Články

7 inspiraci jak oživit zahradu pro děti

dítě si hraje s dětským kolečkem

Zahrada je skvělým místem pro celou rodinu. Kromě pěstování oblíbených plodin, květin či rostlin nabízí také možnost zábavy a trávení volného času. Pro děti je zahrada skvělým místem, na kterém si mohou hrát. Podívejme se společně na několik kreativních nápadů a tipů, jak zabavit vaše děti na zahradě.

Co v článku naleznete:

Přestože zahrada není žádným lunaparkem či hřištěm, vůbec není nudným místem, jak by se to na první mohlo zdát. Existuje spousta způsobů, jak na zahradě zahnat nudu a společně s dětmi se pobavit. Navíc trávení času na zahradě má také výhodu v tom, že si vaše děti budou hrát na čerstvém vzduchu a zároveň je budete mít pod dohledem. Zábava na zahradě je také skvělým způsobem, jak dostat děti pryč od obrazovky a zároveň možností vzdělávat je o přírodě. A s přicházejícím příjemným jarním počasím si můžete společně užívat čas strávený na zahradě mnohem více. Připravili jsme pro vás 7 inspirativních nápadů a tipů, jak můžete svoji zahradu oživit pro děti.

Zahradní domek pro děti

chlapec v zahradním domku fouká bubliny

Zahradní domky, altány či chatky jsou obecně oblíbené stavby v zahradách. Dodají zahradě funkčnost, harmonii a vytvoří perfektní místo, na kterém můžete trávit volný čas s rodinou. Zahradní domek poskytne místo, na kterém si mohou vaše děti hrát, a to za jakéhokoli počasí. Vytvořte pro děti na zahradě jejich vlastní útočiště a hernu, případně přeměňte zahradní domek na kreativní ateliér. Děti si v něm budou moci hrát, věnovat se kreativním výtvorům či odpočívat. Zahradní domek se může přeměnit na jejich „skrývku“ nebo „bunkr“. Zahradní domek mohou děti využívat po celý den. Stačí, když do něj zabezpečíte jednoduché dětské postele či matrace, hračky, dětský stůl s židlemi a umělecké pomůcky – tak v něm děti budou moci trávit spoustu volného času při různých aktivitách.

Takový zahradní domek pro děti je pohodlným, útulným a praktickým místem, na kterém se děti mohou věnovat svým oblíbeným činnostem. Abyste jim tento čas ještě více zpříjemnili, můžete domeček zařídit v různých barevných kombinacích – děti milují barevnost. Můžete zvolit barevné polštáře, barevné židle či dokonce nabarvit stěny zahradního altánu. Při této aktivitě vám mohou asistovat i vaši prckové. Tak spojíte příjemné s užitečným – nabarvíte altán, děti se něčemu přiučí a strávíte společný čas na čerstvém vzduchu ve vaší zahradě.

Společné pěstování

dvě děti se hrají v zahradě

Skvělou aktivitou, při které se děti nejen zabaví, ale také něco naučí, může být společné pěstování zeleninových záhonů. Zeleninové záhony jsou skvělou volbou a pro děti mohou být zábavným projektem, neboť mohou sledovat, jak se jejich práce vyplácí a později i ochutnat to, co si vlastnoručně vypěstovali. Pěstovat můžete zeleninu, která se snadno pěstuje a poměrně rychle klíčí, jako je například salát, ředkvičky, rajčata či mikrozelenina.

Právě zmiňovaná mikrozelenina je v poslední době stále více populární a oblíbená. O co vlastně jde? Mikrozelenina či mikrobylinky představují mladé výhonky zeleniny a některých druhů bylinek a květin. Rostlinky se nechávají vyrůst jen na první klíční lístky a výhonky se sbírají ke konzumaci tehdy, když dosáhnou výšky 6 až 12 centimetrů. Celý proces je nenáročný a trvá přibližně dva týdny. Tak může být pěstování mikrozeleniny spolu s dětmi pěkný projekt, během kterého se naučí základům pěstování. Mikrozelenina a její konzumace navíc přináší i řadu dalších benefitů. Představuje zdroj antioxidantů, vlákniny, minerálů a vitamínů. Chuťově je výraznější a lze ji pěstovat v kterémkoli ročním období. Mikrozeleninu můžete pěstovat i doma v menších nádobkách či květináčích.

Spolu s dětmi se můžete pustit i do sázení různých druhů zahradních květin v květináčích, kterými můžete vyzdobit zmiňovaný zahradní domek, případně zahradní altán či terasu.

Vytvořte dětskou zahrádku a pořiďte dětem jejich vlastní nářadí

dítě si hraje s dětským kolečkem

Skvělý způsob, jak vzbudit u vašich dětí zájem o zahrádkářství a dát jim pocit, že mají určitou zodpovědnost, je pořídit jim vlastní kousek zahrádky na pěstování a vlastní zahradní nářadí. Tak budou mít zodpovědnost za pěstování a péči o plodiny (samozřejmě s trochou vaší pomoci). Dětské zahradní nářadí je dnes již dostupným zbožím. Základ tvoří zahradní lopaty, motyčka, hrábě, kolečka, ale i ochranné rukavice. Při výběru určitě dbejte na bezpečnost a kvalitní materiály. Přidělte pár metrů čtverečních zahrádky do „vlastnictví“ vašim dětičkám, o které budou pečovat. To podpoří jejich smysl pro zodpovědnost. Samozřejmě při manipulaci se zahradním nářadím je mějte pod dohledem.

Pěstuje rostliny vhodné do zahrady pro děti

dvě děti sazí rostlinky

Květiny a rostliny jsou prvkem, který zkrášluje a oživuje zahradu a celý její prostor. Vnášejí do zahrady harmonii, barevnost a jsou ozdobou celého prostředí. Zahrada, na které si hrají děti, by měla být bezpečným místem. Proto je důležité dbát na správný výběr rostlin a květin. Buďte opatrní při jejich výběru a vyhýbejte se takovým rostlinám, které jsou jedovaté nebo by mohly podráždit pokožku.

V zahradě, která je vhodná pro děti, by se neměly nacházet rostliny, jako jsou okrasné cibuloviny. Narcisy, ale také tulipány, bledule či sněženky obsahují nebezpečné alkaloidy. Vyhněte se také konvalinkám, kopřivě, ale i rostlinám s trny, na kterým by se dětičky mohly pořezat. Jedovatou rostlinou je i tis červený, štědřec povislý („zlatý déšť“), břečťan popínavý, bolševník obrovský, jasanech bílý či ocún obecný. Existuje spousta dalších druhů rostlin a květin, které jsou jedovaté či mohou být nebezpečné. Proto před sázením či koupí květin a rostlin určitě nastudujte seznam nevhodných a nebezpečných rostlin, abyste se vyhnuli jejich pěstování na vaší zahrádce. Mezi bezpečné rostliny patří například begonie, plamínek či fuksie. Chcete-li povzbudit vaše děti do pěstování, můžete si vybrat nenáročné ale zajímavé rostliny, jako jsou například slunečnice, měsíček, mrkev či levandule. Přinášejí velkou vizuální odměnu, kterou děti milují.

Do zahrady raději zvolte rostliny, které jsou pro vaše děti bezpečné a zábavné, jako jsou např. jahody či rajčata. Trávník by měl být pevný, aby odolával pošlapání při různých dětských hrách či honičkách.

Tip: Víte, jaké rostliny a květiny jsou trendem pro rok 2022? Přečtěte si více o zahradních trendech letošního roku. 

Vzdělávejte děti o divoké přírodě

dětská ruka podáva polku hrozna motýli

Pobyt na zahradě může být pro děti také spojením zábavy a vzdělávacích aktivit. Děti mohou v zahradě poznat a naučit se nejen o různých druzích plodin, rostlin či květin, ale objevovat mohou také divokou přírodu. Existuje několik způsob, kterými můžete do své zahrady přilákat různě volně žijící živočichy. Skvělým příkladem jsou ptáci či barevný hmyz – učení se o nich může dětem poskytnout hodiny interakce a zábavy. Do zahrady můžete aplikovat ptačí budky – ptačí budku si můžete vyrobit spolu s dětmi a strávit tak příjemný víkend přípravou „pohoštění“ pro okolní ptactvo. Děti se tak přiučí technickým dovednostem a zároveň je můžete naučit něco o krmivech či jiných zajímavostech ze světa ptactva. Kromě ptačí budky s krmivem přiláká ptactvo na zahradu také fontána pro ptáky. Zvážit můžete i výstavbu menšího zahradního jezírka, které se může stát domovem nejen pro ryby, ale i pestrobarevné motýly či vážky.

Tip: Jaké typy zahradních jezírek existují? A na co si dát pozor, chcete-li si vybudovat jezírko na své zahradě? Vše důležité o zahradních jezírkách se dočtete v článku zde.

Výroba dekorací a zahradních ozdob

děti si vybarvují citrony

Příjemnou společnou aktivitou, kterou můžete strávit nejeden víkend na zahradě je výroba vlastnoručních zahradních dekorací a ozdob. Můžete využít různých příležitostí, ať už jsou přicházející jarní dny, velikonoční období, letní a svěží dny, podzimní počasí, halloween či Vánoce – na všechny z nich si můžete postupně připravovat zahradní ozdoby. Kreativitě se meze rozhodně nekladou. Děti milují kreativní činnosti a mají radost z toho, pokud mohou něco, co se i prakticky využije, vlastnoručně vyrobit.

Využijte při zkrášlování a zdobení vaší zahrady některé z našich tipů pro zahradní dekorace. Prohlédněte si tyto tipy na velikonoční zahradní dekorace a vyzdobte si zahradu na příchozí svátky. Do zahrady ale zahradního domku či altánku se také skvěle hodí i dřevěné dekorace, které dodají příjemnou a harmonickou atmosféru. Chtěli byste do vaší zahrady vnést trochu víc osvěžení a zábavy? Vyzkoušet můžete také tyto inspirativní a vtipné zahradní figury a dekorace.

Společné zahradní hry jsou zábava

děti si hrají na zahradě

Čas strávený na zahradě může být naučným a vzdělávacím, ale v první řadě by měl být určitě také zábavou. A co je lepší zábavou pro děti než hraní her? Zahrada poskytuje dostatek prostoru pro různé venkovní hry, kterými se zabaví nejen děti, ale mnohdy i dospělí.  Ať už je to schovávaná, vybíjená nebo vzrušující hledání zahradních pokladů, rozhodně budete mít o zábavu postaráno. V tomto článku naleznete několik inspirací a tipů na zahradní hry a aktivity pro děti, při kterých je zábava zaručena.

Zahrada je ideálním prostředím pro celou rodinu a pro děti dokáže být pořádnou zábavou. Přizpůsobte a oživte i vy svoji zahradu pro děti a vychutnávejte si chvíle plné zábavy celá rodina pohromadě. Užívejte si pobytu na čerstvém vzduchu, vzdělávejte vaše děti o přírodě a pěstování, dopřejte jim vlastní zahradní koutek nebo se pusťte do společného pěstování rostlin, plodin a květin.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice