Články

8 bezpečných (netoxických) rostlin pro zahrady s domácími mazlíčky

rostliny v zahradě

Máte pejska či kočku nebo jiné domácí zvířátko? Tráví s vámi čas i na zahradě? Pak je tento článek pro vás! Zahrada by měla být bezpečným místem pro všechny, čtyřnohé kamarády nevyjímaje. U kterých rostlin se nemusíte obávat, že by vašim zvířátkům škodily? Dozvíte se v článku.

Čo v článku nájdete:

Mnoho věcí dokáže zpříjemnit a zpestřit život a mezi nimi i zvířata a rostliny. Abyste však zajistili jejich bezpečnou koexistenci, je důležité ujistit se, že rostliny, které doma na zahradě máte, jsou pro vaše čtyřnohé přátele bezpečné.

Je běžné, že psi a kočky žvýkají nebo požírají rostliny. Důvody mohou být různé – ať už si chtějí uklidnit podrážděný žaludek či pomoci si při zpracování chloupků. Může jít také o reakci na nedostatek výživy a někteří domácí mazlíčci také žvýkají rostliny i při hře. Ať už je důvod jakýkoli, důležité, je aby byly rostliny bezpečné a netoxické a nijak vaše čtyřnohé přátele neohrozily. Vytvořte si ze zahrady nejen příjemné místo k odpočinku a rekreaci pro vás, ale také bezpečné místo pro vaše zvířátka!

Při zkrášlování zahrady a výběru rostlin a květin, které chceme pěstovat, se většinou zaměřujeme na estetickou či užitnou stránku. Neméně důležitým aspektem by však měla být i bezpečnost, a to nejen pro nás, ale i naše domácí mazlíčky. Existuje mnoho druhů rostlin a květin, které nejsou vhodné pro zvířátka. Máte-li doma pejska či kočku a tráví čas na zahradě, rozhodně byste měli kritérium bezpečnosti zohlednit. V tomto článku naleznete několik tipů a možností venkovních rostlin, které můžete bezpečně pěstovat a neohrozíte tak své čtyřnohé přátele.

Venkovní rostliny bezpečné pro psy a kočky

Zahrada poskytuje klidné útočiště od každodenního stresu. Je místem, na kterém můžete odpočívat, trávit čas s blízkými či věnovat se zálibám. Je také útočištěm pro naše domácí mazlíčky, a tak by měla být bezpečným místem pro všechny. Předtím, než se společně podíváme na to, které rostliny jsou pro zvířátka netoxické, je důležité mít na paměti, že i když jsou tyto rostliny bezpečné, použijete-li hnojiva či pesticidy, některé mohou být pro zvířátka nebezpečné.

1. Petunie

petúnie

Petunie jsou jedny z nejoblíbenějších a nejčastěji využívaných letniček. Jsou univerzální a často tvoří jakýsi „základ“ letní zahrady. Charakteristické trubkovité květy mají širokou škálu barev a zahrádkářů těší svým nepřetržitým několikaměsíčním kvetením. Skvěle se hodí do závěsných květináčů, například v zahradním altánku či na terase zahradního domku. Petunie vyžadují teplo, slunce a pravidelnou vláhu. Všechny části rostliny a také květiny jsou bezpečné pro domácí zvířata.

2. Astry

astry

Existuje několik různých druhů těchto rostlin, které nabízejí opravdu okouzlující kvetoucí květiny. Většina aster je trvalka a zvyknou kvést později v sezóně, poté, co jiné květiny dokvetou. Všechny druhy aster jsou bezpečné pro domácí zvířata, takže tuto pestrobarevnou květinu můžete bez obav přidat do vaší zahrady a užívat si její květiny během časného podzimu.

3. Slunečnice

slunečnice

Pěstované nejen pro své květiny ale také plody, slunečnice jsou oblíbenou rostlinou do mnoha zahrad. A dobrou zprávou je, že jsou také bezpečné pro zvířátka. Jedlá semena slunečnice jsou zdrojem živin nejen pro lidi, ale pochutnávají si na nich i ptáci a občas na ně dostanou chuť i naši čtyřnozí mazlíčci. Naštěstí všechny části rostliny jsou netoxické pro kočky i pro psy. Pozor si dejte však na skořápky semínek, které obsahují vysoký podíl vlákniny a mohly by čtyřnohým kamarádům způsobit mírné žaludeční potíže. Pokud si váš pejsek rád pochutná na slunečnicových semínkách, nejlépe je nechat na dosah bez skořápky. Slunečnice jsou také samy o sobě ozdobou zahrady a symbolem léta.

4. Cínie

cínie

Na seznam bezpečných rostlin do zahrady se zvířátky můžete přidat také cínie. Tyto jednoleté květiny patří mezi nejpopulárnější letničky v našich končinách. Během celého léta nabízí pohled na pestrobarevné květiny. Jsou nenáročné na pěstování a bezpečné pro zvířátka. Cínie milují teplo a slunce, vyžadují světlé a vzdušné místo. Ideálním místem pro pěstování cínií je například v záhonu u zahradního domku, altánku či pergole, kde jsou chráněny střechou a kde se zároveň během dne opírá slunce.

5. Aksamitník

aksamitník

Aksamitník je také poměrně častou a oblíbenou rostlinou v mnoha zahradách. Typické oranžové či oranžovo-žluté květy kvetou celé léto a zkrášlují tak prostředí zahrady. Aksamitníky jsou bezpečné pro domácí mazlíčky. 

Věděli jste, že aksamitníky vám také dokážou pomoci zbavit se otravného hmyzu a komárů? Fungují jako přírodní repelenty, neboť svou vůní odpuzují hmyz.

Tip: Přečtěte si, jaké další rostliny pomáhají odpuzovat hmyz. Tipy na hmyz odpuzující rostliny a přírodní repelenty naleznete v našem článku!

6. Hroznový hyacint

hroznový hyacint

Na rozdíl od oblíbených jarních cibulovin – tulipánů, které mohou u psů a koček vyvolat průjem a zvracení, hroznový hyacint lze v zahradě bezpečně vysazovat. I když negarantujeme, že vás zvědavý pejsek nebude chtít vyhrabat a prozkoumat, co jste právě zahrabali. Hroznové hyacinty vysazujte na podzim, například mezi letní trvalky.

7. Fuksie

fuksie

Fuksie jsou velmi oblíbené květiny k pěstování v závěsných květináčích. Květy, kromě toho, že jsou pestrobarevné v růžových a červených odstínech a mají neobyčejný výjimečný tvar, jsou také oblíbené u kolibříků. Všechny části rostliny jsou také bezpečné pro kočky a psy. Fuksie jsou ozdobou každé zahrady, dlouho kvetou, a tak se skvěle hodí na terasu či do altánku. Nevyžadují speciální péči, dokonce se jim daří i na místech, kde ostatní rostliny trpí.

8. Netřesk

netřesk

Netřesk patří mezi nejčastěji se vyskytující sukulenty v zahradách. Je oblíbený pro svoji přizpůsobivost a odolnost v různých podmínkách a regionech. Tato spolehlivá trvalka je odolná vůči suchu a nejlépe se jí daří na suchém a slunném místě s dobře propustnou půdou. Skvěle se hodí do zahradní skalky. Navíc, pro domácí mazlíčky je naprosto bezpečná.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice