Články

Pečujte o dřevo po celý rok

natírání dřeva štětcem

Vaše zahrada a spolu s ní i zahradní domek či chata si zaslouží pravidelnou péči. Pomalu se blíží období, které s sebou přinese i teplejší počasí a vy tak budete moci trávit mnohem více času ve vaší zahradě. Ať už budete relaxovat, trávit čas s rodinou či přáteli, váš zahradní domek vám skvěle poslouží. No na to, aby vám sloužil dlouhodobě, je nutná pravidelná péče během celého roku.

Pravidelná péče je základ

O zahradní domek či chatku byste se měli pravidelně starat. Odvděčí se vám v podobě delší životnosti a rovněž nižších nákladech na opravy. Zahradní domky a zahradní chatky jsou nejčastěji vyrobeny ze dřeva. Tento materiál si oproti jiným vyžaduje pravidelnou údržbu. Jak se tedy o dřevěné zahradní domky a chatky starat?

Dřevo je organický materiál, na kterém se mohou snadno odrazit povětrnostní vlivy. Jelikož se zahradní domky či chaty nacházejí v exteriéru, tímto vlivem podléhají častěji. Navíc hrozí jim i napadení různými škůdci, například dřevokazný hmyz, ale i plísně či houby.

Dalším strašákem pro dřevo je vlhkost. Ta způsobuje, že se po určitém čase mění objem dřeva a může začínat praskat. Kromě vlhkosti je hrozbou pro dřevo i sluneční záření a kyslík, které zapříčiňují jeho zvětrávání.

Prvním krokem při ošetřování vašeho zahradního domku je vědět, z jakého typu dřeva je vyroben, respektive s jakým typem dřeva budete pracovat. Rozdíl je například při práci s broušeným dřevem a práci se starým a neošetřeným dřevem. Broušené dřevo je hladké na dotek a dobře vpíjí nátěry. Rozlišujeme také hoblované dřevo, které je hladké, lesklé a tvrdé, ale nátěry však vpíjí méně než broušené dřevo. Staré a neošetřené dřevo musíte nejprve upravit, a to tak, že odstraníte staré dřevo, přičemž se musíte se dostat až po zdravý masiv.

Barva, lak, nátěr, lazura, impregnace – jak se vyznat v těchto pojmech?

V mnoha článcích se při tématu ošetřování dřeva vyskytují nejčastěji právě tyto pojmy. Jaký je však mezi nimi rozdíl ak čemu se využívají? Jejich vysvětlení vám pomůže nejen k tomu, že už v nich nebudete mít zmatek, ale také k tomu, že budete vědět, jak svůj zahradní domek či zahradní chatku ošetřovat.

štětce na dřevo

Barva může v tomto případě znamenat dvě věci – buď mluvíme o samotné barvě či barevném odstínu výrobku (tedy dřeva), nebo o krycí barvě jako povrchovém nátěru, které dřevo zabarvuje a zároveň chrání před povětrnostními vlivy. Krycí barva povrch dřeva zcela překryje a tak jeho původní barva už není viditelná.

V souvislosti s ošetřováním dřeva se častokrát používá také pojem lak, což však znamená bezbarvý nátěr. Proto nátěr je vhodnější pojem pro označení všech druhů výrobků, které nabízejí výrobci produktů na ochranu a ošetření dřevěných materiálů.

Lazura je poloprůhledný povrchový nátěr. Na dřevě po nanesení zanechává jeho viditelnou strukturu. Jejím úkolem je chránit dřevo před povětrnostními a mechanickými vlivy a poškozeními. Lazura povrch dřeva dekoračně zabarvuje a vyznačuje se jednoduchostí nanášení. Lazury jsou také paropropustné a umožňují snadnou renovaci nátěru.

Impregnace je druh nátěru, který v sobě obsahuje biocidy. Pojmem biocidy označujeme prostředky na hubení škodlivých organismů. Můžeme je rozdělit na fungicidy a insekticidy. Fungicidy jsou prostředky na ochranu před plísněmi, bakteriemi a různými mikroorganismy. Insekticidy zas na ochranu před různým hmyzem, a to ve všech fázích jeho vývoje. Impregnace se vyznačuje menší hustotou než povrchový nátěr, protože je třeba, aby pronikla do dřeva co nejhlouběji. Impregnace by měla být aplikována na všechny druhy dřevěných výrobků, které se nacházejí v exteriéru.

Povrchový nátěr má za úkol chránit dřevo před vlivem počasí ale i před mechanickým poškozením. Povrchové nátěry jsou vlastně lazury a krycí barvy, které vysvětlujeme výše.

První krok při ochraně dřeva – impregnace

Z vysvětlení pojmů můžeme logicky vyvodit, že prvním krokem při ošetření dřeva by měla být hloubková impregnace. Impregnační prostředek by měl nanášet pouze na zdravé a suché dřevo. Impregnace by měla být provedena pouze jednou při prvním ošetření dřeva, protože její účinnost je dlouhodobá. Impregnace se však může provést i při renovaci starého dřeva, které předtím nikdy nebylo impregnované. V tomto případě by se měli nejprve odstranit všechny předešlé nátěry a také nemocné či ztrouchnivělé části dřeva. Aby se zvýšila účinnost ochrany dřeva, je možné nanést dvě vrstvy impregnačního nátěru. Impregnační nátěry se aplikují s použitím štětce nebo válečku.

dřevěné dosky

Některé zahradní altány jsou k dispozici pro prodej již s impregnačním nátěrem v ceně. V takovém případě má zákazník možnost výběru z různých barevných provedení. V nabídce zahradních domků s impregnačním nátěrem najdete nátěry od bezbarvých přes teakový, dubový, ořechový, mahagonový až po zelený, cedrový či borovicový. Kromě těchto nátěrů si můžete také zvolit například nátěr v barvě palisandru světlého či tmavého, ale také v šedé nebo krémově bílé barvě.

Věděli jste, že prvotřídní bezbarvý impregnační nátěr na ochranu dřeva v exteriérech německé zn. REMMERS ke všem zahradním chatkám u nás máte ZDARMA?

Povrchový nátěr – lazury a krycí barvy

Druhým krokem při ošetřování dřeva je nanesení lazury. Ta je nutná nejen když ošetřujete váš zahradní domek, ale i jiné konstrukční prvky, které jsou vyrobeny ze dřeva, například sloupy, pergoly či zábradlí. Jestliže chcete ponechat původní barvu dřeva, ideální je průsvitná, respektive bezbarvá lazura. Lazura zajišťuje to, že povrch dřeva vytvrdne, zvyšuje se odolnost dřeva proti zašpinění a kromě toho se také zvýrazňuje kresba dřeva. Ve většině případů se lazury nanášejí ve dvou nebo až třech vrstvách.

Lazury rozdělujeme na tenkovrstvé a silnovrstvé, které mohou být buď syntetické nebo ředitelné vodou. Tenkovrstvé lazury na povrchu dřeva nezanechávají žádnou vrstvu, protože vsáknou hluboko do dřeva a tak se stávají jeho součástí. Takový typ lazury zanechává přirozený charakter dřeva a zároveň i zvýrazňuje jeho kresbu. Zajišťuje to, že dřevo je schopno odpuzovat vodu, která do dřeva nevsákne, ale naopak, stéká po jeho povrchu. Takový typ nátěru slouží jako finální a zahradní domek či zahradní chatka tak budou chráněny před škůdci na dobu dvou až tří let. Při nanášení tohoto typu lazury byste neměli zapomínat na to, že vyžaduje minimálně dvě až tři vrstvy. Tenkovrstvá lazura se obvykle nanáší štětcem. Nadbytečný nátěr, který do dřeva nevsákne, byste měli otřít hadříkem.

Silnovrstvá lazura se vyznačuje tím, že obsahuje větší množství pryskyřice a tím pádem vsakuje do dřeva jen minimálně. Avšak pryskyřice zajistí to, že se na povrchu dřeva vytvoří vrstva podobná průsvitnému laku. Takový typ lazury se ve většině případů používá na nátěry oken, zábradlí či parapetních desek. Také ji můžete využít při nátěru míst, které se snadno zašpiní dotykem rukou, například zahradní nábytek. Silnovrstvá lazura zajišťuje ochranu dřeva před UV zářením a také před pronikáním vody a vlhkosti. Pokud se však rozhodnete lazuru obnovit, vyžaduje opětovné obroušení, protože nátěr se musí nově zakotvit do dřeva. Tento typ lazury se nanáší válečkem nebo případně stříkáním.

Před nanesením lazury (v obou případech – tenkovrstvá, silnovrstvá) je třeba, aby byl povrch dřeva přebroušený.

Dalším typem povrchového nátěru jsou krycí barvy. Ty oproti lazuře dřevo zcela překryjí. Na takový typ nátěru, který zcela překrývá strukturu a kresbu dřeva je možné použít rozličné univerzálně barvy. Obvykle se takovému typu nátěru říká „lakování“ a jde o běžný způsob úpravy dřevěných povrchů, nábytku, zábradlí, schodů, okenních rámů a parapet či dveří. Ve srovnání s lazurový nátěrem nabízí širší a pestřejší výběr barev. Takový typ krycí barvy se nanáší obvykle v jedné až dvou vrstvách. Je však třeba dodržet časový odstup mezi jednotlivými nátěry. Při syntetických barvách by měl být odstup 24 hodin a při barvách ředitelných vodou 6 hodin. Barevné nátěry můžete nanášet štětcem, válečkem ale i stříkáním.

Olejování a voskování – šetrný způsob ošetření

Olejování a voskování se řadí mezi šetrnější způsoby, kterými můžeme dřevo ošetřovat. Jsou také i nejméně invazivní a z ekologického hlediska nejméně škodlivé metody ošetřování dřeva. V obou případech byste však měli počítat s tím, že taková úprava dřevěného povrchu je definitivní. Mastný povrch dřeva již totiž není možné dále lazurovat ani lakovat. Olejování zda voskování se nejčastěji využívá při ošetřování výrobků z tvrdého dřeva. Před nanesením oleje či tekutého vosku by dřevo mělo očistit a oprášit. Takový nátěr můžete aplikovat štětcem, houbičkou ale i hadříkem. Olej a vosk plní také funkci impregnace a povrchové úpravy dřeva. Po nanesení tohoto typu nátěru je třeba počkat 12 až 24 hodin, dokud olej nebo vosk zcela nevsákne.

Co v případě, že je dřevo poškozené?

Pokud je dřevo vašeho zahradního domku či chatky poškozené, případně je třeba ho zrenovovat, v tomto případě byste měli postupovat tak, že nejprve odstraníte všechny staré vrstvy nátěrů. Takové nátěry můžete odstranit zbroušením. Pokud je dřevo napadené škůdci či je ztrouchnivělé, je třeba napadené části vyřezat s rezervou přibližně 5 milimetrů a následně chybějící část vyplnit tmelem nebo nahradit vlepením kousku dřeva. Tmel by měl nanášet v tenkých vrstvách a další jeho vrstva by se měla aplikovat až po zaschnutí té předešlé. Tak se vyhnete jeho praskání. Tmelit byste měli až po nanesení impregnačního nátěru a vytmelený povrch zarovnat přebroušením. Následně, jako další krok byste měli na dřevo použít krycí barvu, která zajistí sjednocení povrchu.Zahradní domek či zahradní chatka je skvělým místem na relax či setkání s přáteli nebo rodinou. No kromě užívání si volných chvil byste jim měli věnovat dostatečnou péči během celého roku. Pravidelné ošetření a úprava zajistí, že váš zahradní domek či chatka se vám odvděčí delší životností a menšími náklady na jejich opravu.


magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice