáře či na výkresy otisknout i vzory listů. Bude vám na to stačit jen listí a vodové či temperové barvy. Na paletě si rozmíchejte barvy podle toho, jak se vám líbí a danou barvou list natřete. Potom ho jen otiskněte na papír, na kterém vám po listu zůstane pěkný vzor. Takovou technikou můžete vytvořit i různé ornamenty či dokonce i obrázky. Je jen na vaší kreativitě a kreativitě vašich ratolestí, co vytvoříte. Kromě popadaných listů si takto můžete nasbírat i různé plody či podzimní květiny a vysušit je. Posloužit vám mohou jako součást vašeho herbáře či případně i jako prvky vlastnoručně vyrobených podzimních či halloweenských ozdob (o halloweenských ozdobách jsme psali v tomto článku).

podzimní dekorace u vchodu na domě

Dekorace přímo z přírody

Jak tedy na to? Podzimní příroda je bohatá na množství plodů, listí či květin, které můžete využít jako ozdoby pro váš zahradní domek, zahradní altán či samotnou zahradu nebo terasu. Mezi nejčastější podzimní ozdoby patří vyřezávaná dýně. Stále více se stává součástí zahrad, a to nejen v období halloweenu. Plody jako šipky, kaštany, žaludy nebo ořechy jsou zase velmi oblíbené pro vytváření různých postaviček. Tuto aktivitu děti velmi milují. Kromě toho, že si z podzimních plodů můžete vyrobit dekorace, některé se vám vyplatí sbírat i díky jejich příznivému účinku na zdraví. Například takové šipky obsahují velké množství vitamínu C. Nasbírejte si je za košík a nechte usušit, abyste si pak během podzimních a zimních dní mohli vychutnávat skvělý domácí šípkový čaj. Případně, pokud se rádi realizujete v kuchyni, můžete ze šípků připravit i povidla či kompot. Větvičky či vysušené květiny můžete využít jako materiál pro výrobu podzimní kytice do vázy na stůl. Dozdobit ji můžete právě větvičkou šipek či šiškami. Kromě kytic si z takového bohatého podzimního materiálu lze vyrobit i ozdobné věnce. Umístit je můžete například na váš zahradní domek či na dveře domu nebo chaty. Z listí si můžete vyrobit řetězy, kterými vyzdobíte například terasu. Takovým řetězům se určitě potěší i ti nejmenší. Stačit vám na to bude jen nasbírané listí a provázek, na který listí přes malou dírku navléknete. Zahradní altán si krásné vyzdobíte právě tímto řetězem ze spadaného lístí.

Podzimní zahradní úklid – zábava a cvičení v jednom

Pokud máte zahrádku, určitě víte, že i během podzimu vyžaduje vaši péči. Je třeba trochu se jí věnovat, před tím, než ji připravíte na zimu. Takový druh aktivity je prospěšný nejen pro zahrádku ale i pro vás, protože nám poskytuje jistou dávku pohybu a pobyt na čerstvém vzduchu, což je pro naše zdraví důležité. Do podzimních zahradních prací můžete zapojit i vaše ratolesti, které vám mohou pomoci například se sbíráním ořechů, jablíček či s hrabáním listí. Nezapomeňte na zimu připravit i váš altán nebo zahradní domek.

hráble na lístí

Zábava po práci

Po dobře vykonané práci v zahrádce si spolu s vašimi ratolestmi můžete vychutnat čas venku různými hrami či aktivitami. Oblíbenou hrou je takzvaný kaštanový petang. Nebojte se, pokud na zahrádce kaštany nemáte, klidně můžete na tuto hru využít ořechy. Princip hry je velmi jednoduchý a zvládnou ji i ti nejmenší. Na kaštanový, respektive ořechový petang potřebujete jen pár kaštanů / ořechů, jednu dýni a švihadlo či provázek. Ze švihadla či provázku si vytvořte startovní čáru. Pokud švihadlo ani provázek k dispozici nemáte, můžete si tuto čáru vytvořit s pomocí kaštanů / ořechů. Položte dýni do vzdálenosti přibližně 3 metry od startovní čáry. Princip hry spočívá v tom, že hráči se snaží postupně házet kaštany / ořechy co nejblíže dýni. Vyhrává ten, komu se podaří hodit kaštan / ořech co nejblíže.

To nejjednodušší je to nejlepší

Ne nadarmo se říká, že méně je někdy více. To platí i v případě, pokud chcete zabavit vaše děti někde venku v přírodě. Jednoduchá aktivita, ale tolik radosti a smíchu. Mluvíme o skákání do listí. Kdo by to nemiloval? Nahromaďte si na zahrádce spadané listí ze stromů a vyhlaste „listovou válku“. Děti mohou do listí skákat, házet se a tak se pořádně vyřádit. A uvidíte, možná i vy dostanete chuť skočit do kopy barevného listí jako za dávných dětských časů.

Podzim je skvělým obdobím jak si užít čas v přírodě či na zahradě. Není už příliš teplo a ani ještě pořádná zima. Babí léto spolu se svými teplými slunečními paprsky nabízí období ideální na to, abychom ho trávili venku na čerstvém vzduchu. Možností jak během podzimu zabavit sebe ale i své ratolesti je nepočítaně. Věříme, že jsme vám tímto článkem vnukli alespoň pár nápadů jak na to nesedět během podzimu doma, ale užít si společné chvíle plné zábavy.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice