Články

Dekorace do altánu

květiny visíci na stěně altánu

Pobyt na čerstvém vzduchu je mimořádně prospěšný a zahrada nám umožňuje trávit mnohem více času venku. Navíc, s příchodem jara a příjemného počasí ještě o něco více. Podívejte se spolu s námi, jak si různými zahradními dekoracemi do zahradního domku a zahradního altánku můžete vytvořit útulnou a příjemnou atmosféru. Inspirujte se a pusťte se do zkrášlování, abyste si mohli nadcházející sezónu užívat naplno.

Co v článku naleznete:
• dekorace, které slouží k praktickým účelům,
• dekorace podle materiálu,
• jak si vyrobit vlastní dekorace do zahrady a altánku.

Máte na zahradě altán? Tak jistě víte, že poskytuje skvělé místo na odpočinek a relax na čerstvém vzduchu a dodává zahradě na celkovém dojmu. Ochrání vás před silným sluncem ale i deštěm, poskytne místo na zahradní oslavy či grilování nebo místo jen pro vás, když potřebujete od všeho vypnout. Pokud zahradní altán nemáte, nemusíte zoufat. Nikdy není pozdě pořídit si ho. Výhodou je, že dnes jsou zahradní stavby poměrně dostupné a dovolit si je může téměř každý. Při výběru zahradního altánku se můžete inspirovat naší nabídkou.

Využijte jarní počasí na zkrášlení altánu a zahrady

Je pro vás zahrada útočištěm? Místem, na kterém dokážete „vypnout“? Krása přírody a příjemné prostředí jsou někdy doslova únikem ze světa čtyř stěn. Využijte příjemné jarní počasí efektivně a zkrášlete si svou zahradu či zahradní altán. To, jak vaše zahrada vypadá, ovlivňuje i to, jak se v ní budete cítit. Vytvořte si z vaší zahrady místo, které už jen při pohledu na něj ve vás bude vyvolávat příjemné pocity.

Pečlivě umístěné, estetické ale i praktické – dekorace a doplňky mohou zahradě a altánku dodat šmrnc a nový dech, ale také z ní vytvořit praktické místo vašich volnočasových aktivit. Navíc, dekorace dodají vaší zahradě či altánu jedinečný a originální vzhled, a to během celého roku.

Pravidlo, které platí i při dekoracích do altánu či zahrady už určitě znáte, zmiňovali jsme je několikrát – kreativitě se meze nekladou. Osvojte si toto pravidlo i při zkrášlování vašeho altánku či zahrady a vytvořte si originální místo přesně podle svých představ. Podívejte se společně s námi na několik nápadů a tipů na zahradní dekorace, kterými se můžete inspirovat.

Praktické dekorace

Zahradní sezení

Věděli jste, že dekorací může být i to, co už v zahradě máte? Například zahradní sezení? Zajímavé a originální zahradní sezení či zahradní nábytek se může proměnit na funkční, praktickou a zároveň zajímavou a originální součást vaší zahrady. Dokonce, můžete je využít i celoročně. Psali jsme o tom v našem článku o celoročním zahradním nábytkem. V zahradě si můžete si vytvořit několik míst k sezení – v altánku, pod stromama či u jezírka. Vytvoříte si tak více možností, které můžete využívat při posezeních, oslavách, grilování či dokonce obědě nebo večeři na čerstvém vzduchu. Jak si však udělat ze zahradního sezení i dekoraci? Vyzkoušejte namalovat zahradní nábytek, například kovové židle a stůl a přidat tak barevnost do prostředí zahrady. Klidně může být sezení jedinou pestrobarevnou dekorací na zahradě a být tak originálním akcentem, který oživí celé prostředí.

farebné židle
Zdroj foto: popsugar.com

Originálním sezením a zároveň i skvělým doplňkem na zahradě může být i sezení vytvořeno ze dřeva. Máte doma odřezky kmenů stromů? Ať se vám povalují nevyužité desky? Proměňte je na příjemné sezení.

dřevěné posedění
Zdroj foto: nextluxury.com

Zahradní jezírko

Zahradní jezírko je samo o sobě doplňkem a dekorací. V poslední době je stále více oblíbenou součástí mnoha zahrad. Věděli jste, že kromě estetické funkce plní zahradní jezírka i praktické funkce? Jezírko dokáže na vaši zahradu přilákat motýli a vážky, které se živí komáry. Tak vás během pobytu na zahradě nebudou otravovat. Zahradní jezírko navíc vytváří harmonii s přírodou a je také skvělým prostředkem k relaxaci. Má zklidňující účinky a v kombinaci se zahradním altánkem vytváří místo, které klidně můžeme nazývat oázou klidu. Chtěli byste o zahradních jezírkách vědět víc? Zajímá vás, jaké jsou jejich výhody, jaké typy jezírek známe či jaké rostlinky jsou k jezírkům vhodné? Přečtěte v našem článku o zahradních jezírkach.

Houpačky a houpací sítě

Praktické, estetické a navíc mimořádně pohodlné. Houpací sítě, houpačky či populární houpací vajíčka jsou ideálním doplňkem do altánku, na terasu či volně do zahrady. Poslouží vám k odpočinku ale zároveň jsou i oku lahodící. Dotvářejí dojem pohodlí už jen při pohledu na ně.

houpačka
Zdroj foto: boutiquerugs.com

Pohodlné polštáře, deky a přikrývky

Jako dekorace k zahradnímu sezení skvěle fungují i různé deky, přikrývky či polštáře. Vyberte si barvu a vzory, které se vám líbí a hodí se do prostředí zahrady. S jejich využitím dosáhnete nejen pěkný vizuální efekt, ale také vytvoříte útulnou atmosféru. Na zintenzivnění útulné atmosféry se skvěle hodí různé svícny či jiné světelné dekorace.

Tip: Vytvořte si vlastní svícny do altánku!

Svícny nemusíte kupovat. Vyrobíte si je zcela jednoduše i sami. Navíc vlastnoručně vyrobené předměty a dekorace mají mnohem větší hodnotu. Na jednoduchý svícen, který může zdobit stůl ve vašem altánku či terase, vám postačí zavařeninový pohár (velikost podle preferencí), lepidlo a provaz. Následně si svícen můžete pověsit nebo jen položit na stůl či poličku.

svítníky
Zdroj foto: onekindesign.com

Květináče pro vaše rostliny

Další praktickou dekorací do vašeho altánku či zahrady mohou být i květináče pro vaše rostlinky, květiny či bylinky. Téma recyklace je dnes mimořádně populární klade se velký důraz na šetření životního prostředí. Aplikovat to můžete i do vaší zahrady. Nemusíte stále kupovat nové, častokrát plastové květináče, které vydrží málo a jen vytvářejí zbytečný odpad. Využít můžete to, co už doma máte – nepotřebné či zkažené. Jako květináče můžete využít prakticky cokoliv, co má dno. Staré hrnce, keramické misky, čajník, plechovky, vázy, talíře, konvice či dokonce méně tradiční předměty jako boty, klobouky či dokonce kufřík na nářadí. Jak jsme zmínili, kreativitě se meze nekladou.

zavěšené klobouky
Zdroj foto: buzzfeed.com
netypické zahradní květináče
Zdroj foto: buzzfeed.com

Dekorace podle materiálu

Zahradní dekorace mohou být vyrobeny prakticky z jakéhokoliv materiálu. Což je velká výhoda, protože takto si na své přijde každý. Ať už máte rádi přírodní materiály, preferujete barevnost nebo jste zastáncem minimalismu. Ve všech případech existují dekorace, které budou přesně splňovat vaši představu.

Tip: Patříte i vy mezi ty, pro které je méně více? V tomto případě vás určitě bude zajímat, jak si minimalisticky zařídit zahradu a zahradní stavbu. 

Nyní se společně podívejme na několik inspirací pro dekorace do zahrady z různých materiálů. Některé z nich si dokonce můžete jednoduše vyrobit i sami.

Dřevěné dekorace

Dřevo je přírodní materiál, který se skvěle hodí do zahradního prostředí. Vytváří harmonickou a příjemnou atmosféru. Zahradní doplňky a dekorace ze dřeva jsou skvělým prostředkem, jak ještě více zvýraznit přírodní charakter prostředí. Dřevěnými dekoracemi nic nezkazíte. Můžete nimi zkrášlit svůj altánek, terasu ale i samotnou zahradu, záhony či skalky.

O zahradním nábytku ze dřeva jsme se již zmínili výše. Využít můžete například starý dřevný žebřík jako stojan na květiny. Na stejný účel poslouží i dřevěná paleta, ze které se zcela jednoduše může stát vertikální zahrada pro vaše bylinky či květiny. Můžete ji namontovat k altánku a využívat čerstvé bylinky například během letního grilování.

paleta květník
Zdroj foto: pallet.selbermachendeko.com

Z dřevěných pařezů si zase můžete vytvořit chodník v zahradě, který může vést k altánku či jezírku, originální přírodní květináče či dokonce zahradní schody.

dřevěný chodník
Zdroj foto: artandhome.net 
dřevěné květináče
Zdroj foto: thisiswhyimbroke.com
dřevěné schody
Zdroj foto: foter.com

Dřevo je rozhodně jedním z nejoblíbenějších materiálů, a to nejen pro dekorace a doplňky, ale i obecně. Zkrášlí vám váš altán, zahradu či terasu a vytvoří příjemnou atmosféru. Pokud se chcete inspirovat, napsali jsme celý článek o nápadech na dřevěné zahradní dekorace.

Dekorace macramé

V poslední době je velkým trendem v rámci interiérových i exteriérových dekorací makramé. Jde o ručně vázanou dekoraci, která se těší stále větší oblibě. Makramé se skvěle hodí do interiérů no výjimkou nejsou ani zahradní stavby, jako altán či chatka. Makramé je častou součástí prostorů zařízených ve stylu hygge a dodává na útulnosti. Může mít různé podoby, tvary i barvy a tak si můžete svůj altán vyzdobit podle vlastních preferencí. Makramé však není jen závěsná dekorace. Jde o techniku ​​vázání, kterou se vyrábějí i povlaky na polštáře, deky, stínítka na lampy, závěsné květináče či dokonce i houpací sítě nebo židle.

macrame ozdoby pověšené na stěne
Zdroj foto: etsy.com
macrame ozdoba
Zdroj foto: etsy.com

Dekorace z květin

Jen málokdy se najde někdo, kdo by neměl rád květiny. Květy jsou přirozenou součástí zahrady a už samy o sobě jsou barevnou dekorací. Nicméně, dají se využít i jinak než v záhonech či květináčích. Vytvořte si své vlastní originální květinové dekorace. Velmi vhodnou rostlinou do zahrady může být levandule. Oblíbená je nejen pro krásné fialové květy, ale i pro svou vůni a zklidňující účinky. Skvěle se proto hodí do altánku či zahrady, kde si chcete pořádně odpočinout a vypnout od všech starostí či povinností. Svůj altán si můžete vyzdobit sušenými kytičkami levandule či živými květinami v květináči nebo váze. Květiny levandule ale můžete využít také o něco méně tradičně. Například právě ve formě svíček či levandulového svícnu.

svíčka z levandule
Zdroj foto: cambriawines.com
svítník z levandule
Zdroj foto: archzine.net

Oblíbené jsou v současnosti i dekorace ze sušených květin. Jejich výhodou je nejen to, že zdobí prostor, ale i to, že vydrží dlouhodobě a nezvadnou. Takové sušené květiny můžete mít ve váze či různých nádobách nebo v menší vázičce na stole na terase či v altánu. Sušené květiny si můžete také zavěsit a vytvořit tak dlouhotrvající dekoraci do vašeho altánu. Výběr květin je na jen a jen na vás, respektive na tom, co vám vaše zahrada nabízí. Zavěsit si můžete i sušené bylinky, které váš altán příjemně provoní.

sušené květiny
Zdroj foto: greenweddingshoes.com
sušené květiny na stěně
Zdroj foto: iamstyle-ish.com

Dekorace z kamene a cementu

Kámen je velmi univerzálním materiálem a nemusí sloužit jen jako stavební prvek. Kamenný chodník k altánku, schůdky v zahradní skalce, různé figurky či postavičky či menší dekorace dokáží dodat zahradě a altánku šmrnc. Na chodníky či schody využijte větší a plošší kameny. Na dekorace využijete spíše menší kamínky v oválných tvarech.

závěsné kameny
Zdroj foto: diys.com
schody z kamena
Zdroj foto: bobvila.com
kameny s očima
Zdroj foto: musely.com

Dekorace z cementu jsou také velmi oblíbené, zejména pro jejich dlouhodobou trvanlivost. Z cementu si můžete vytvořit prakticky jakoukoliv dekoraci v jakémkoliv tvaru. Dokáží být velmi vkusným ale i funkčním doplňkem do zahrady či altánku. V našem článku si můžete taky přečíst jak si vytvořit zajímavé zahradní prvky z cementu. Najdete v něm nejen návod na výrobu zajímavých zahradních doplňků, ale i inspirace na originální zahradní figury, sochy či vtipné zahradní dekorace. Dozvíte se také, co je to technika topiary a jak ji lze zakomponovat do své zahrady. Z cementu si můžete vytvořit například i takové elegantní a jednoduché dekorace, které oživí celý prostor zahrady.

cementové gule
Zdroj foto: starcats.com

Slaměné dekorace

Slaměnými dekoracemi můžete vyzdobit altán ale i terasu. Určitě si z dětství pamatujete dekorace z kukuřičného šustí. Dnes se znovu těší své oblibě. No nejen ze šustí, ale i ze slámy se dá vyrobit množství pěkných doplňků do vaší zahrady. Co třeba věnec na dveře zahradní stavby, řetěz na terasu altánku či dokonce originální zrcadlo?

slaměnný věnec
Zdroj: thecreativityexchange.com
slaměnné zrcadlo
Zdroj foto: ruticreach.com

Kovové dekorace

Kov vnáší do prostředí zahrady eleganci a nadčasovost. Jako dekorace mohou sloužit i praktické prvky v zahradě jako židle, stojany na květiny či stoly v zajímavých tvarech a provedeních. Využít lze i kovové předměty, které byste jinak vyhodili, jako například starý rám postele či dokonce celou kovovou postel. Netradiční, ale o to více originální kovovou dekorací do zahrady může být dokonce i kolo či jeho část. Využijte například kola jako netradiční stojan na květináče.

kovová postel
Zdroj foto: fillyourhomewithlove.com 
kovová židle ve tvaru motýla
Zdroj foto: hgtv.com
květináče ze starých koles z kola
Zdroj foto: revistaartesanato.com.br

Možností, jak si vyzdobit, zkrášlit či oživit altán a zahradu je nespočetně. Vytvořte si i vy ze své zahrady skutečné království, ve kterém můžete nerušeně odpočívat, věnovat se svým zálibám a trávit čas s rodinou a přáteli. Věříme, že jsme vás tímto článkem inspirovali a využijete příjemné jarní počasí na zkrášlování vašeho altánku či zahrady. Vytvořte si místo, které už jen při pohledu na něj ve vás vyvolá příjemné pocity a vykouzlí úsměv na tváři.
Pokud byste hledali ještě více nápadů, můžete si přečíst náš článek, ve kterém naleznete seznam inspirativních webů pro vaši zahradu.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice