Články

Jak se ohřát ve své zahradní stavbě?

zasněžená dřevěná chatka u lesu

Zimní příroda je sice mrazivá a chladná, ale to ještě neznamená, že si ji nemůžeme naplno užívat. Koneckonců, pobyt na čerstvém vzduchu potřebujeme i během zimních dní. A navíc, pokud máte dům na zahradě či na pozemku nějaké místo, na kterém se můžete po pobytu venku příjemně ohřát, pak máte vyhráno! Jak zajistit příjemné teplo uvnitř zahradní stavby?

Velkou výhodou zahradních dřevěných staveb je, že je lze využívat celoročně. Příjemný odpočinek či relax s blízkými si tak můžete ve vaší chatce či domečku vychutnávat i během zimního období, kdy venku sněží či mrzne. Základem je vytvořit si vhodné podmínky uvnitř chatky či domečku, aby vám bylo příjemně teplo. Nakonec možná zjistíte, že si čas strávený v chatce či domečku během zimy užíváte možná ještě mnohem více, než v ostatních obdobích. Zima má přece jen své kouzlo a pohled ven na zasněženou krajinu z okna vaší chatky či domečku, než popíjíte horký čaj či čokoládu, je skutečně magickým momentem.

Horký čaj či čokoláda však nejsou jedinými způsoby, kterými se můžete zahřát. Dále v článku se podíváme také na další tipy na hřejivé nápoje, které vás během zimy zaručeně zahřejí. Ještě předtím se však nejprve podívejme na to, jak zajistit celoroční využívání zahradní chatky či domečku a jakými způsoby si v nich můžete vytvořit příjemné teplo.

Zateplení zahradní stavby

Prvním krokem k tomu, aby vám v zahradním domku či chatce bylo teplo a mohli jste je využívat celoročně, je zateplení. Osvědčeným a nejčastějším způsobem zateplení zahradních staveb je dvouvrstvá izolace. Takto zajistíte nejen rychlé vytopení domku či chatky, ale také udržení chládku během letních horkých dnů. Dvouvrstvá izolace je realizována ve dvou krocích. Prvním z nich je ukládání skelné vaty. Ta se umisťuje přímo na podlahu, stěny a střechu dřevěné stavby. Vrstva, která se umísťuje pod střechu by měla být o něco silnější, než ostatní vrstvy. Na podlahu a stěny můžete zvolit vatu o tloušťce 6 centimetrů a pod střechu 12 centimetrovou vrstvu. Druhý krok spočívá ve vytvoření vzduchové mezery s využitím reflexní folie. Tímto způsobem se zajistí bariéra, která bude zpomalovat unikání tepla z dřevěné stavby. K těmto dvěma vrstvám lze přidat dřevěný obklad, který vytvoří další izolační vrstvu.

Tip: Ideální je na zateplení myslet už při koupi zahradní stavby. Pokud ještě svou zahradní stavbu doma nemáte, ale zvažujete její koupi, můžete se inspirovat i naší nabídkou. K našim zahradním domkům a chatkám si můžete vybrat doplňkovou službu zateplení již při objednávce.

Vytápění zahradní stavby

S výběrem toho správného typu vytápění do vaší zahradní stavby vám mohou pomoci odpovědi na následující otázky:

 • Plánujete dřevěnou stavbu využívat během zimy často?
 • Jak velká je vaše zahradní stavba a jak velkou plochu budete chtít vytápět?
 • Chtěli byste trvalé topení nebo vám postačí mobilní?
 • Uskladňujete během zimy ve vaší chatce či domečku rostliny, které nejsou mrazuvzdorné?
 • Jaká je vaše představa co se týká nákladů na topení?
 • Chcete se zaměřit také na ekologickou stránku topení v zahradní stavbě?

Pokud si zodpovíte na tyto otázky, představa o topení v zahradním domku či chatce vám bude o něco jasnější. Abyste v tom však měli naprosto jasno, podívejme se společně na několik nejčastějších typů topení v zahradních stavbách a jejich využití, výhod a nevýhod.

Elektrické radiátory

Elektrické radiátory jsou vhodné do menších zahradních staveb pro občasné vytápění. Jsou vhodnější do menších prostor a trvá jim jen několik minut, než se zahřejí. Zároveň je lze snadno přemísťovat, za předpokladu, že nejsou instalovány na stěně. Elektrické radiátory se snadno instalují a jsou cenově dostupné. Vyžadují však, aby měla zahradní chatka či domek elektrickou přípojku. Některé elektrické radiátory lze regulovat i prostřednictvím smartfonu, a tak si teplotu v chatce či domečku můžete nastavit předem. Elektrické radiátory však mají svoji nevýhodu a to v tom, že při častém respektive pravidelném používání jsou poměrně finančně náročné, neboť vznikají vysoké náklady na elektřinu.

elektrický radiátor

Tip: Na většinu typů topení potřebujete mít v chatce či domečku připojení na elektřinu. Jak bezpečně zrealizovat elektrickou přípojku? Přečtěte si praktické tipy pro bezpečnost elektrického vedení v dřevěné stavbě.

Elektrické ohřívače

Elektrické horkovzdušné ventilátory nebo jinak nazývané „foukáře“ jsou také jednou z možností, která vám dokáže poskytnout okamžité teplo. Jejich použití je snadné a většina z těchto zařízení je vybavena termostatem, který umožňuje regulaci teploty v místnosti. Ohřívač se sám automaticky vypne nebo zapne, podle požadované teploty. Během léta lze funkci ohřívání vypnout a tak mohou sloužit jako ventilátory. Elektrické ohřívače jsou však vhodnější do menších místností a jen pro občasné používání, zejména kvůli jejich vysoké spotřebě elektrické energie. Proto, pokud zahradní domek či chatku využíváte jen občasně, mohou být dobrou volbou. Pokud však plánujete trávit více času ve vaší zahradní stavbě, zvolte raději jiný typ vytápění. Nevýhodou může být také hluk, který vydávají a také fakt, že mohou vířit prach v místnosti.

elektrický ohřívač

Halogenové ohřívače

Halogenové ohřívače jsou také napájeny elektrickou energií a lze je přenášet. Namísto elektrických cívek využívají k dodávání tepla halogenové prvky. Teplo, které vytvářejí, se z místnosti vytrácí mnohem pomaleji ve srovnání s ostatními ohřívači. Jsou také úspornější pro spotřebu energie a jsou vybaveny bezpečnostními prvky, které zabraňují například spadnutí ohřívače. Nevýhodou však může být o něco vyšší cena, ale je třeba brát v úvahu, že jsou trvanlivější.

halogenový ohřívač

Olejový radiátor

Olejové radiátory fungují na principu vyhřívání tekuté náplně. Tímto způsobem se do místnosti uvolňuje teplý vzduch. Jedná se o mobilní a flexibilní topná zařízení, která se skvěle hodí do zahradních domků či chatek. Akumulují teplo, místnost ohřívají postupně a pomalu, a tak jsou finančně nejméně nákladné na spotřebu energie. Zároveň jsou bezpečným způsobem topení a jsou vhodné i do větších domků či chatek. Nevýhodou může být pomalejší zahřívání, které obvykle trvá minimálně 30 minut.

olejový radiátor

Plynové topení

Pokud váš zahradní domek či chatka nemá napojení na elektřinu, vhodnou volbou by mohl být právě plynový topidlo. Tento typ ohřívače čerpá palivo z plynových lahví, které můžete umístit mimo interiér chatky či domku a dovnitř umístit jen samotné vyhřívací zařízení. U tohoto typu topení byste si však měli dát pozor na dostatečné a časté větrání, jelikož plynový ohřívač spotřebovává kyslík z prostředí. Některé novodobé plynové ohřívače dokážou měřit hodnotu kyslíku v místnosti a po dosažení hranice se sami vypnou. Topení plynem je také méně nákladné než elektřinou. Nevýhodou plynových ohřívačů je vyšší počáteční investice ale také riziko při nesprávném používání.

plynové topení

Topení krbem

Pomocí krbu si v chatce či domečku vytvoříte nejen teplo, ale pohádkovou atmosféru. Praskající dřevo, popíjení teplého čaje a výhled do zimní přírody je scéna jako vystřižená z romantického filmu. Krb vytváří útulnou atmosféru a dodává příjemné suché teplo. Dřevo je poměrně cenově dostupný materiál a zároveň se jedná o ekologický způsob vytápění. U krbu je však třeba dát si velký pozor na bezpečnost. Měl by být správně zhotoven a nainstalován a mělo by se s ním správně manipulovat. Krb do chatky či domečku byste si proto měli nechat zhotovit profesionálem. Zároveň, chcete-li mít ve svém zahradním domku či chatce krb, je třeba splnit řadu požárních předpisů a nařízení.

dva lidi u krbu

Podlahové topení

V poslední době se v zahradních domcích či chatách začíná využívat také podlahové topení. Podlahové topení, na rozdíl od radiátorů či ohřívačů, necirkuluje vzduch nebo přeměňuje podlahu na „zářič“, který vytápí rovnoměrněji a úsporněji. Podlahové topení lze jednoduše nainstalovat i do zahradních staveb, ale měli byste na něj myslet ještě před finalizací zahradní stavby. Jedná se o vyšší počáteční investici, ale zaručuje udržování teploty bez tepelných ztrát a je ekologickým a úsporným řešením topení.

podlahové topení

Solární topení

Pokud je vaší prioritou ekologičnost a šetrnost k životnímu prostředí, zajímat by vás mohlo solární topení s využitím panelů. Odradit vás sice může počáteční investice a náročnost, ale pokud plánujete využívat domek či chatku dlouhodobě během několika let, investice se vyplatí. Ušetří vám měsíční výdaje na energie a zároveň pomáhá k udržitelnosti a ochraně životního prostředí. K vytvoření topení pomocí solárních panelů budete potřebovat solární modul a dostatek slunečního záření. Solární panely dokážou vyprodukovat dostatečné množství energie na vytopení i většího zahradního domku či chaty. Ideálním řešením je solární topení na klíč, které dnes již nabízí několik firem.

solární panely na střeše

Zahřejte se i zevnitř

Jak jsme vám na začátku slíbili, podíváme se také na to, jak se zahřát jinak, než s pomocí zateplení či topení. Horký čaj či čokoláda jsou skvělou volbou. Ideální hřejivé vlastnosti má například i zázvor. Horký čaj z čerstvého zázvoru s citrónem a medem je vynikající alternativou k zahřátí se a zároveň posílení imunitního systému. Skvěle vás zahřeje i skořice. Tu můžete pro změnu přidat i spolu s hřebíčkem například do svařeného vínka, které si vychutnáte při světle svíček či krbu ve vaší chatce či zahradním domku. Pokud byste chtěli přece jen něco jiného, vyzkoušet můžete také vánoční punč a navodit si jím tak ideální zimní atmosféru. Pokud byste hledali osvědčený recept na chutný zimní punč, jeden pro vás máme také my.

vánoční punč

Potřebovat budete:

 • vanilínový cukr (1 ks)
 • mletá skořice (1 čajová lžička)
 • celá skořice (4 ks)
 • hřebíček (6 ks)
 • badyán (2 ks)
 • suché bílé víno (0,5l)
 • sladké červené víno (0,5l)
 • rum (0,2l)
 • uvařený čaj (černý nebo ovocný, 1l)
 • pomeranč (2 ks)
 • mandarinka (2 ks)
 • bobulové ovoce (například borůvky, rybíz)
 • jablko (1 ks)
 • třtinový cukr nebo med (podle chuti)

Postup:

Připravte si větší hrnec. Uvařte v něm čaj. Pokud se rozhodnete pro černý, nenechte jej louhovat dlouho. Postačí 2 – 4 minuty. Do hrnce s čajem přilijte bílé víno, červené víno a rum a nechte vařit na slabším plameni. Následně přidejte šťávu z jednoho pomeranče a jedné mandarinky a zbylé ovoce nakrájejte na menší kousky (kostky či plátky), přidejte je do hrnce a nechte vařit. Podle preferencí můžete přidat také bobulové ovoce, které punči dodá specifickou chuť. Přidejte skořici, hřebíček, badyán a vanilínový cukr. Punč vařte po dobu 15 minut a na závěr oslaďte podle chuti buď třtinovým cukrem nebo medem.

Teplo v zahradní chatce či domečku si můžete zajistit různými způsoby. V první řadě je však důležitá správná izolace a zateplení. Zdroj tepla si vyberte podle potřeb a preferencí a nezapomeňte na správnou instalaci a bezpečnost. A pokud by vám byla pořád zima, případně byste měli chuť na něco dobrého, vyzkoušet můžete osvědčený hřejivý punč. ☺


magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

 • 3 letá záruka v ceně každého produktu
 • Ke každému produktu impregnat zdarma
 • Doprava zdarma na vybrané výrobky
 • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice