Články

Jak udělat zahradu, aby vypadala dražší?

květiny na zahradním stole

Zahrada není jen místem k pěstování. Můžete v ní trávit příjemné chvíle odpočinku s blízkými. Je však také vizitkou vašeho vkusu a uvítáním do vašeho domova. Chtěli byste své zahradě dopřát nový vzhled? Nebo byste jí rádi dopřáli nový, luxusnější nádech? Přinášíme vám několik tipů na to, jak si i při omezeném rozpočtu můžete ze svého exteriéru vytvořit prostor, který bude vypadat lépe, dražší a luxusnější. A věřte nám, někdy k tomu stačí jen málo. Dopřejte svému exteriéru luxusní vzhled s těmito cenově výhodnými tipy a triky!

Čo v článku nájdete:

Určitě se vám už někdy stalo, že jste v článku, katalogu či živě viděli zahrady, které vypadají honosně a luxusně. Možná jste si jen povzdechli a řekli si, že i když je vaším snem mít takovou zahradu také, nemůžete si to dovolit. I když si nemůžete do své zahrady dovolit zakomponovat drahé kousky, stále se můžete rozhlédnout po levnějších, ale vkusných variantách. Věříme, že tyto nápady a tipy budou pro vás inspirací.

Mnoho majitelů domů sice považuje své venkovní prostory za místo s potenciálem, ale odkládají jejich zlepšení, protože předpokládají, že budou muset utratit spoustu peněz na extravagantní a luxusní kousky. Právě naopak! Luxusně vypadající zahrada nevyžaduje obrovský bazén či mramorové schody. Ve skutečnosti si můžete ze zahrady vytvořit luxusní místo s relaxační atmosférou pomocí jednoduchých kroků s nízkým rozpočtem.

Podívejte se na nejlepší tipy, se kterými váš venkovní prostor bude vypadat luxusně za méně peněz.

Pravidlo pěti komponent

Terénní úpravy na vaší zahradě je dobré rozložit na základě pěti základních komponentů, kterými jsou rovnováha, proporce, barva, textura a tvar. Úpravy na zahradě můžete také realizovat podle základních zón, jako je centrální ohniště, což je obvykle váš dům, prostory obklopující ohniště, obvod pozemku a linie respektive silnice či chodníčky, které spojují tyto prvky. Tato strategie komponentů vám pomůže při lepším organizování zahradního prostředí. Pomůže vám ujasnit si, co byste chtěli do zahrady zahrnout a kam. Pokud je totiž zahrada vytvořena chaoticky a jednotlivé prvky nemají správné místo, může celý exteriér působit levně.

Zvolte si svůj styl

Při zařizování zahrady byste si měli zvolit dekorační styl a držet se ho. Určitě nechcete, aby vaše zahrada nesla „moderně-industriálně-toskánsko-provensálsko-hygge“ vzhled. ☺ Směs přílišného množství konkurenčních stylů je matoucí a může způsobit, že váš vnější prostor bude působit neuspořádaně. Zaměřte se na vytvoření soudržného dekorativního tématu a barevného schématu. To ze zahrady vytvoří harmonický prostor bez rušivých elementů.

Tip: Jakými způsoby můžete zařídit svoji zahradu či zahradní stavbu? Inspirujte se nejčastějšími dekorativními styly!

Věnujte pozornost zahradnímu sezení

Vytvořte si na zahradě prostor, kde se může setkávat rodina či přátelé. Takový prostor v zahradě je téměř nezbytností, bez ohledu na její velikost. Pro menší zahrady můžete zvolit možnosti soupravového sezení. Styl a atmosféru vytvoříte přidáním dekorací různých barev a textur. U větších zahrad máte volnější ruku při výběru typu sezení. Nezapomínejte však na soulad se stylem zahrady. Máte-li na zahradě nějaký vodní prvek, jako například menší bazén, případně zahradní jezírko, můžete k němu umístit lehátka. U zahradního nábytku je velmi důležité držet se jednotného tématu. Sladěný zahradní nábytek dodává dojem soudržnosti a elegance. Nemusí jít nutně o stejné barvy či materiály, ale jednotlivé kousky by měly spolu „fungovat“.

Například jako v tomto případě zahradního sezení, kde skvěle funguje kombinace dřevěného a ratanového zahradního nábytku. Zahradní sezení je laděno v příjemných a navzájem se doplňujících barvách, což evokuje příjemný a harmonický dojem. Zároveň takto zahradní sezení nepůsobí rušivě či chaoticky a udržuje si luxusní dojem díky zmiňované jednotnosti.

luxusní dřevěné posezení na zahradě
Zdroj: canva.com

Přidejte do zahrady vodní prvek

Voda se do zahrady jednoznačně hodí. Navozuje harmonii a příjemnou, relaxační atmosféru. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, implementace vodních prvků do zahrady nemusí znamenat vysokou investici. Vodním prvkem nemusí být nutně jen bazén. Na trhu je k dispozici velké množství vodních funkcí do zahrad. Jednoduchá vodní funkce, jako je například zahradní fontánka či napajedlo, může začínat už na několika desítkách eur a instalace obvykle netrvá dlouho. Zvolit také můžete i instalaci zahradního jezírka, které navodí do vaší zahrady příjemnou atmosféru a také přiláká „divokou přírodu“.

Tip: Přečtěte si, co byste měli vědět, pokud si chcete na zahradě vytvořit zahradní jezírko.

Zahradní osvětlení

Správné osvětlení dokáže dodat zahradě ten správný šmrnc. Skvělou volbou je například LED osvětlení, které ohraničuje okraje terénních úprav či zahradní schody. Zaměřuje totit pozornost na tyto prvky a také zvyšuje bezpečnost, zejména během večerních hodin. Bodová světla na stromech či keřích v zahradě dodají celému prostředí upravený vzhled. Pokud by vás lákala volba barevného osvětlení, tady vás na chvíli zastavíme. S barevným osvětlením buďte opatrní, protože může působit spíše jako vánoční osvětlení, než by navodilo luxusní dojem, kterého chcete docílit. Proto při výběru zahradního osvětlení spíše směřujte k bílému osvětlení ve žlutých či modrých odstínech.

Tip: Inspirujte se při výběru zahradního osvětlení těmito tipy! Můžete je využít nejen do zahrady, ale také pro zahradní stavby, jako je zahradní altán či domek.

zahradní osvětlení
Zdroj: canva.com

Úprava trávníku

Úprava a udržování uklizeného trávníku je skvělý způsob, jak dosáhnout, aby vaše zahrada vypadala luxusně. Trávník byste měli pravidelně udržovat a sekat. Ideální je sekat trávník tehdy, je-li tráva vysoká v rozmezí od 6 do 13 centimetrů, protože velmi vysoké trávníky se sekají mnohem obtížněji. Nejlepší doba k sečení je ráno, mezi 8 a 10 hodinou. Kromě trávníku věnujte pozornost i ostatním částem, jako jsou keře či spadané listí nebo jiné předměty, které by mohly kazit vzhled trávníku. Jedná se o malé detaily, které však neúmyslně mohou kazit vaši zahradu. Odstraňte všechny náhodné předměty ze zahrady a vytvořte si místo určené pro odpadky, které nebude kazit dojem. Využít při tom můžete tento návod k výrobě vkusného zahradního koše na odpadky.

Vnější výzdoba

K vytvoření honosného dojmu v zahradě můžete využít prvků, jako jsou kameny či rostliny a květiny. Jedná se o finančně nenáročná řešení, která však nejsou zkrácena o vkus. Kameny dokážou proměnit vaši zahradě z obyčejné na honosnou. Dokonalým příkladem je zahradní skalka, do které můžete zakomponovat zajímavé kameny různých tvarů a velikostí. Do skalky můžete zakomponovat sukulenty. Jsou jedny z nejméně náročných rostlin pro údržbu a zároveň jsou velmi vkusným prvkem, který se hodí do jakékoli zahrady. Kromě toho, z kamenných prvků do zahrady můžete využít také štěrkový posyp na zahradní chodníčky. Pokud potřebujete vytvořit příjezdovou cestu, vhodným řešením může být břidlicová dlažba.

Co se týče květin, zvolit můžete různé druhy a barvy, pamatujte však na pravidlo pěti komponentů. Luxusní dojem navodíte jednoduchostí a souladem barev. Abyste navodili luxusnější dojem, vytvořte si v zahradě sekce, na kterých budete pěstovat květiny. Vyhněte se umístění květin po celé zahradě bez systematického uspořádání. To může opět navodit chaotický dojem.

Tip: Máte domácího mazlíčka, který s vámi tráví čas na zahradě? Potom byste si určitě měli přečíst tento článek, ve kterém naleznete seznam bezpečných (netoxických) rostlin pro zahrady se zvířátky.

Do zahrady můžete zakomponovat také různé jehličnany či okrasné dřeviny. Ty mají velkou výhodu v tom, že je lze stříhat a přizpůsobit na různé tvary. Takto upravené dřeviny navozují elegantní a vkusný dojem celé zahradě. Velice zajímavou a elegantní dřevinou je například tvarovaný japonský strom niwaki.

stylové zahradní rostlinné dekorace
Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky-foto/jak-na-pestovani-tvarovanych-stromu-ve-sve-zahrade-29020.html?photo=39 

Při zvelebování vaší zahrady postupujte krok po kroku, abyste se vyhnuli chaosu. To je totiž to poslední, co luxusní zahradu charakterizuje. Vytvořte si seznam věcí a doplňků, které by se vám na vaší zahradě líbilo mít. Potom si je zařaďte do jednotlivých kategorií, a na základě rozdělení částí zahrady je postupně umísťujte. Zvolte si prvky v jednotném stylu, které spolu budou ladit a vytvářet harmonii. Nezapomeňte, že jak říká „staré známé“, v jednoduchosti je krása. To platí i v případě zahradního designu.

Věříme, že jsme vám přinesli užitečné tipy a nápady, s jejichž pomocí se vám podaří i při nízkém rozpočtu vytvořit z vaší zahrady místo s nádechem luxusu, vkusu a harmonie. ☺

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice