Články

Které dřeviny a rostliny je třeba seříznout na podzim? A jak připravit některé rostliny na zimu?

titulni fotka

Podzim je v plném proudu a spolu s ním přichází i období, kdy své zahrady připravujeme na zimu. Dříve než přijdou první mrazy je důležité seříznout některé dřeviny a rostliny, aby dobře přežily zimní měsíce.

Čo v článku nájdete:

Během podzimních dní se stromy a rostliny v zahradě připravují na zimní měsíce. Když listy opadávají a tempo růstu se zpomaluje, je vhodný čas pro prořezávání dřevin a rostlin ve vaší zahradě. Podzimní prořezávání některých rostlin může pomoci zachovat jejich zdraví a vzhled a připravit je pro nadcházející zimu. V tomto článku se podíváme na to, které dřeviny a rostliny můžete v tomto období prořezávat. Kromě toho se také podíváme na to, jak připravit na zimu některé rostliny a plodiny.

Ovocné stromy a keře

Během podzimu vyžadují ovocné stromy a keře sanitární prořezávání a přeředění. Prořezávání ovocných stromů a keřů na podzim má několik výhod. Zlepší se jejich úrodnost, protože prořezáváním bude dřevina investovat energii do růstu ovoce namísto toho, aby udržovala přebytečné větve a listy. Kromě toho, odstraněním nemocných nebo odumřelých větví pomůže předcházet šíření nemocí, které by mohly ovlivnit produkci ovoce. Správný řez také umožní, aby se k ovoci dostalo více slunečního světla, což pomůže při zrání ovoce. Prořezávání má také význam při ochraně větví před nadměrným zatížením sněhem během zimy.

S podzimním řezem ovocných stromů můžete začít po spadání listů, kdy dřeviny přejdou do vegetačního klidu. Prořezávání by se mělo provádět ještě před začátkem prvních mrazů. Podzimní řez ovocných stromů by měl být jemný, aby dřeviny nebyly příliš namáhány. Spíše by se mělo jednat o přeředění a sanitární prořezávání. Hlavní řez ovocných stromů se provádí na jaře (jabloně, hrušky, švestky).

Během podzimu (nebo i na konci léta po plození) můžete ostříhat třešně a višně. Řez na podzim nejlépe snášejí ořechy (ořech, líska).

I některé keře vyžadují podzimní řezy, a to zejména rybíz, angrešt a josty. Tyto keře jsou již koncem léta v klidovém stavu, a tak jejich stříhání na podzim nebude stimulovat k dalšímu růstu. Maliny se na podzim nestříhají, ideální je počkat do jara (nejedná-li se o brzy rodící maliny).

Jak ořezávat stromy a keře?

Pravidlem je, že nejprve by se měly oříznout suché a nemocné větve. Následně ty, které rostou uvnitř koruny nebo si navzájem mezi sebou překážejí. Důležitý je také úhel mezi větvím a kmenem – čím více směřují větve vzhůru, tím hůře bude dřeviny rodit. Ideální sklon větví je v 90-stupňovém úhlu od kmene.

Živé ploty a okrasné dřeviny

Ještě předtím, než se pořádně ochladí a dostaví se první mrazy, je důležité provést řez živých plotů a okrasných dřevin. Podzimní řez živých plotů by se měl provádět co nejdříve po skončení léta, aby se na rostlinách stihly zacelit rány po řezu ještě do prvních mrazů. Pravidelný řez živých plotů zajistí zdravý růst a také udržovaný tvar. Okrasné dřeviny (se spoustou tenkých větviček) by se během podzimu měly zkracovat. Tak budou chráněny před zimním větrem, sněhem či ledem, pod jejichž váhou by se mohly snadno polámat.

Tip: Kdysi se během podzimu doporučovalo stříhat a čistit i trvalkové záhony. Dnes už je trend jiný a trvalky se mohou v zahradě ponechat až do jara. Odkvetlé květiny budou nejen zajímavou ozdobou zahrady během sychravé zimy, ale také poskytnou zimní útočiště malým živočichům. Výjimkou jsou rostliny, které by nepřezimovaly, jako například gladioly či jiřiny. Jejich hlízy je třeba vyjmout ze země a uskladnit je na tmavém místě, kde budou chráněny před mrazem.

Další rostliny

Během podzimu se můžete věnovat také řezu růží. Podzimní řez růží by měl být o zkracování letorostů. Během podzimu růže ořízněte jen jemně, abyste předešli poškození větví či kořenů během zimy. Finálně můžete růže oříznout až koncem zimy nebo začátkem jara.

orezavani v zahrade

Pokud máte na zahradě popínavé růže, po jejich odkvětu se můžete pustit do ořezávání a odstranění odumřelých a slabých výhonků. Pokud by se vám zdálo, že rostlina nadále působí přehuštěně, můžete odstranit jeden-dva staré výhony řezem v dolní části. Odřízněte také boční odkvetlé výhonky na dvě třetiny jejich délky.

Na podzim by měl dostat svůj řez i pavinič. Pusťte se do řezu po spadání listí. Řez paviniče je vhodný k udržení jej pod kontrolou – odstraňte výhonky, které se rozrostly tam, kam je nechcete mít.

Během podzimu, nejlépe po prvním mrazu můžete seříznout i Georgíny. Ty by se měly seříznout přibližně 15 centimetrů nad půdou a vykopat ze záhonu. Hlízy můžete vysušit a skladovat na tmavém místě chráněném před mrazem.

Další podzimní zahradní aktivity

Podzimní sázení cibule

Někteří zahrádkáři sází cibuli na jaře, jiní zase na podzim. Jaké výhody (a nevýhody) má podzimní sázení cibule?

Podzimní výsadba cibule umožní její dřívější sklizeň a mnohé odrůdy cibule jsou obecně dobře odolné vůči mrazům. Při podzimní výsadbě je třeba brát v úvahu několik věcí, jako je velikost cibule, načasování a také výběr vhodného místa.

sazeni cibulek v zahrade

Během podzimu je lepší vysazovat menší cibulky (jejich velikost by neměla být větší než jeden centimetr). Pokud jde o načasování, je důležité sledovat počasí a teploty. Dnes je už počasí jiné, než bývalo v minulosti, proto už nelze používat univerzální termíny výsadby. Avšak správný čas na výsadbu cibule během podzimu je přibližně 21 dní před předpovídaným příchodem mrazů. Co se týče místa, tak cibuli se nejvíce daří na záhonu, kde byli dříve pěstováni krycí plodiny, rajčata, luštěniny či dýně.

Tip: Při podzimním sázení cibulek se vyhněte jejich sázení na místo, kde by mohly být během zimy vystavovány stagnaci vody. V opačném případě cibulky shnijí a nepřinesou úrodu. K ochraně cibulek před mrazem můžete použít mulč.

Podzimní příprava jahod na zimu

Zatímco podzimní prořezávání může být pro mnohé rostliny výhodou, u jahod je třeba si dát pozor. Listy jahod totiž hromadí prospěšné látky, které chrání rostlinu před vymrznutím a nové poupata před sněhem a mrazem. Pokud byste jahody během podzimu ostříhali, rostlina začne utrácet energii na vytváření nové zelené hmoty. I když jahodový keř zimu přežije, úroda bude slabá a řídká a jahody méně sladké. Jahody je ideální stříhat a řezat hned po sklizni. Tak budou mít čas na vytvoření nové zelené hmoty a akumulaci potřebných živin.

Během podzimu, dlouho před příchodem mrazů, můžete odstranit suché a poškozené listy jahod. Listy odstraňujte opatrně, abyste nenarušili jádro nebo nepoškodili zdravé listy. Před příchodem mrazů můžete zakrýt jahodový záhon mulčem – ať už je to sláma, piliny, posečená tráva nebo borová podestýlka. K zakrytí jahod můžete také využít netkanou textilii.

zahrrada na podzim

Během podzimu nezapomeňte ani na hnojení jahod, které je klíčové pro jejich přežití. Poskytne jim dostatek živin, díky kterým zvládnou zimní období. Využít můžete organická hnojiva, jako je kompost, minerální hnojiva, draslík nebo vápno.

Závěr a tipy pro další čtení

Podzim je skvělý čas pro přípravu vaší zahrady na zimu. Prořezávání vhodných druhů rostlin a dřevin nejen zlepší jejich zdraví a vzhled, ale připraví je na náročnější zimní období, které s sebou přináší nízké teploty, vítr, sníh a mráz. Díky správnému řezu rostliny a dřeviny odolají těmto faktorům. Ovocné stromy a keře vyžadují během podzimu sanitární prořezávání a přeřeďování. Řez dopřejte také živým plotům, okrasným dřevinám či popínavým růžím.

Některé rostliny, jako například Georgíny, vyžadují před zimou vyjmutí ze země, aby se ochránily před mrazem. Hlízy těchto rostlin by se měly skladovat na suchém a před mrazem chráněném místě. K jejich skladování (a nejen to) můžete využít váš dřevěný domek či zahradní altán. Dřevěný domek nebo i altán, jsou-li uzavíratelné a zateplené, mohou být skvělým místem pro přezimování vašich sazenic a rostlin, které potřebujete schovat před mrazem.

Pokud na své zahradě takovou stavbu nemáte a zvažujete, že byste si dřevěný domek či altán pořídili, můžete si prohlédnout naši nabídku dřevěných zahradních staveb a inspirovat se při výběru. Naleznete v ní:

Tipy pro další podzimní čtení z našeho magazínu:

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice