Dřevo je nejkrásnějším materiálem do zahrady. Jak o něj pečovat?
Dřevo je oblíbeným materiálem a má své zastoupení v mnoha oblastech lidské činnosti, ať už je to nejen v stavebnictví, nábytkářství či umění. Nejen jeho vůně, ale i specifický vzhled a struktura jednotlivých druhů dřeva z něj dělá dokonalý materiál na výrobu dřevěných staveb, nábytku či doplňků. Pokud máte i vy doma dřevěné výrobky či dřevěné zahradní stavby, určitě byste měli vědět, jakou péči si dřevo vyžaduje.
Dřevo je samo o sobě oblíbeným a zároveň spolehlivým materiálem tak jako na výrobu interiérového nábytku, doplňků či dekorací, tak i na stavbu exteriérových zahradních staveb, ať už je to zahradní domek, altán, chatka nebo i zahradní nábytek a doplňky. Dřevo s sebou do domácností a zahrad přináší kus přírody a zároveň navozuje harmonickou a příjemnou atmosféru. Nejen jedinečnost, ale i originalita jsou vlastnostmi, kterými dřevěné výrobky oplývají. Zejména proto, že se dřevo, v závislosti na rozličných druhů, vyznačuje barevnou i strukturní specifičností. Každý druh dřeva je jiný a využívá se na výrobu různých produktů.
Druhy dřeva
Rozdělení dřevin na jehličnaté a listnaté určitě nemusíme zdůrazňovat. Avšak dřeviny a jednotlivé druhy dřeva můžeme rozlišovat i na základě dalších jiných kategorií. Dřevo můžeme na základě jeho barevnosti rozdělit na jaderné a bělové. Bělové dřevo má po celém poloměru kmene stejnou barvu. Jádrové dřevo se vyznačuje tím, že má uprostřed výrazně zbarvenou tmavší část, tedy jádro. Důležitými znaky při rozdělování druhů dřeva je hustota a tvrdost dřeva. Tyto kategorie jsou obzvláště důležité, protože od tvrdosti dřeva se odvíjí i samotný účel, na který se daný typ dřeviny může využívat. Například ve stavebnictví se většinou využívají měkčí druhy dřeva, protože je možné je snadno opracovat a zároveň jsou pevné.
Mezi měkké druhy dřeva patří například borovice, smrk, jedle, teak, bříza či lípa. Tvrdé dřevo mají dřeviny jako buk, dub, javor, ořech, třešeň, akát, dřín či eben. V našich končinách je nejtvrdším dřevem právě akát. Nejměkčí dřevinou v našich oblastech je borovice.
Věděli jste, že na výrobu našich produktů využíváme borovicové a smrkové dřevo dovážené z vysokých nadmořských výšek? Dřevo, které využíváme pro výrobu našich zahradních domků, altánků, chatek či jiných produktů pochází ze skandinávských a sibiřských oblastí a vyznačuje se vyšší hustotou a tvrdostí, jak tuzemské dřevo. I díky tomu mají naše výrobky delší trvanlivost a jsou odolné i vůči nejnáročnějším povětrnostním podmínkám.
Jak správně pečovat o dřevo?
Dřevo je elegantní, harmonický a spolehlivý materiál. Dokáže nám sloužit dlouhodobě, nicméně je třeba zajistit mu patřičnou péči. Ať už máte doma dřevěný nábytek, schody, okna a dveře, nebo zahradní domek, chatku či altán, případně jiné dřevěné výrobky, v každém z případů byste měli vědět, jak se o dřevo starat. Správnou péčí se totiž můžete vyhnout různým komplikacím či poškození dřeva v budoucnosti.
Dřevo je organický materiál, který velmi snadno dokáže podlehnout povětrnostním vlivům. Není nic neobvyklého, že se čas od času objeví nějaké poškození, ať už na zahradním domku, chatce, altánku, nebo jiných dřevěných výrobcích. Zejména, pokud jsou vystaveny vlivům počasí v exteriéru. Často se také stává, že dřevo napadnou škůdci, jako dřevokazný hmyz, plísně či houby. Vlhkost je velkým nepřítelem dřevěných výrobků, protože vytváří ideální podmínky nejen pro škůdců, ale dokáže způsobit praskání dřeva či změny v jeho objemu. Co tedy dělat a jak se o dřevo starat, abyste se vyhnuli těmto problémům?
Prevence a impregnace
V první řadě je důležitá prevence. Spočívá v pravidelné péči o vaše dřevěné výrobky, ať už je to zahradní domek, altán, chatka nebo zahradní nábytek. Prvním krokem při ochraně dřeva je vždy impregnace. Když si pořídíte nový zahradní domek, altán či chatku ze dřeva bez ochranného nátěru, první, co byste měli udělat, je zajistit impregnaci. Druh impregnačního nátěru se odvíjí od typu dřeva, v každém případě nic nezkazíte, pokud se poradíte s prodejcem, který konkrétní impregnační nátěr byste měli použít. Impregnační nátěr v sobě mnohdy obsahuje i biocidy, což jsou účinné prostředky při likvidaci škodlivých organismů. Biocidy se rozlišují na fungicidy, které bojují proti houbám a plísním a insekticidy, které zas dřevo ochrání před různým hmyzem. Impregnace by se měla aplikovat na všechny dřevěné produkty, které se nacházejí v exteriéru. Účinek impregnačního nátěru je dlouhodobý a většinou se aplikuje při prvním ošetření dřeva.
Vyčištění a nový nátěr
Dřevo, zvláště pokud jde o zahradní stavby či zahradní nábytek, by mělo také být pravidelně čištěny od nečistot či nánosů. Na takové čištění můžete využít brusný papír nebo brusku, v některých případech, pokud dřevo není příliš zanesené, postačí i drátěnka a teplá voda. K zbavení se starého nátěru na dřevě vám také mohou pomoci různé chemické přípravky. Pokud bude povrch dřeva vyčištěn, můžete se pustit do nanesení nové vrstvy ochranného nátěru.
Oprava poškození
Pokud při čištění dřeva, například vašeho zahradního domku, altánu či chatky natrefíte na nějaké nedostatky případně poškození, je důležité je ještě před nanesením nového nátěru odstranit, případně opravit. Pokud najdete v dřevě nějaké trhliny případně poškozené či navlhlé místa, bude nutné je co nejdříve opravit, abyste se vyhnuli jejich případnému rozšíření.
Olejování
Olejování také patří mezi důležité kroky v péči o dřevo. Zejména v případech, kdy je dřevo vystaveno oděru, jako například podlaha terasy zahradní chaty či domky. Lak samotný není odolný vůči oděru a proto je v tomto případě lepší zvolit olejové nátěry. Olejový nátěr je vhodné aplikovat i na dřevěné stěny, altány, pergoly ale také dřevěný nábytek. Zároveň, obnova povrchu, který byl předtím olejovaný je jednodušší, než renovace lakovaného povrchu. Pokud se rozhodnete olejovat vaši zahradní stavbu, nábytek či jiné dřevěné povrchy, nejprve odstraňte starou vrstvu a pak už stačí povrch jen rovnoměrně olejovat.
Ochrana dřeva
Některé druhy dřevin, zejména ty exotické, v sobě obsahují přírodní oleje, které chrání jejich dřevo před nepříznivými vlivy počasí, jako je vítr, déšť a tedy přílišná vlhkost, silné slunce či střídající se teploty. Tuzemské jehličnany, jako smrk či borovice tyto přírodní oleje neobsahují. Tak jsou zbaveny přirozené „obranyschopnosti“ vůči těmto vlivům. Dřevo mohou poškodit nejen vlivy počasí, ale také různý škůdci v podobě plísní, hub či dřevokazného hmyzu. Proto je velmi důležitá již zmíněná impregnace, ale i pravidelné posilování dřeva za pomoci specializovaných konzervačních přípravků na dřevo. Pokud si budete vybrat nátěr pro váš zahradní domek, altán, chatku či jiné dřevěné výrobky, vždy se ujistěte, že přípravky, pro které se rozhodnete, obsahují i biocidy, tedy látky, které chrání dřevo před houbami, plísněmi a hmyzem. Co se týče barvy, ve většině případů jsou laky, oleje a impregnáty na dřevo zbarvené, ale dřevo nepřekryjí úplně. Jaká bude výsledná barva, to záleží na typu dřeva. Ve specializovaných prodejnách byste měli najít i vzorník jednotlivých nátěrů, který se ve většině případech realizuje na borovém dřevě, které má poměrně světlou barvu. Pokud však máte doma výrobky z jiného dřeva, například dubového, stejný nátěr na tomto dřevě může vypadat odlišně. Proto se obecně doporučuje vyzkoušet si nátěr nejprve na vzorku dřeva, které se chystáte natírat.
Dřevo je organickým a přírodním materiálům. To znamená, že bude logicky podléhat i různým vlivům, ať už je to počasí, mechanické využívání či různý dřevokaznými škůdci. Je velmi důležité, pokud si chcete zachovat dřevo v co nejlepším stavu co nejdelší dobu, abyste mu dopřáli pravidelnou a zejména správnou péči. Vyhnete se tak tomu, že vaše dřevo, respektive dřevěné objekty budou ztrácet nejen na kráse, ale i na funkčnosti.