Články

Jaké zařízení je třeba do sauny?

wellness svíčky

Saunování je jednou z oblíbených relaxačních procedur. Pravidelnými návštěvami sauny můžete optimalizovat zdraví organizmu a také zrelaxovat mysl. Saunování má však svá pravidla a neméně důležité je i zařízení a vybavení sauny. Co všechno je zapotřebí, aby saunování splňovalo požadavky komfortu ale i bezpečnosti?

Čo v článku nájdete:

Procedura saunování a její benefity na zdraví člověka jsou známy již z dob starověku. Samozřejmě, od té doby se sauny vyvinuly a dnes je známe v mnohem modernější podobě. Existuje několik druhů a typů saun, které se liší způsobem fungování, účelem, velikostí, materiály ale i způsobem využití a vyhřívání. Saunování jako relaxační procedura je dnes rozšířeno po celém světě. A není se čemu divit, přináší mnoho zdravotních benefitů.

Správné saunování

Aby saunování přineslo efektivní účinky, a zejména, aby bylo bezpečné, je třeba dodržovat zásady správného saunování. Mnoho lidí neví, jak se správně saunovat a návštěvu saun realizuje spíše intuitivně. Pouze správným procesem saunování si však dokážeme zajistit pozitivní účinky na zdraví. Samozřejmě není třeba zapomínat na kontraindikace, a vždy se ujistit, zda je pro vás saunování vhodné.

Před vstupem do sauny se vždy doporučuje osprchovat se, umýt mýdlem a vysušit ručníkem. Důvodem je, že do sauny byste měli vstupovat suchý a bez nánosů například chlóru z bazénů. To platí zejména v případě, že navštěvujete sauny ve veřejných wellness centrech, které disponují bazény. Zřejmě víte, že plavky do sauny rozhodně nepatří. Důvodem je, že by se z nich mohly při vysokých teplotách uvolňovat škodlivé látky, jelikož většina plavek je vyrobena ze syntetických materiálů. Po pobytu v sauně je také důležité zchladit se studenou vodou.

Principy správného saunování souvisí is požadovaným vybavením saun. V ideálním případě by sauny měly být tvořeny ze tří prostor, a to místnost na pocení, umývárnu a odpočinková zóna. Velikost místností závisí na kapacitě sauny, ale v každém případě by měla sauna poskytnout dostatek prostoru a pohodlí pro všechny její návštěvníky.

Vybavení do sauny

Sauny jsou jednoznačně skvělou relaxační procedurou. Je však důležité poznamenat, že vzhledem k vysokým teplotám a horkým materiálům je mimořádně důležité bezpečnostní hledisko. Právě proto při procesu saunování platí jistá pravidla. Následující vybavení vám může pomoci získat co nejvíce zdravotních výhod z procesu saunování a zabránit jakémukoli potenciálnímu nebezpečí.

Saunová plachta

Jak jsme již zmiňovali, do sauny se plavky nenosí. Právě proto vám v téměř každém wellness centru poskytnou před vstupem do sauny bavlněnou prostěradlo. Plachtu byste během saunování měli využívat i v případě, že máte vlastní saunu doma. Plachta totiž není jen prostředkem k zahalení se před ostatními návštěvníky sauny. Během saunování do sebe plachta nasakuje pot, a tak plní hygienickou funkci, neboť zamezuje rozšiřování bakterií či infekcí.

Saunová metlička

Při návštěvě sauny se doporučuje mít s sebou i saunovou metličku, která může být vyrobena z větviček břízy, dubu, eukalyptu či jiných stromů. Saunové metličky se nejvíce spojují s finskými saunami. Používají se ke šlehání po těle, což má příznivé účinky při zmírňování bolesti svalů a kloubů, například po fyzické zátěži, čištění pleti, hojení drobných ran a škrábanců a mají také uklidňující účinky.

vybavení do sauny

Rukavice a klobouky do sauny

Rukavice a klobouky do sauny chrání pokožku i vlasy před extrémním teplem v sauně. Klobouky do sauny také zabrání přehřátí hlavy. Tyto textilní doplňky by měly být vyrobeny z kvalitních materiálů, optimálním je například vlna.

Saunové pantofle

Saunové pantofle jsou vhodné zejména navštěvujete-li veřejné sauny. Měly by být vyrobeny z teplu a vlhkosti odolných materiálů a mít protiskluzovou podrážku.

Zařízení sauny

Konstrukce sauny vyžaduje speciální požadavky na materiály, ale i zařízení a doplňky s ohledem na odolnost vůči vysokým teplotám a vlhkosti. Materiály a zařízení sauny by měly být odolné vůči teplotě až do 130 stupňů Celsia. Dřevěné obložení sauny (finské sauny či infrasauny) se většinou vyrábí z dřevin, jako je severský smrk, topol či jedlovec kanadský. Důležité je, aby bylo vnitřní obložení suché, neimpregnované a nelakované. Na podlahu v sauně je vhodná protiskluzová úprava a není třeba zapomínat ani na instalaci nouzového osvětlení nad vchodem do sauny.

Tip: I sauny z naší nabídky jsou vyráběny ze severského (sibiřského) smrku. Tento typ smrku je díky povětrnostním podmínkám, ve kterých roste, hustší a odolnější v porovnání s tuzemským smrkem.

Ohřívací zařízení

Ohřívač je nejdůležitějším prvkem sauny a může mít podobu elektrických saunových kamen, saunových kamen na dřevo či infrapanelů, v závislosti na druhu a typu sauny. V případě parních saun se využívají i generátory páry. Ohřívací zařízení, nezáležíce na jeho typu, by mělo být instalováno v souladu s bezpečnostními požadavky. Elektrická saunová kamna lze snadno ovládat, stačí nastavit požadovanou teplotu a dobu, po kterou chcete saunu vyhřívat. Kamna pak teplotu reguluje automaticky. Saunová kamna na dřevo poskytují autentický zážitek při praskajících plamenech, avšak oproti elektrické peci vyžadují více prostoru a o něco náročnější údržbu. V případě infrasaun se využívají keramické ohřívače (infrapanely), které se zahřívají na vysoké teploty (až do 500 stupňů Celsia). Jsou proto vybaveny ochrannou mřížkou.

Saunové kameny

Důležitou součástí sauny jsou také saunové kameny, které slouží k absorpci a udržení tepla. Postupně uvolňují teplo zpět do vzduchu, čímž zajišťují, že sauna zůstane teplá. Nejde však o obyčejné kameny. Je obzvlášť důležité, aby měly kameny vysokou tepelnou akumulační schopnost a měly by být tepelně velmi odolné, protože jsou silně namáhány zahříváním a šokovým ochlazováním. Kameny by se měly pravidelně vyměňovat. V případě soukromých saun postačuje výměna každé 3 až 6 let, nejpozději tehdy, když kameny zkřehnou nebo začnou zapáchat. Pokud se kameny pravidelně nemění, mohou bránit optimální cirkulaci vzduchu. Kromě toho by se mohla poškodit i topná tělesa saunových kamen.

saunové uhlí

Větrací a ventilační systémy

Velký důraz je třeba klást i na kvalitní tepelnou izolaci, aby se předešlo tepelným ztrátám. Důležitou součástí správného a bezpečného fungování sauny je také ventilační systém či odvětrávání. V ideálním případě by se vzduchová hmota měla zcela obnovit přibližně desetkrát během jedné hodiny.

V samostatně stojících venkovních saunách je vhodné odvětrávání průduchy. Ve spodní části potní místnosti v blízkosti kamenů by se měl nacházet sací otvor, přes který prochází čerstvý vzduch. Ten se v sauně ohřeje a putuje k nejvzdálenějšímu a nejvýše umístěnému otvoru na opačné stěně, odkud se odvádí ven.

Okna a dveře

Některé saunové domky mají také okna, která slouží k přirozenému větrání (zejména ve sprchové části). Pokud sauna nemá k dispozici okno, odvětrávání lze zajistit s pomocí umělé ventilace. V ideálním případě by okna sauny neměla obsahovat žádné kovové části. Co se týká dveří, měly by být instalovány tak, že se budou otevírat směrem ven z potní místnosti. Je také vhodné, aby měly malé okénko, které bude sloužit k osvětlení sauny, ale i kontrole saunujících. Mnohé sauny disponují prosklenými dveřmi po celé jejich výšce.

Sprchy a ochlazení

Prostor určený ke sprchování by měl být odolný vůči vlhkosti a měl by být také snadno omyvatelný. Je vhodné, pokud je místnost ošetřena přípravky proti plísni. Podlaha sprchové místnosti by měla být vyspádována, aby se zabránilo hromadění vody. Místnost se sprchou může sloužit nejen k umytí se před saunováním, ale také k následnému ochlazení se po procesu. K ochlazení po saunování se využívají i saunové, respektive ochlazovací kádě.

Čistota a hygiena

K tomu, aby sauna sloužila kvalitně a dlouhodobě, je třeba věnovat dostatečnou pozornost také jejímu čištění a údržbě. Sauna a všechny její části – lavice, komín, průduchy, ohřívače či kameny by měly být pravidelně kontrolovány. Není třeba zapomínat ani na dezinfekci, aby se zabránilo množení bakterií. Jednou za rok by se měla provádět generální kontrola případně renovace všech částí sauny.

Autentická sauna jako ve Finsku

Věděli jste, že počátky saunování sahají do Finska? Dnes se v této zemi nacházejí více než 3 miliony saun, přičemž počet obyvatel jen o něco přesahuje 5 milionů. Saunování je pro Finy velmi důležitou procedurou a je součástí jejich kultury a společenských rituálů. Typickou formou sauny ve Finsku je samostatný dřevěný domek, na zahradě či v prostředí přírody. Takový způsob saunování přináší nejen zdravotní benefity, ale evokuje také spojení člověka s přírodou, což ještě více podporuje relaxační či meditační účinek saunovací procedury.

saunový domeček

Vlastní saunovací domek nyní můžete mít doma na zahradě už i vy. Zajistíte si nejen mnohé zdravotní benefity saunování, ale také soukromí během odpočinku, které ve veřejných wellness centrech najdeme jen málokdy. Můžete se inspirovat naší nabídkou venkovních saunových domků a v případě jakýchkoli otázek se na nás obrátit. Rádi vám s výběrem pomůžeme.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice