Články

Lepené nebo profilované dřevo – co je lepší?

desky z lepeného dřeva

Chtěli byste si pořídit dřevěnou stavbu? Přemýšlíte nad tím, jaký materiál na její výstavu zvolit? Dnes je nabídka materiálů poměrně široká a k dispozici máte řadu typů řeziva. Jedním z nich je také lepené a profilované dřevo. Jaké mají vlastnosti a k čemu se využívají?

Dřevěné konstrukce i zahradní stavby jsou dnes mimořádně populární. Ať už jde o altánky, domky nebo i dřevěné chaty, svoji popularitu si získaly nejen svými praktickými funkcemi, ale také estetickou hodnotou. Dřevo vnáší do každého prostředí harmonii a vytváří příjemnou atmosféru. Navíc vůně dřeva připomíná autentické spojení s přírodou. K výrobě dřevěných konstrukcí se využívají různé druhy dřeva. Podívejme se společně na dva z nich, a to lepené a profilované dřevo. Jakými vlastnostmi se vyznačují a k čemu se využívají.

K výrobě dřevěných stavebních konstrukcí se nejčastěji využívá dřevo jehličnatých stromů. Jedná se zejména o smrkové či případně borové dřevo. Dřevo jehličnatých dřevin má totiž příznivé mechanické vlastnosti v porovnání s ostatními dřevinami. Naše produkty v mujalatan.cz vyrábíme z kvalitního smrkového a borovicového dřeva, které se dováží z vysokých nadmořských výšek. Při výběru jsme velmi opatrní a dohlížíme na kvalitu a zdraví dřeva.

Lepené dřevo

Lepené dřevo se vyrábí slepením více lamel s rovnoběžnými vlákny speciálním lepidlem. Lamely jsou tvořeny deskami jehličnatého dřeva a zatřiďují se podle pevnosti. Jedná se o konstrukční dřevo, což je pojem vztahující se na různé výrobky, jako například lepené trámy, lepené dýhované dřevo či dřevo lepené křížem. Dřevo lepené křížem je vytvářeno vzájemným lepením dřevěných panelů, které byly dříve oříznuty a vysušeny v peci. Takto se vytváří velké desky, které mohou mít tloušťku až 1 metr. Lepené dřevo se využívá zejména ve stavebním průmyslu a jeho výhodou je odolnost vůči ohni. V případě požáru totiž vnější vrstva zuhelnatí a účinně tak uhasí oheň. Lepené dřevo si zachovává svůj tvar po celou dobu životnosti budovy či konstrukce. Lepené dřevo zároveň nepraská a má dobré tepelně izolační vlastnosti. 

Profilované dřevo

Profilované dřevo je vyráběno z masivního dřeva, ale prochází větším zpracováním. Jedná se o dřevo, které má komplexní profil a kvalitní boční plochy, které nepotřebují další zpracování po dokončení. Profilované dřevo obsahuje drážky, které dodatečně přinášejí výhodu při snižování tepelných ztrát. Tento typ dřeva také dokáže regulovat vlhkost vzduchu v místnosti a zajišťuje přirozené větrání. Nevýhodou však může být potenciální riziko praskání. Profilované dřevo je dostupné suché nebo přirozeně vlhké. Pro realizaci staveb se však více hodí suché profilované dřevo. To je méně náchylné ke změně tvaru či deformaci.

profilované dřevo na chatě

Každý typ dřeva má své výhody i nevýhody. Klíčem je vybrat si to správně podle toho, k jakému účelu ho chcete využít a co od něj očekáváte. Rozhodujícím faktorem je samozřejmě i cena, ale mějte na paměti, že do kvality se rozhodně vyplatí investovat. Nekvalitní dřevo vám může způsobit více škody než užitku a ušetřené peníze na nákupu materiálu budete muset investovat do oprav či rekonstrukcí.

Pro více informací o tom jak pečujeme o dřevo na zahradní stavby u nás, přečtěte si na našem webu v části výroba.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice