Články

Jak si zjednodušit letní zahradní grilování? Tipy a triky

mladí lidé grilují na zahradě

Léto už začíná a s ním i sezóna zahradních setkání a grilování. Ty jsou skvělým způsobem, jak si užít nejen dobré jídlo, ale také příjemně strávený čas ve společnosti blízkých. V tomto článku vám přinášíme několik tipů a triků, které vám zajistí bezproblémové grilování na zahradě.

Čo v článku nájdete:

Příjemné počasí nás láká trávit více času venku. Grilování je ideální pro odpočinek na zahradě a společné posezení s rodinou nebo přáteli. Chutné jídlo a osvěžující nápoje, příjemná atmosféra a dobrá zábava jsou ideální relaxací po práci nebo o víkendu. Podívejte se s námi na několik tipů a triků, které vám grilování na zahradě ještě více usnadní a vy si ho budete moci naplno užít.

jídlo na grilu

Výběr správného grilu

Alfou a omegou dobré grilovačky je samozřejmě zahradní gril. Nabídka zahradních grilů je dnes poměrně široká a zahrnuje grily různých velikostí, funkcí a provedení. Při výběru vhodného grilu se můžete zaměřit na několik klíčových atributů – k jakým příležitostem budete gril používat, bude vám stačit menší gril, nebo chcete uspořádat velké zahradní grilování? Chcete grilovat jen ve společnosti několika blízkých, nebo pozvat více hostů?

Mezi zahradními grily se nejčastěji používají tyto typy:

  • gril na dřevěné uhlí,
  • elektrický gril,
  • plynový gril,
  • keramický gril.

Podívejme se na jejich jednotlivé vlastnosti.

Gril na dřevěné uhlí je nejčastější volbou pro grilování na zahradě. Je vhodný pro grilování na zahradě a mnozí mu dávají přednost právě kvůli typické chuti a vůni, kterou grilovaným pokrmům dodává. Samotné vypalování a grilování je o něco pomalejší, ale v porovnání s jinými grily dokáže dosáhnout vyšší teploty. Nemluvě o neopakovatelné chuti grilovaných lahůdek. Gril na dřevěné uhlí je obecně cenově dostupnou variantou, levnější grily stojí kolem 1300 korun a kvalitnější od 5000.

Elektrický gril je dobrou volbou, pokud vás obtěžuje kouř na zahradě nebo se obáváte rušení sousedů. Elektrický gril je také bezpečnější volbou, pokud chcete gril umístit například v blízkosti zahradní budovy. Je snadno přenosný a lze jej používat v interiéru. Cena elektrických grilů se pohybuje kolem 1300 korun.

Plynový gril také nevypouští kouř a poskytuje značný komfort při grilování. Lze ho použít na zahradě i na balkoně nebo terase. Nevýhodou je však vyšší cena a náklady na používání. Obsluha plynového grilu je jednoduchá, jeho zahřátí trvá 10 až 15 minut. Ceny plynových grilů se pohybují kolem 15000 korun.

Keramický gril je v podstatě gril na dřevěné uhlí, ale je vyroben ze speciálních materiálů. Lze ho také uzavřít, takže potraviny zůstanou šťavnaté a nevyschnou. V keramickém grilu můžete nejen grilovat, ale také péct nebo udit. Cena keramických grilů je však o něco vyšší a pohybuje se od 25000 korun výše.

altanok s grilom

Zahradní altán

Určitě oceníte místo, kde si můžete vytvořit příjemný prostor pro stolování a posezení při zahradním grilování. Zahradní altán je pro tento účel ideální. Nabízí útulné a pohodlné místo na zahradě, kde se můžete bavit se svými blízkými. Zahradní altány jsou obecně oblíbené zahradní stavby. Během letních dnů poskytují příjemný stín a večer poskytují příjemné místo k posezení. Poskytují také ochranu před deštěm, přeháňkami nebo větrem, takže ani nečekaná letní bouřka nebo přeháňka vám grilování nezkazí.

Elektřina na zahradě a osvětlení

Při zahradním grilování se vám určitě bude hodit elektrická přípojka. To se vám bude hodit nejen v případě, že se rozhodnete používat elektrický gril, ale také pro osvětlení a hudbu. A to jsou další aspekty, které zpříjemní grilování na zahradě. Osvětlení zahrady, ale i zahradního altánu, domu nebo terasy je důležitým faktorem během letních večerů. V altánu můžete použít klasické stropní osvětlení nebo světelné řetězy, které vytvoří příjemnou atmosféru. Připojení zahradní stavby k elektřině je dobrým způsobem, jak si usnadnit nejen zahradní grilování, ale i celkový pobyt na zahradě.

Tip: Při zapojování zahradní stavby byste však měli dodržovat všechny bezpečnostní pokyny a zkontrolovat platnost příslušných norem.

Úložný prostor

Při grilování potřebujete kromě grilu i další příslušenství, náčiní, příbory a sklenice. Abyste nemuseli vše přenášet z domu na zahradu, můžete si například v zahradním altánu nebo zahradním domku zřídit malou kuchyňku nebo skladovací prostor, kde můžete uložit vše potřebné pro grilování. Můžete použít zahradní skříňky nebo komody, které lze umístit kdekoli na zahradě. Ideálně však v blízkosti místa, kde budete grilovat, nebo v zahradním altánu.

U zahradního náčiní a příslušenství ke grilování ještě chvíli zůstaneme. Musíte také myslet na to, co přijde po grilování, tedy na úklid a čištění. Velmi praktickým řešením je mít na zahradě přívod vody a zahradní dřez, abyste nemuseli nosit špinavé nádobí do domu, ale mohli ho po grilování umýt a rovnou uložit do úložného prostoru.

zahradní posezení

Zahradní posezení

Jistě chcete, aby se vaši hosté během grilování cítili pohodlně. To můžete zajistit vhodným zahradním posezením. Vhodnou a v poslední době oblíbenou volbou je ratanový zahradní nábytek. Poskytuje pohodlí a je odolný vůči povětrnostním vlivům. V obývacím pokoji si můžete na zahradě vytvořit téměř domácí prostředí. Vyberte si zahradní pohovku a křesla a doplňte je pohodlnými polštáři a přikrývkami, pokud se večer ochladí. Skvělou volbou jsou také zahradní houpací lavičky nebo závěsná křesla, kde si hosté mohou po dobrém jídle odpočinout a vychutnat si nápoj.

Užitečné nástroje

Je normální, že se během grilování hromadí odpad, ať už jde o obaly od jídla a pití, ubrousky nebo zbytky jídla. A proto byste neměli zapomínat na takový detail, jako je odpadkový koš. Pokud jste vy nebo někteří z vašich hostů kuřáci, nezapomeňte na popelník.

Hmyz a komáři nám často znepříjemňují pobyt na zahradě. Pamatujte na to při pořádání grilování. Dobrou volbou mohou být nejen svíčky s citronelou, ale také elektrické lapače hmyzu.

detail na grilování

Tipy a triky pro grilování

Ne méně důležitým aspektem grilování na zahradě je kromě výše zmíněných i samotné jídlo. Říká se, že grilování je skutečné umění. A několik tipů a triků vám pomůže toto umění zvládnout.

Důležitým aspektem úspěšného grilování je správně rozpálený gril. Poznáte to podle toho, že maso při kontaktu s grilem syčí. U některých grilů, například plynových, je dobrým pomocníkem teploměr. Správně rozpálený gril by měl dosáhnout teploty 200 stupňů Celsia. Před prvním grilováním byste však měli gril nejprve nechat rozpálit. Tím zabráníte přilepení pokrmu na grilovací rošt.

Součástí přípravy pokrmů na grilování je také příprava marinád. Používejte je však pouze k potírání, jinak by se přebytečná marináda mohla připálit. Pokud grilujete maso, neměli byste ho propichovat vidličkou. Šťáva vyteče a maso bude po grilování suché. Pokud grilujete ryby, vyberte si grilovací rošt, který je praktickým pomocníkem.

Po použití grilu jej nechte vychladnout. Dbejte na to, abyste ho nepolévali vodou. To by mohlo způsobit prasknutí grilu v důsledku rychlé změny teploty. Dbejte také na to, abyste gril nemyli mycími prostředky. Pokud gril skladujete venku, po vychladnutí jej zakryjte ochranným krytem.

Využijte příjemného počasí a pozvěte své blízké na zahradní grilování. Vychutnejte si dobré jídlo a příjemnou atmosféru. Doufáme, že tyto tipy a triky vám grilování ještě více usnadní a zpříjemní.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice