Už víte v jakém stylu si zařídíte zahradní domek? (1. část)

chata v lese

Stále je poměrně chladno a to nám brání naplno si užívat pobyt v zahradě či na chatě. Ale i během chladnějšího období je mnoho věcí, které se dají v zahradě dělat nebo nad kterými můžete uvažovat. Nebo připravovat, hledat a přemýšlet nad věcmi, kterými si tento rok vylepšíte své zahrady nebo zahradní domky. Změny se dají dělat radikálně, ale jsou i drobné změny, které nám dodají lepší pocit. Ať už je to nový kus nábytku nebo vymalování stěny a přesunutí pár kusů nábytku – vdechnou do vaší chaty něco nového.

Poslední dobu se stále více dostává do popředí skandinávský styl. Tomu jsme se ale obšírně věnovali v jednom z předchozích článků. Najdete ho zde. Jaké jsou ještě jiné styly, které se hodí do zahradního domku nebo chaty?

V tomto článku si popíšeme základní prvky interiéru zahradní chaty nebo domku, které jsou charakteristické pro rustikální styl. Můžete změnit celou chatu nebo jen pokoj po pokoji a místnosti začnou dýchat novým životem. Je to jeden z nejčastěji používaných stylů. I aniž by mnoho lidí o tom vědělo, tak podvědomě volí právě tento styl. Jmenuje se i venkovský styl.

Surové dřevo a kámen jsou typické pro rustikální styl

Tyto dva materiály se dají považovat za základ rustikálního stylu. Patří k nejdůležitějším vlastnostem. Milovníci rustikálního stylu si i do nitra své zahradní chatky chtějí přinést trošku přírody a umocnit tak celkové kouzlo okolního prostředí. Pokud jsou zahradní domky starší, tak potom je neměňte, ale zachovejte původní strukturu. Pokud máte kamennou zeď, tak ji nechte “surově” kamennou. Pokud jste si koupili nový zahradní domek nebo chatu, tak si dovnitř určitě dejte kamenný krb. Rovněž nechte odhalené velké dřevěné trámy nebo si zachovejte dřevěný strop.

ložnice v dřevěné chatě

Nezapomeňte, že dřevo se nepoužívá v tomto stylu jen do interiéru. Představuje důležitou součást exteriéru v podobě stolů, židlí nebo altánků.

Přírodní materiály

Rustikální styl charakterizují přírodní materiály. Koberce, polštáře, povlečení a všechny ostatní doplňky by měly být z materiálů jako kůže (ovčí nebo kravská), juta, vlna, kov, len, kámen a beton. Na dekorace klidně použijte větve, větvičky, kůru, prostě vše, co vám poskytuje venkovní příroda.

Co se týče nábytku, tak ten by rovněž měl být z masivního a co nejméně opracovaného dřeva. Barvy volte rovněž přírodní.

Věděli jste, že jediná místnost, která podle rustikálního stylu může být méně přírodní a moderní je kuchyň?

kuchyň v rustikálním stylu

Rustikální styl zahradních domků může být venkovský nebo farmářský.

Rustikální venkovský styl

Interiér v tomto konkrétním stylu je charakteristický tlumenými barvami, vintage doplňky, jednoduchým nábytkem a příslušenstvím, které je spjato se zemí. Tento styl je charakterizován jako styl země a vystihují jej barvy země – hnědá, zelená, červená a modrá. V tomto stylu by interiér měl zahrnovat i starožitné prvky. Typické jsou tkaniny s květinovými vzory. Dekorace jsou vyrobeny z proutí, keramiky nebo ze dřeva.

Rustikální farmářský styl

Farmářský rustikální styl je vhodný zejména pro rodiny. Zahradní domky v tomto stylu zahrnují několik ze stylů – italského, styl anglické země nebo americké farmy. Vychází ze životního stylu a převládající barvy jsou: žlutá, zlatá, červená, modrá v kombinaci s květinovými vzory. Nábytek je ze dřeva, častokrát velký a masivní s vyřezanými ornamenty. Důležité je vybočit z formálnosti. Jako dekorace jsou typické sušené květy, různá semena, ořechy a jiné rustikální květinové prvky.

Velmi důležitou součástí rustikálního stylu je krb. Měl by být kamenný, případně s dřevěným obložením. Pokud vám to prostor neumožňuje, tak zkuste přírodní biokrb, který přinese pocit ohně a tepla do každého zahradního domku.

Dekorace v rustikálním stylu

Jak bylo zmíněno výše, tak dekorace by měly být výhradně z přírodních materiálů – ať už se jedná o dekorace do interiéru nebo do exteriéru.

nádoba na mlíko vedle květin

Co tedy nesmí chybět?

V interiéru podle rustikálního stylu nesmí chybět dřevo a kámen. Nábytek jako kuchyňský stůl by měl být určitě z velkého masivního dřeva. Koberce, potahy a prádlo by měly být z přírodních tkanin jako len, vlna a kůže. Při vytváření doplňků a dekorací si je vyzkoušejte vyrobit sami. Příroda nabízí v každém ročním období mnoho možností jak ji využít do interiéru a vyzdobit si ho.

Snad jsme vás alespoň trošku inspirovali. V dalším článku se podíváme detailněji na francouzský a italský venkovský styl zařizování chat a zahradních domků.
Tip na závěr: Nechte se inspirovat i našimi zákazníky a sledujte nás na facebooku.

doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma