Články

Zařiďte si zahradní chatu či altán v minimalistickém stylu

dřevěný zahradní domek

Zahrada je mnohdy nejen místem určeným k práci, ale i na odpočinek, relax nebo psychohygienu. Navíc, pokud máte v zahradě zahradní domek či chatu, tento relax si můžete vychutnávat celoročně. V mnoha případech vedeme příliš zaneprázdněný život a proto odpočinek v příjemném prostředí bez jakýchkoliv rušivých elementů je tou správnou volbou, jak odbourat každodenní stres. Zařiďte si svůj zahradní domek nebo zahradní chatku v elegantním a sofistikovaném stylu – minimalismu.

Lidi mnohokrát tento styl odrazuje, protože se domnívají, že je nudný. Opak je však pravdou. S využíváním tohoto stylu prostory nabírají nový dech, neobsahují přebytečné věci, přičemž zároveň stále vyzařují teplo a krásu.

Typické prvky minimalismu v interiéru:

  • vzdušné a otevřené prostory,
  • dominance jednoho kusu nábytku, bez zbytečných a nepotřebných nábytku,
  • přirozeně prosvětlené a jasné prostory,
  • barevná střídmost, neutrální barvy, převaha bílé barvy,
  • tvarová jednoduchost a čistota linií, nadčasovost,
  • minimální množství dekorací a doplňků.
interiér dřevěného zahradního domku - postele

Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása. Platí to iv případě interiérů a jejich designu či uspořádání. Minimalismus však není jen o designu, ale jde spíše o jakousi filozofii života. Spočívá ve snaze zbavit se všeho, co nepotřebujeme a tím vnést do života svobodu a spokojenost, kdy nám zbývají jen věci a předměty, které skutečně potřebujeme. Minimalismus uplatněn v interiérovém designu je skvělým řešením, jak se zbavit stresu a hektického spěchu během běžných dnů. Není nic lepšího, než si po náročném dni v práci či víkendech vychutnat účelnou jednoduchost a odpočinout si od množství podnětů, se kterými se denně setkáváme. A prostor pro minimalismus můžeme využít například právě v zahradním domku nebo altánku.

Jak si zařídit zahradní chatku v minimalistickém stylu?

Volba kvalitních materiálů

Nejčastějšími materiály, které se v tomto stylu mohou uplatňovat jsou zejména dřevo, kámen, sklo či kůže. Velmi oblíbeným je také kov, a to konkrétně hliník, ocel či chromované povrchy. V neposlední řadě svou popularitu v posledních letech nabyl i beton. Při materiálech ještě zůstaneme i co se týče samotné podlahy. Ta je prvkem, který by měl sjednotit celý prostor. Proto zvolte stejný druh materiálu podlahy v celém interiéru zahradního domku, případně zvolte aspoň stejný vzor. Docílíte tak, že prostor nebude zbytečně členitý, ale vytvoříte jednotný a harmonický dojem. Ve většině případů se na podlahu používá keramická nebo kamenná dlažba, masivní dřevo ale i litá podlaha. Zahradní domky jsou většinou bez koberců, což vyhovuje i minimalistickému stylu – využívají se jen ve velmi malé míře.

interiér dřevěného zahradního domku - kuchyň a jídelna

Zvolte neutrální barvy

Hlavní barvou s největším zastoupením v tomto stylu je bílá. Tu lze doplnit neutrálními barvami, jakou je béžová, hnědá, šedá ale také černá. Velmi oblíbeným prvkem co se barev týče jsou metalické odstíny. Často se na bílých stěnách používá i dřevěný či kamenný obklad. Pokud však budete mít stále pocit, že interiér vašeho zahradního domku či chatky potřebuje oživit, může sáhnout po pokojových rostlinách, které prostor oživí. Kromě rostlin můžete stejně zvolit i bytové doplňky, ale dbejte na jednoduchost a střídmost, přičemž mějte na paměti, že čím výraznější barvu doplňku zvolíte, tím menší plochu by měl zabírat.

Nenápadný a jednoduchý nábytek

Tak jak jsme vám již při znacích minimalismu v interiéru zmínili, nábytek by měl být co nejvíce nenápadný. Velké oblibě se v minimalismu právě z tohoto důvodu těší vestavěný nábytek na míru. Ve většině případů v sobě ukrývá uzavřené úložné prostory. Povrch nábytku je z hladkých materiálů a neobsahuje žádné úchytky či jiné zvýrazňující prvky. Nic však nepokazíte ani lesklými povrchy. Nejen skříně a úložný prostor, ale i sedací nábytek se vyznačuje čistými geometrickými tvary a jednoduchým designem. A co je vhodnější místo na vestavěný nábytek jako zahradní domek? Ušetří vám prostor a zároveň zajistí odkládací prostor.

luxusní interiér zahradního domku - kuchyň

Co s osvětlením a dekoracemi?

Právě osvětlení může být tím prvkem, který do vašeho minimalistického interiéru přinese trochu ozvláštnění. Výběrem poutavého osvětlení spojíte příjemné s užitečným. Osvětlení můžete zvolit ve formě lamp ale i bodových světel, které upoutají pozornost a zvýrazní přesně to, co zvýraznit chcete. Minimalistický styl dekoracemi skutečně šetří. Prostor v minimalistickém stylu by neměl být zbytečně přeplněný. Pokud doplňky, tak jen funkční a praktické, dokonce ani okna nevyžadují dekorace, klidně mohou zůstat holé, což ještě více zesílí dojem vzdušnosti a jednoduchosti.

Velkou výhodou minimalistického stylu je i jednoduchost úklidu. Nemusíte zbytečně utírat prach z nepotřebných doplňků či překládat věci z místa na místo, abyste pořádně uklidili. S minimalistickým stylem ušetříte čas, který pak můžete využít na příjemnější věci. Dokonce i z estetického hlediska jsou interiéry v minimalistickém stylu přitažlivější a dokonce působí anti-stresující, protože čím je menší nepořádek, tím je menší i vizuální stres.

Pokud tedy máte zahradní domek a plánujete změnu, tak si ho zkuste předělat třeba právě do tohoto stylu. A pokud se vám tento styl nezamlouvá, viz naše starší články a inspirujte se rustikálním nebo provensálským stylem.

Zdroj fotek: mujaltan.cz, mojdom.sk

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice