Články

Jak postavit zahradní altán? Udělejte si radost na podzim!

sluneční dřevěný altán

Chybí vám na zahradě místo, na kterém byste si rádi odpočinuli po dni v práci či vychutnávali si čas s rodinou a blízkými? Řešením by mohl být právě zahradní altán, který je jako zahradní stavba stále více oblíbený. Přemýšlíte, že byste si zahradní altán postavili sami? Co byste před výstavbou měli vědět a jak se vůbec zahradní altán staví?

Zahradní altán, tak jako jiné zahradní stavby, je oblíbený tak jako pro své praktické, tak i estetické funkce. Je zajímavým doplňkem a ozdobou do zahrady a taky poskytuje skvělé místo k odpočinku a relaxaci. Skvěle poslouží i jako pomocník při zahradničení. Není divu, že se stává součástí stále většího množství zahrad, pozemků či zahradních nebo rekreačních oblastí. Vytvořte si své zahradní království a oázu odpočinku v jednom i vy a pusťte se do výstavby zahradního altánku. Teď je na to ten správný čas a svůj zahradní altán si budete moci vychutnávat ještě letos během podzimu.

Předtím, než začnete stavět

Častou otázkou před samotnou výstavbou zahradního altánku ale i jiné zahradní stavby je, zda je třeba stavební povolení.

Podle zákona č. 183/2006 Sb. – Zákon o územním plánovaní a stavebním řádu (stavební zákon) nepotřebujete stavebné povolení pro „stavby o jednom nadzemním podlaží do 25 mzastavěné plochy a do 5 m výšky, nepodsklepené, jestliže neobsahují obytné ani pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění, neslouží k ustájení nebo chovu zvířat, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých kapalin nebo hořlavých plynů a nejedná se o úložiště radioaktivních odpadů obsahující výlučně přírodní radionuklidy nebo jaderná zařízení.“ Podle uvedeného zákona na tyto stavby nepotřebujete ani ohlášení.
Pokud tedy váš zahradní altán nepřesahuje zastavěnou plochu 25 m2 a výšku 5 metrů, nepotřebujete vyřizovat stavební povolení a výstavbu altánku nemusíte ani ohlašovat. Avšak obecně se doporučuje, abyste stavbu alespoň ohlásili, a to na příslušném stavebním úřadě v obci, v níž katastrálním území se bude vaše zahradní stavba nacházet.

dřevěná terasa s krbem

Důležitým krokem ještě před výstavbou zahradního altánu je výběr místa, kde ho postavíte a materiálů, které na stavbu využijete. Vyberte si takové místo na zahradě, ke kterému budete mít snadný přístup, nejideálnější v závětrné části zahrady. Obecně se doporučuje zvolit takové místo, na kterém se bude během dne střídat slunce a stín. Zároveň by mělo být místo rovné, respektive byste měli povrch upravit tak, aby byl co nejrovnější a dalo se něm stavět.

Výběr materiálů přizpůsobte vašim požadavkům, avšak zaměřte se především na kvalitu, nikoli pouze na výhodnou cenu. Kvalita materiálů vám zaručí větší odolnost zahradního altánku vůči vlivům počasí, škůdcům, plísním a houbám a také delší trvanlivost. Ne nadarmo se říká, že do kvality se vyplatí investovat. Investice se vám později vrátí v podobě snížených nebo minimálních nákladů na opravu a ošetření zahradního altánku.

Důležité základy

Stavba zahradního altánku začíná důkladnou přípravou, to už víte. Důležité jsou zároveň pevné a rovný podklad na místě, na kterém si svůj zahradní altán budete chtít postavit. Ujistěte se, že je povrch rovný, případně ho zkuste srovnat co nejvíce. Zahradní altán se dá samozřejmě postavit i na nerovném povrchu či kopci, avšak budete tomu muset přizpůsobit práce. Základy altánku se většinou řeší ocelovými patkami, které se usazují do čerstvého betonu. Podklad, respektive podlaha altánku může být různá. Někdy se celá plocha vybetonuje, přičemž se jako podklad pod beton využije vrstva štěrku případně kari síť, ale vytvořit si můžete i dřevěnou podlahu. V tomto případě by však měl být altán oddělen od země, nejlépe osazený na patkách, abyste se vyhnuli navlhnutí altánku zespodu. Nezapomínejte, že tak, jako u všech fázích výstavby zahradního altánku, tak i při základech je důležité dbát na přesnost a kvalitu.

Nosná konstrukce a střecha

Pokud budete stavět dřevěný altán, nosné trámy by měly ukotvit od kovových nosníků, respektive ocelových patek a přišroubovat pomocí závitových tyčí. Ty by se po zapuštění do země měli zalít betonem a nechat vytvrdnout. Nosné trámy, respektive sloupy by se také měli „zavětrovat“ vzpěrná sloupky, aby se zajistila stabilita konstrukce zahradního altánku při působení vodorovných sil. Tyto sloupy se následně spojí nosníky, které budou tvořit podklad pro střechu. Případně můžete zvolit krokve ve tvaru písmene „A“, které vytvoří sedlovou střechu. Krokve se osazují na vazníky a v hřebeni se spojují přeplátováním.

Nyní je načase zakrýt celou konstrukci střechou. V podstatě máte dvě možnosti jak střechu zahradního altánku zrealizovat. Jednou volbou může být tzv. „pultová střecha“. Je to rovná střecha s minimálním sklonem do 15° (z konstrukčních i estetických důvodů). Tento typ střechy však může mít jednu nevýhodu, a to právě v zimě, kdy se na ní může zadržovat sníh. Při využívání střech s nižším sklonem obecně doporučuje použít buď falcovaná plechová krytina nebo střešní hydroizolační fólie na bázi měkčeného PVC. Druhou volbou je již zmíněná sedlová střecha. Na její pokrytí se ve většině případů používá asfaltový šindel. Zvolit však můžete i keramickou tašku či plechovou krytinu.

Péče o altán

Pokud již máte své zahradní království postavené, důležitou součástí jeho využívání je i péče a údržba. Tak svému zahradnímu altánu zabezpečíte vyšší odolnost nejen vůči vlivům počasí, ale i škůdcům. Zároveň tak zvýšíte jeho trvanlivost, a tak si výhody svého zahradního království můžete užívat mnohem déle.

Tip: Jak správně pečovat o dřevo vašeho zahradního altánku? Přečtěte si náš článek o tom, jakou péči byste dřevu měli věnovat.

Péče o altán nemusí znamenat jen jeho opravy či rozličné nátěry dřeva. Péčí se rozumí i jeho zvelebování a zkrášlování. Vždyť nakonec, zahradní altán je takové malé zahradní království. Určitě se v něm chcete cítit co nejlépe a nejpohodlněji. Tak proč si v něm nevytvořit příjemnou a útulnou atmosféru?

Tip: Podzim je již za rohem a tak se můžete pustit do tematického vyzdobovaní vaší zahrady a zahradního altánku. Inspirujte se několika tipy na podzimní ozdoby do zahrady, o kterých jsme psali v našem článku. Do zdobení můžete zapojit i děti či vnoučata, které takové kreativní aktivity zbožňují.

K příjemné atmosféře a zejména pohodlí v zahradním altánku vám přispěje i zahradní nábytek. Vytvoříte si jím místo k odpočinku, relaxaci ale i posezení s rodinou a přáteli.

Tip: Přemýšlíte, jaký zahradní nábytek byste si mohli pořídit? Pomůckou při výběru vám může být náš návod, který vám ozřejmí, jak správně na výběr zahradního nábytku.

Zahradní altán je skvělým doplňkem do zahrady. Poskytne vám místo k odpočinku, pomůže při zahradách pracích a bude místem setkání a posezení s rodinou a přáteli. Vytvořte si i vy svou oázu odpočinku. Stavba zahradního altánku si sice vyžaduje jisté dovednosti, ale pokud se do ní pustíte už teď, své zahradní království si budete moci užívat ještě tento podzim.
Pokud chcete vědět jak stavíme altánky my, tak se podívejte video od našeho spokojeného klienta

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice