Články

Klimatizace v zahradní chatce – ano či ne?

teplo v záhradnej chatke

Horké dny jsou už tady a spolu s nimi i touha zchladit se. Máte-li zahradní chatku, možná jste již uvažovali nad tím, že si do ní zajistíte klimatizaci, abyste si vytvořili příjemný prostor pro vaše zahradní a volnočasové aktivity.

Čo v článku nájdete:

Jaké možnosti máte? Vyplatí se vůbec klimatizace v zahradní chatce? Jaké jsou další způsoby, jak ochladit zahradní chatku?

Zahradní chatky jsou stále více oblíbenými strukturami v zahrádkářských či rekreačních oblastech, ale i doma na zahradě. Slouží jako místo, na kterém si můžete odpočinout během práce na zahradě, vydat se na víkendový výlet či jen tak relaxovat po dni v práci v příjemném přírodním prostředí. Zahradní chatka však může sloužit i pro další jiné účely, jako například venkovní domácí kancelář, posilovna či umělecký ateliér.

Aby byl pobyt v zahradní chatce komfortní, měla by poskytovat co nejideálnější podmínky, a to i ty tepelné. Během léta nás však vysoké teploty umí pořádně potrápit. Vytvořit si tak místo, na kterém se můžeme zchladit, je klíčové. Jak si vytvořit v zahradní chatce chládek a pořídit si tak příjemné místo, na kterém se vyhnout vysokým teplotám?

Řešením může být instalace klimatizační jednotky.

Klimatizační jednotky do zahradních staveb

Pro zahradní stavby, ať už se jedná o zahradní chatky, domky nebo altány, je nejlepší možností instalace bezpotrubních klimatizačních jednotek, jako jsou split, okenní nebo přenosné klimatizační jednotky. Nevyžadují rozsáhlé instalační postupy a některé poskytují kromě chlazení i vytápění, díky čemuž jsou ideální pro celoroční komfort.

Rozeberme si tedy tyto jednotlivé možnosti, které při klimatizaci zahradní chatky máte.

Klimatizační jednotky typu split

Tyto systémy jsou ideální pro chatky střední a velké velikosti. Fungují na principu jedné jednotky umístěné uvnitř a druhé kondenzační jednotky umístěné venku. Split klimatizace jsou relativně tiché a účinné, avšak vyžadují profesionální instalaci. Ve většině případů nabízí kromě možnosti chlazení i vytápění, díky čemuž jsou vhodné pro celoroční použití.

Výhody:

 • účinný způsob ochlazení,
 • relativně tiché ve srovnání s ostatními možnostmi (kondenzační jednotka je umístěna z vnější strany),
 • šetří prostor (montují se výše na zeď a prostor pod nimi zůstává volný),
 • možnost vytápění.

Nevýhody:

 • nákladná instalace.
klimatizácia typu split
Klimatizace typu split

Okenní klimatizační jednotky

Okenní klimatizace jsou oblíbenou a cenově dostupnou možností chlazení menších prostor, a tak jsou ideální pro menší chatky. Instalují se poměrně jednoduše do již připraveného rámu v okně nebo otvoru ve zdi. Okenní klimatizační jednotky v sobě zahrnují vnitřní i kondenzátorovou část. Přední část klimatizace je nasměrována směrem do interiéru a zadní ven z místnosti. Jsou cenově dostupnou možností, ale mohou být však o něco hlučnější než systémy typu split.

Tip: Pokud zvažujete okenní klimatizační jednotku, ideálně bude umístit ji na okno, které je orientováno na sever nebo východ. Na okna orientovaná na západ nebo jih bude dopadat přímé sluneční světlo, což může snížit efektivnost a funkčnost okenní klimatizace. Pokud má vaše zahradní chatka okna orientovaná pouze na západ nebo jih, můžete okenní jednotku zakrýt, abyste ji ochránili před přímým slunečním zářením.

Výhody:

 • přijatelná cena,
 • jednoduchá instalace,
 • vhodné tam, kde nelze instalovat venkovní jednotku.

Nevýhody:

 • hlučnější,
 • méně efektivní než split jednotky,
 • zabírají prostor v okně.
Okenní klimatizace
Okenní klimatizace

Přenosné klimatizační jednotky

Přenosné klimatizace jsou poměrně populárním řešením, neboť jsou asi nejdostupnějším způsobem, jak dostat klimatizaci do zahradní stavby. Jsou flexibilní a dokáží efektivně vychladit menší prostory. Nejsou sice až tak efektivní jako split nebo okenní jednotky, ale jsou přenosné a snadno se instalují. Přenosné klimatizace jsou obecně levnější než jiné typy klimatizačních systémů, což z nich činí cenově výhodnou možnost pro ty, kteří mají omezený rozpočet.

Výhody:

 • nižší cena a nižší náklady,
 • možnost přenosu,
 • nevyžaduje se instalace.

Nevýhody:

 • méně účinné než jiné typy klimatizací,
 • mohou být hlučnější,
 • zabírají prostor v interiéru.
Přenosná klimatizační jednotka
Přenosná klimatizační jednotka

Klimatizační jednotky s tepelným čerpadlem

Klimatizace nemusí být jen sezónním pomocníkem pro ochlazení během letních horkých dnů. Mohou sloužit jako celosezónní jednotka, která kromě vychlazování zahradní chatky zajistí i vytápění během chladnějších dnů a zimy. Klimatizační jednotky s tepelným čerpadlem dokáží nejen chladit, ale i vyhřívat chatku, což je činí ideálními pro celoroční použití. Mohou být sice o něco dražší, ale jsou velmi účinné, flexibilní a poskytnou možnost využívat chatku během celého roku bez ohledu na roční období.

Výhody:

 • vychlazování i vytápění zároveň,
 • možnost celoročního využívání zahradní chatky,
 • flexibilnost využití.

Nevýhody:

 • vyšší cena,
 • nákladnější instalace.

Další efektivní způsoby vychlazování zahradní chatky

I když instalace klimatizačních jednotek se může zdát jako jediný účinný způsob, jak si zajistit chladnější prostředí v zahradní chatce, pravdou je, že existují způsoby, jak tak můžete učinit i šetrnější vzhledem k životnímu prostředí. Klimatizační jednotky nám sice zajišťují příjemný chladný vzduch, ale častokrát kvůli vlastnímu komfortu zapomínáme na udržitelnost. Než se rozhodnete pro klimatizační jednotku, můžete zkusit alternativní způsoby, jak ochladit vzduch ve vaší zahradní chatce.

Stropní nebo stojanové ventilátory

Přestože technicky nejsou klimatizačními jednotkami, mohou být dostačující pro chlazení malých chatek v mírném podnebí. Stropní nebo stojanové ventilátory poskytují vánek, díky čemuž mohou příjemně ochladit prostor.

Stropní ventilátor
Stojanový ventilátor

Pasivní chlazení

Pokud hledáte ekologické řešení, pasivní chlazení je tou správnou cestou. Zahrnuje designové prvky, jako jsou například velká okna, kterými můžete větrat či střešní otvory pro odvod tepla.

Efektivním a ekologickým řešením by mohlo být také použití materiálů, které přirozeně regulují teplotu – jedná se o materiály s fázovou změnou (z angl. phase-change materials).

O co vlastně jde? Jsou to kompozitní materiály PCM, které při změně teploty mění skupenství. PCM materiál funguje tak, že při vyšší teplotě mění své tuhé skupenství na kapalinu, neboť absorbuje teplo a ochlazuje tak okolí. Když se potom teplota okolí sníží, materiál opět ztuhne a uvolní akumulované teplo.

Úpravy na snížení tepla v zahradní chatce

Pro vnější povrchy vaší zahradní chatky zvolte světlé a chladné odstíny. Ty odrážejí teplo mnohem lépe ve srovnání s tmavšími barvami, které jej pohlcují.

Snížit množství přímého slunečního záření a tím pádem i kumulace tepla můžete tím, že si kolem zahradní chatky pokud možno vysadíte stromy nebo keře, které alespoň částečně poskytnou stín. Pomohou také vnější stínící struktury, jako jsou pergoly, které mohou pomoci snížit množství přímého slunečního záření dopadajícího na zahradní chatku.

Při udržení dokonalého klimatu ve vaší zahradní chatce po celý rok vám může pomoci zateplení. Izolace zahradní chatky vám tak bezpečí chládek během léta a teplo, které neuniká během chladnějších měsíců. Zateplení zahradní chatky může být efektivním a z dlouhodobého hlediska výnosným řešením. Snížíte tak spotřebu energie a náklady na vytápění a ochlazování.

zateplení chatky

Tip: Pročtete si i náš starší článek. Tady jsme psali třeba i o tom jak si zateplit zahradní chatku.

Klimatizace v chatce – ano či ne?

Rozhodnutí, zda si do své zahradní chatky nainstalovat klimatizační jednotku v konečném důsledku závisí na vašich konkrétních potřebách, rozpočtu ale i environmentálních preferencích a hodnotách.

Klimatizace poskytuje úlevu od veder a příjemný chládek, čímž vytváří ideální podmínky pro relaxaci v přírodě, rekreační oblasti či na zahrádce. Avšak přináší s sebou náklady a spotřebu energie. Může být však i praktickým řešením, které poskytuje nejen ochlazování, ale také vytápění, a tak zajistí možnost celoročního využívání zahradní chatky.

Na druhé straně, ochlazení zahradní chatky lze zajistit i alternativními způsoby a technologiemi, které poskytnou ekologické a nákladově efektivnější řešení. Dobrým krokem by mohlo být zateplení zahradní chatky, což přispěje k lepší tepelné regulaci a také celoročnímu využívání. Zateplená chatka tak bude regulovat teplo efektivněji a k ochlazení vám může stačit například ventilátor. Zvažte také doplňkové úpravy, díky kterým snížíte množství slunečního záření dopadajícího na chatku a tím zabráníte kumulaci tepla v jejím interiéru.

Zvažte všechny možnosti a rozhodněte se podle svých potřeb a možností. Ideálem by mělo být najít tu správnou rovnováhu mezi vaším pohodlím a udržitelností.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

 • 3 letá záruka v ceně každého produktu
 • Ke každému produktu impregnat zdarma
 • Doprava zdarma na vybrané výrobky
 • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice