Zahrada v japonském stylu? Proč ne!

japonská zahrada se sochou Budhu

Pohled na příjemné prostředí zahrádky plné harmonie je k nezaplacení. Dnes už najdete zahrady v různých stylech, ať už je to klasický venkovský styl nebo i modernější minimalismus. Své oblibě se však stejně těší i japonský styl. Inspirujte se několika tipy, jak na zahradu v japonském stylu.

Zahrada metaforou pro přírodu – síla symboliky

Prvním důležitým krokem k tomu, abyste si mohli vybudovat zahradu v japonském stylu, je naučit se a vnímat symboliku přírody. Pomůže vám to k tomu, abyste mohli vytvořit harmonické prostředí. Jak však můžeme chápat symboliku přírody? Tak například, štěrková plocha v zahradě symbolizuje moře, kameny a balvany zas představují ostrovy na moři nebo hory a zelené rostliny odkazují na japonskou přírodu. Vodní plochy v zahradě, například ve formě jezírka či fontány, souvisejí se životem a energií. Už zde můžete vidět, že zahradě v japonském stylu budou převládat zejména tyto tři zmíněné prvky – kámen, voda a rostliny.

Kromě přírodní symboliky při japonském stylu můžete setkat i s číselnou symbolikou. Velmi často se využívají čísla a přesné počty prvků v zahradě, ať už rostlin, kamenů nebo doplňků. Využívají se zejména lichá čísla, přičemž častá je kombinace čísel 3, 5 a 7. Číslo 3 například symbolizuje nebe, zem a lidstvo.

Zahrady v japonském stylu se stávají stále více oblíbené. Důvodem není jen harmonie a klid, který taková zahrada nabízí. Zahrada v japonském stylu je totiž něčím, čím se můžete odlišit a vytvořit si doma něco skutečně jedinečné a originální.

červený dřevěný mostík v japonské zahradě

Méně je více

Mnohokrát se však můžete setkat s tím, že zahrady zařízené v japonském stylu jsou až přehnaně přeplněné různými doplňky, jako například bonsajemi, lampami či barevnými rostlinami. Při japonském stylu je důležité pamatovat si, že v jednoduchosti je krása. Klidně vám na zahradě stačí jen jeden prvek, který bude dominantní, často to bývá například altán. Na zbytek zahrady můžete zvolit jen nenápadné atributy, které budou zahradu doplňovat a dotvářet pocit jednoduchosti a pořádku. V podstatě byste se měli zaměřit na to, abyste efektivně propojili celek s detaily, tak, aby vše se vším souviselo a vytvořilo harmonii.

Jednoduchost v praxi

Jak však přenést všechnu tuto teorii do praxe přímo do vaší zahrady? Zkuste se zaměřit především na využití takových materiálů, které podporují jednoduchost. Skvělým příkladem je bambusový plot, který můžete využít jako obvod vaší zahrady. Je nejen přirozeným, ale i jednoduchým způsobem, jak vylepšit smysluplný design vaší zahrady. Kromě toho, bambus je obnovitelný zdroj, který spojuje přírodu s prostorem vaší zahrady. Do zahrady v japonském stylu můžete začlenit i malé kamenné chodníky. Můžete je umístit kolem dominantních prvků v zahradě, jako například soch či lamp. Jednoduchost a minimalismus můžete zároveň podpořit i využitím již zmíněných kamenů či balvanů, které nemusí být vůbec opracované, právě naopak, neopracované kameny se v japonských zahradách využívají velmi často. Nezapomeňte však při tom na zmiňované liché seskupení prvků v zahradě. Pokud máte k dispozici například čtyři kusy kamene, můžete je rozmístit než tři a jeden. Velmi často se v zahradách v japonském stylu využívají i štěrkové nebo zpevněné plochy a zároveň i vyvýšená místa, jako například schůdky či skalky. Velmi často se v japonských zahradách vyskytují i ​​jezírka a fontánky, případné jiné prvky související s vodou. Využít můžete i různé doplňky, jako například kamenná svítidla, zvonkohry, vázy či můstky ze dřeva. Ale i v tomto případě nelze zapomínat na jednoduchost. Japonská zahrada by měla být o vytvoření harmonie, ne o kýčích, proto si dejte záležet na výběru a vyhněte se tomu, že vaši zahrádku přeplníte zbytečnými doplňky.

japonská zahrada se zahradním altánkem
Japonský styl v zahradě s sebou nese cit pro pořádek, harmonii, ale také duchovnost.

Jaké rostliny vybrat?

Abychom ale doplnili třetí prvek, kromě kamene a vody se podíváme i na rostliny, které můžete ve vaší zahradě v japonském stylu využít. Za základní barvy v japonském stylu jsou považovány zemité barvy a odstíny zelené. Proto se v zahradách v japonském stylu často využívají stálezelené rostliny a jehličnaté stromy či keře, kosodřeviny ale i trvalky. Nejsou to však jediné rostliny, které můžete využít. Do zahrádky můžete zakomponovat i japonské třešně, sakury či magnolie. Zkuste si do vaší zahrady v japonském stylu zajistit rostliny tak, aby vám v každém ročním období zahrádka přinášela něco nového. Často se využívá i japonský javor nebo ginkgo. Chybět by ve vaší japonské zahrádce neměla borovice. V Japonsku ji totiž považují za symbol stability, dlouhověkosti a ušlechtilosti. Využít lze i bambusy, kapradiny ale i okrasné trávy, které mají v zahradách v japonském stylu své nezaměnitelné místo. Z popínavých rostlin můžete vybrat například hortenzie nebo zimolez. Zajímavým prvkem, který se také často využívá, jsou i zahradní bonsaje. Své místo si často nachází i rododendron, který si můžete vybrat z množství odrůd. Oblíbeným prvkem v zahradách v japonském stylu je i mech. Jelikož mech nesnese zátěž způsobenou chůzí, zkuste mezi něj umístit ploché kameny, které budou sloužit na přechod.

Chtěli byste i vy originální a výjimečnou zahradu v okolí vašeho zahradního altánu či chatky? Možná právě tento japonský styl je to, co hledáte. Při realizování zahrady v tomto stylu dbejte především na jednoduchost a spjatost s přírodou. Vyberte si to, co se vám nejvíce líbí, tak, abyste v zahradě cítili příjemně a aby vyhovovala vašemu vkusu i životnímu stylu. Vyberte si rostliny či doplňky do zahrady v jednoduchosti a zkuste se při zařizování zaměřit i na zmíněnou symboliku čísel. Zahrady v japonském stylu jsou totiž skutečnou oázou klidu a harmonie, a tak jsou tím pravým místem, na kterém můžete relaxovat a vypnout od každodenních starostí. Tak proč si takové místo nevytvořit přímo doma?

doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma