Malé zahradní stavby pro velkou radost
Patříte mezi lidi, kteří si rádi užívají svůj volný čas někde venku na čerstvém vzduchu? V takovém případě by rozhodně měla být součástí vašeho exteriéru zahrada, která se o to postará. Nicméně svou zahradu byste měli vybavit nejen volnočasovými pomocníky, ale i těmi praktickými. Co je praktické a opravdu se hodí mít v zahradě?
Zahradní domky na nářadí udržují pořádek
K praktickým a také důležitým pomocníkem naší zahrady patří právě zahradní domky, určené na nářadí. Do zahradních domků je možné uskladňovat všechno domácí nářadí jako i nějaké větší stroje, které slouží na obnovu a pravidelnou péči našeho exteriéru. Mezi větším pomocníkem patří sekačka, židle, stůl, slunečník, houpačka nebo dětská trampolína.
Zabavte děti a mějte je pod dohledem
Pro děti na hraní výtečně poslouží dětské zahradní domky. Umístěte je na svém pozemku, nezaberou mnoho místa a budete mít děti vždy pod dohledem. Na trhu je jich velké množství různých velikostí z různých materiálů. Ať už malý plastový nebo větší dřevěný domek – děti si v nich najdou své útočiště a prostor na hry.
Zahradní domek splní více funkcí
Pokud jste se rozhodli pro koupi zahradního domku, tak by vám mělo být jasné, na co přesně bude váš domek sloužit. Ať už vybíráte jen nějaký malý zahradní domek, ale také při větším byste měli zvážit několik faktorů. Položte si odpovědi minimálně na tyto otázky: Na co bude sloužit? Chcete ho využívat celoročně? Z jakého materiálu má být? Kam ho umístit? Mnoho užitečných článků najdete i na našem blogu. Pokud se neumíte rozhodnout, tak si určitě nechte poradit od odborníků.
Využití zahradního domku
Zahradní domky se dělí podle použitého materiálu i podle rozlohy. Zahradní domek můžete mít jen jako účelovou stavbu. Takové domky mohou být plastové, dřevěné a plechové. Stejně jako domky na nářadí slouží k uskladnění všeho nářadí a také domácí techniky. Velikost takových domků bývá do 10 metrů čtverečních. Na trhu můžete také najít domky s širším využitím, jako jsou nějaké větší dřevěné stavby jako například dřevěné chaty. Tyto se v zahradě využívají celoročně a slouží zejména k odpočinku. Takové zahradní domky mají základnu od 12 do 25 metrů čtverečních. Tyto stavby si také můžete koupit s většími možnostmi výběru jejich příslušenství. Jejich samozřejmostí jsou také jednokřídlé nebo dvoukřídlé dveře, okna a střešní krytina.
Jak vám v zahradě mohou posloužit altánky nebo pergoly?
V zahradě působí altánky nejenže příjemným estetickým a krásným dojmem, ovšem za velmi krátký čas se také můžete přesvědčit io jejich širokém využití. Ještě hezčí působí dřevěné zahradní domky, zahradní altány a pergoly. Díky svému použitému materiálu také zapadají do přírody a skvěle odrážejí celý design zahrady. Mezi jejich nevýhodu může patřit potřeba je natírat vhodným ochranným nátěrem, který musíte pravidelně opakovat. Pokud se však budete o dřevo starat pravidelně, tak vám pak vydrží stavba velmi dlouho. O tom jak natírat zahradní domky, altány a jiné konstrukce jsme psali zde.
Jak to je se stavebním povolením?
Pokud jste se rozhodli pro vystavění vlastního zahradního domku namísto jeho koupě, tak vězte, že při jeho plánování budete muset počítat s tím, že potřebujete na to povolení. Pokud jde o domek, který má být větší než 25 metrů čtverečních nebo o ledajaký betonový základ domku, je nutné ohlásit jeho stavbu. Bez povolení je možné realizovat jen stavbu domku s nadzemním patrem a se svou základnou, která má jen do 25 metrů čtverečních. Na toto určitě nezapomeňte a důkladně si nastudujte potřebnou legislativu. Tuto vymezuje stavební zákon č. 183/2006 Sb. V § 79 stavebního zákona je uvedeno:
“Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nevyžadují
- stavba do 25m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí nebo podmiňuje bydlení nebo rodinnou rekreaci, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých látek nebo výbušnin, nejedná se o úložiště radioaktivních odpadů obsahující výlučně přírodní radionuklidy nebo jaderné zařízení, nebo stavbu pro podnikatelskou činnost, je v souladu s územně plánovací dokumentací, je umisťována v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 m, plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci”
Pokud má tedy zahradní domek výšku max. 5 m a zastavěnou plochu max. 25m2, stavba nevyžaduje ani stavební povolení, ani ohlášení stavby.
Pokud byste se nevyznali nebo si nebyli jisti, tak se určitě obraťte na odborníky.
Léto se rozjelo v plném proudu a vypadá, že nás čeká velmi mnoho pěkných dní. Nejlepší odpočinek je právě ten v zahradě, proto si ho co nejvíce užijte a zpříjemněte. Nemusíte nutně kupovat nebo stavět domek. Někdy stačí jen pár drobností a vaše zahrada se stane oázou klidu a místem, kde se budete setkávat s rodinou a přáteli.