Články

Zvířata v zahradě. Jak jim pomoci přežít zimu?

jak pomoct zviraum prozit zimu

Zima je pro volně žijící zvířata náročným obdobím. Nízké teploty, drsné počasí či nedostatek potravy jim ztěžují život. Naštěstí existuje několik způsobů, jak těmto kamarádům ze zvířecí říše pomoci i během studených a mrazivých dnů. I malými kroky, kterými přizpůsobíte vaši zahradu, můžete přispět k tomu, aby pro ně byla zima mnohem snesitelnější.

Čo v článku nájdete:

Většina zahradní zvěře se během zimy ukládá k zimnímu spánku, protože mrazivé teploty a nedostatek potravy jim ztěžují život. Savci, plazi, obojživelníci, ale i bezobratlí se na zimu schovávají například v kopách listí, uhnízdí se za kůrou stromů či se zahrabávají do kompostu. Některé druhy, jako například ptáci, malé hlodavce či veverky během zimy nehibernují a snaží se toto chladné období přežít – využívají tukové zásoby aby zůstali v teple.

Je toho mnoho, co můžeme udělat, abychom volně žijící zvěře pomohli přežít zimu, od ponechání kop listí či plnění krmidel pro ptáky a veverky. Přečtěte si, jak můžete i vy doma na zahradě pomoci volně žijícím zvířatům přežít zimu.

Nechte na zahradě trochu „divočiny“

Úhledná a uklizená zahrada je cílem téměř každého zahrádkáře. Abyste však pomohli volně žijícím zvířatům, můžete u některých částí zahrady, jak se říká, přimhouřit oči a nechat je neupravené. Nechte na zimu ve své zahradě nerušené oblasti, například spoustu listí či keřů. Poslouží totiž drobným živočichům jako místo pro jejich zimní spánek. Takové kopy listí či větviček v zahradě jsou ideální například právě na úkryt ježků. Až polovina ježků totiž během jejich první zimy nepřežije. Mnozí z nich hladoví a ti, kteří se narodí v období pozdního léta jsou často ještě příliš malí na hibernování, a tak nejsou schopni přežít mrazivé zimní počasí. Poskytněte jim úkryt vytvořením hromady listí nebo můžete také vyrobit domeček pro ježky.

Pokud se po skončení zimy rozhodnete spoustu listí či větví spálit, určitě spoustu před zapálením zkontrolujte. Pokud najdete mláďátko ježka, držte jej v krabici s vysokými stěnami s termoforem na spodku krabice, abyste mu zabezpečili teplo. Krmit ho můžete krmivem pro psy či kočky, ale ideálně bude kontaktovat veterináře, aby vám poradil, jak o ježka pečovat a kdy ho vypustit do volné přírody.

Zahradní jezírko

Máte na zahradě zahradní jezírko? Potom byste měli určitě zajistit, aby během zimy kompletně nezamrzlo. Udělat tak můžete například s pomocí tenisových či golfových míčků, které během zimy necháte na hladině jezírka. Tímto způsobem zajistíte dobrou cirkulaci vzduchu a jezírko by nemělo zamrzat. Pokud by přece jen zamrzlo, můžete vytvořit díru v ledu s využitím hrnce s horkou vodou, který opatrně položíte na zamrzlý povrch. Nikdy led nerozbíjejte silou ani vyléváním horké vody přímo na povrch. Aby zahradní jezírko nezamrzalo je důležité, protože může být zdrojem vody pro volně žijící zvířata. Zároveň, v jezírku mohou také zimovat i vodní živočichy, a tak je ideální jej před zimou důkladně vyčistit. Zabránění jeho zamrzání má také význam při udržení zdravého prostředí. Pokud by jezírko zcela zamrzlo, pod pokrývkou ledu by se omezil přístup kyslíku, což by mohlo způsobit hnilobu rostlin a otravu ryb či obojživelníků.

Tip: Pokud ještě zahradní jezírko nemáte, přečtěte si v našem starším článku, proč byste jej měli mít. Zahradní jezírka jsou „in“.

Zdroj vody

Během zimy je pro volně žijící zvířata obtížné najít zdroj vody k pití. Pokud nemáte zahradní jezírko, můžete jim pomoci tím, že jim pravidelně poskytnete čerstvou vodu, například v mělké misce na více místech v zahradě. Misky pravidelně kontrolujte, zda v nich voda nezamrzla. Můžete také do zahrady umístit ptačí lázně, ovšem dbejte na to, aby nezamrzaly.

Co se vody týče, vynikajícím zdrojem je dešťová voda. V našem nedávném článku se dočtete jak zadržet dešťovou vodu v zahradě.

Poskytněte potravu

Pro zvířata během zimy je náročné najít nejen vodu k pití, ale také potravu. Přilákejte k vám na zahradu „divoké“ návštěvníky a poskytněte jim něco „na zub“. Tak nim nejen pomůžete, aby nehladověli, ale můžete se z okna kochat rozmanitostí zvířecí říše přímo ve vaší zahradě. Pomoci s potravou jim můžete následovně.

Pro ježky: Mleté maso, čerstvá játra či konzervované krmivo pro psy či kočky (ne však na bázi ryb).

Pro veverky: Veverky se během zimy neukládají k zimnímu spánku, místo toho si připravují zásoby a ukládají potravu do jejich skrýš. Nabídnout jim můžete ořechy (lískové, vlašské, mandle), ale také nakrájená jablka, fazole, mrkev či dokonce špenát.

Pro lišky: Těmto zrzavým čtyřnohým kamarádům můžete poskytnout sýr, chléb, vařené brambory či kuřecí mrňousky.

Pro jezevce: Když země zamrzá, mají problém dostat se ke své oblíbené potravě – k žížalám. Poskytnout jim můžete sýr, arašídy či ovoce ale také mírně uvařené maso.

Pro ptáky: Pro ptáky je během zimy velmi náročné nalézt přírodní zdroje potravy, jako jsou bobule, hmyz, semena či ovoce. Během zimy (ale i celého roku) můžete pro tyto okřídlené přátele na zahradu umístit krmítko, ve kterém jim poskytnete semena či směs krmiva určeného pro ptáky. Dbejte také na čistou krmítka, aby se nestalo zdrojem infekce. Kromě potravy můžete opeřeným přátelům poskytnout i místo k úkrytu. Dobrou volbou je zmiňovaná ptačí budka. Na zimu se vyplatí budky vyčistit a vystlat slámou či novinami, abyste zabezpečili lepší izolaci

Při poskytování potravy pro divokou zvěř je však třeba mít na paměti, abyste nenechávali velké množství jídla ven. Může se stát, že vaši „hosté“ tak budou vítat na vaši zahradu až příliš často. Zároveň, pokud by měla potrava lákat divokou zvěř, aby přecházela přes rušnou cestu (například žijete v blízkosti silnice či dálnice), raději ji neposkytujte.

Hotel pro hmyz

Mít hmyz na zahradě je velmi prospěšné, protože mnoho jeho druhů opyluje rostliny a je také predátorem pro škůdce. Pomozte hmyzu, ale i dalším drobným živočichům přežít zimu a během příští sezóny se vám odvděčí v podobě spolehlivých pomocníků. Brouci a hmyz potřebují k přežití během zimy teplé a suché místo. Vytvořte jim na záhadě „hotel“, a tedy místo, na kterém se během zimy mohou schovat. Využít k tomu můžete různé materiály, jako jsou dřevěná prkna, kůra ze stromů, větve, sláma, cihly s dírami a podobě. Cílem je poskytnout nejrůznější zákoutí, štěrbiny či tunely. Zahrnout můžete:

• dřevo a kůru ze stromů pro brouky, stonožky a pavouky;

• malé trubky a otvory pro včely samotářky vyrobené z třtiny, bambusu či vyvrtaných kamenů;

• větší díry v kamenech či dlaždice, které poskytnou vlhčí místo pro žáby a ropuchy;

• suché listí, větve či slámu pro berušky a jiné brouky ale i pro zmíněné ježky.

I když se taková struktura nazývá „hotel pro hmyz“, může sloužit jako zimní úkryt pro mnoho jiných živočichů. Jeho výroba netrvá dlouho a postačí vám jen několik přírodních materiálů, které jistě najdete i ve vaší zahradě. Můžete si s výrobou hotelu vyhrát a dát mu formu domečku či budky, ale svou roli efektivně sehraje i tehdy, pokud na sebe jednotlivé materiály jen pokladete (a připevníte, aby se nezhroutily). Inspirovat se můžete také následujícími příklady:

hmyzi hotel

Hotel pro brouky jako domeček

hmyzi utociste

Hotel pro brouky vyrobený z palet

Zima je náročným obdobím i pro nás lidi, a to se máme kam schovat a po jídle si umíme zajít do obchodů. Volně žijící zvířata však to štěstí nemají a jsou tak v zimních mrazech odkázána na přežití. Ovšem i malými změnami ve vaší zahradě jim můžete pomoci přežít toto studené období. A při troše štěstí se z nich možná stanou pravidelní návštěvníci a vy je budete moci obdivovat přímo z okna vašeho domu.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice