Články

Malé domy do 25 m²

dřevěný dom se zelenou zahradou okolo

I malý domek dokáže být velkým domovem. Důkazem tohoto jsou i malé domy do 25 m², které můžete bez problémů využívat k bydlení během celého roku. Zdá se vám takový domek příliš malý? Jak se říká, méně je někdy mnohem více. Malé domy do 25 m² mají mnohostranné využití a můžete si z nich vytvořit své opravdové království. Podívejte se spolu s námi, co vše při malých domech potřebujete vědět.

V tomto článku se společně podíváme na to, jaké typy domů známe, ozřejmíme si legislativní podmínky výstavby malých domů, jejich umístění a zároveň vám představíme i několik konkrétních malých domů pro inspiraci.

  • Typy domů
  • Stavba a legislativa malých domů
  • Typy malých domů
  • Umístnění malých domů

Velkou výhodou bydlení v domě je právě možnost přímého kontaktu s přírodou. Bydlením v domě si můžete vychutnávat výhled na přírodu, která vás obklopuje, což při bydlení v bytech na sídlištích není až tak časté. K domu určitě neodmyslitelně patří i zahrada, na které můžete nejen pěstovat, ale i užívat si volný čas, posezení s blízkými či oblíbené letní grilování. Bydlení v domě je ideální i pro děti, které budou mít k dispozici svůj vlastní prostor na hraní na zahradě a vy tak na nich můžete bez problémů dohlížet z okna domu, i například právě při vaření obědu.☺ 

Typy domů

Výběr domu tak není úplně jednoduchá záležitost, právě naopak, v mnoha případech jde o nejdůležitější rozhodnutí v životě. V dnešní době si už svůj domek lze postavit v jakémkoliv provedení a vybírat si můžete hned z několika druhů a typů domů. Pojďme si společně přiblížit několik nejčastěji využívaných typů domů.

Bungalov

Popularita tohoto typu domů v poslední době nabírá na obrátkách. Je jednoduchým a praktickým řešením pro všechny, kteří preferují jednoduchost. Taková jednopodlažní stavba s pravidelným půdorysem se hodí tak jako na venkov, tak i do příměstských částí. Častou součástí bývá i terasa. Důležitým aspektem při výstavbě je pozemek na rovině. Faktorem, který hraje roli při rozhodování se pro bungalov, je i jeho bezbariérovost. Ačkoliv patrové domy možná nabízejí více prostoru a více soukromí, i přesto si bungalovy oblibě čím dál tím více lidí.

Velké domy

Pod pojmem velké domy si rozhodně představíte dvoj či více patrový dům s velkou terasou, prostornými místnostmi, podsklepené, s garáží či přístavbou. Domy této kategorie se nejčastěji využívají při početnějších rodinách, které potřebují dostatek prostoru. Velký dům je sice snem mnoha, ale je třeba myslet i na to, že čím větší dům je, tím více péče bude vyžadovat. Nejen co se týče úklidu, ale i jeho udržování a případného opravování. S udržováním velkého domu souvisí i větší náklady na jeho „provoz“. Přesto se velké domy stále těší oblibě, ať už na venkově nebo v příměstských částech.

Střední domy

Domy střední velikosti jsou jakousi zlatou střední cestou mezi velkými a malými domy. Jsou jednou z nejčastějších variant a poskytují prostor na bydlení pro čtyř- až šestičlenné rodiny.

Další kategorií v rámci typů domů jsou i vily, rezidence či bytové domy. Podívejme se ale společně právě na malé domy. Jaké jsou jejich výhody oproti ostatním typům?

Malé domy

Trendem posledních let a také životní filozofií se stává právě minimalismus. Ten můžete uplatnit i při bydlení. Jak jsme již zmínili na začátku, méně je někdy více. Mnoho lidí může mít stále představu, že bydlení v malém domě nemůže být plnohodnotným bydlením. Opak je však pravdou. Dokonce i malé domy do 25 m² dokáží být skvělým místem k bydlení. Nejčastěji se využívají právě v případech, kdy jsou rozloha pozemku ale také náklady na výstavbu omezené.

malý moderní dřevěný domek

Malé domy do 25 m² mají hned několik výhod. V první řadě jsou to určitě nižší náklady na výstavbu ale i náklady na udržování domu, jako například vytápění. Zároveň, i úklid malého domu bude celkem hračka. Domy z této kategorie jsou skvělým řešením pro menší rodiny a hodí se stejně jako na venkov, tak i do města.

Malé domy do 25 m² jsou moderním a účelovým způsobem bydlení. Navíc tím, že je prostor menší, vzniká příležitost vytvořit si útulné prostředí na bydlení a tak i harmonickou a rodinnou atmosféru. Malé domy dokáží poskytnout pohodlné bydlení se vším, co k tomu patří.

Samozřejmě, takové domy jsou vhodnější pro menší rodiny, případně páry. Zastavěné plocha malých domů sice není velká, ale dokáží poskytnout ideální podmínky pro bydlení. Pokud je správná dispozice domu a jeho rozložení, dokáže být nejen praktickým, ale i komfortním místem na bydlení.

malý dom do 25<sup>m2</sup>

Malé domy do 25 m² můžete využívat na klasické bydlení, nebo i jako víkendovou chatu na odpočinek v přírodě. Malé domy jsou oblíbenými stavbami po celém světě, a to zejména z důvodu jejich praktičnosti a sníženým nákladům na bydlení. Takové domky lze situovat i na parcely menších rozměrů, proto se často využívají právě na pozemcích s menší rozlohou.

Stavba a legislativa malých domů

Jak jsme již výše zmínili, stavba malých domů je o něco jednodušší, než u větších domech, zejména z hlediska nákladů a požadavků na rozlohu pozemku. Zároveň je i samotná výstavba respektive realizace domu jednodušší a časově méně náročná. Při realizaci malých domů máte prakticky na výběr z několika možností. Do stavění se možná pustit svépomocí nebo si pořídit dům na klíč.

Před samotnou stavbou malého domu je však třeba zajistit i několik jiných záležitostí. První z nich je ověření, zda na výstavbu budete potřebovat stavební povolení. Stavební povolení se odvíjí od typu stavby a její rozlohy. Stavební zákon – zákon č. 183/2006 Sb. upravuje podmínky stavebních povolení, rozhodnutí o umístění stavby a územních souhlasů. Podle stavebního zákona stavební sice povolení není třeba při stavbách, které nepřesahují zastavěnou plochu 25 m² a výšku 5 metrů s jedním nadzemním podlažím, podsklepené nejvýše do hloubky 3 metry na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, ale jen v případě, že neobsahují obytné ani pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění. Z toho vyplývá, že na stavbu malého domu, který byste chtěli využívat na plnohodnotné bydlení, budete stavební povolení potřebovat.

Malé domy do 25 m² se však někdy využívají pouze jako zahradní domky na rekreaci a odpočinek či na uskladňování zahradního nářadí. V tomto případě na realizaci zahradního domku do 25 m² stavební povolení nebudete potřebovat. Postačí stavbu ohlásit na stavební úřadě příslušné obce. Informace o stavebních povoleních, ohlašovací povinnosti či jiných specifikách při realizaci staveb (nejen) malých domů naleznete v Zákoně č. 183/2006 Sb. – Zákon o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon).

Typy malých domů

Pokud se řekne dům či rodinný dům, první, co většině z nás napadne, je právě zděný dům z cihel. Zděné domy jsou zpravidla první volbou. U zděných domech je realizace základů nezbytností a náklady na výstavbu tohoto typu domu jsou vyšší, než například u dřevěných domech. Samozřejmě, a to platí u všech typů domů, je v první řadě třeba zajistit místo, a tedy pozemek, na kterém se rozhodnete stavět. O pozemcích a o tom, jak zajistit podklad pod malý dům, se dočtete v poslední části článku.

Kromě zděných domů se v poslední době těší velké oblibě zejména dřevěné domy. Jsou skvělým variantou pro ty, kteří milují přírodu a rádi by tomu přizpůsobili i své bydlení. Bydlení v dřevěných domech se dnes stává běžnou záležitostí. I když se to možná nezdá, dřevěné domy dokáží zajistit plnohodnotné bydlení během celého roku.

Srubové domy jsou již o něco méně tradiční formou bydlení. Realizace srubového domu je náročnější, co se financí týče, protože se na nich obecně spotřebuje více dřeva. Jsou však snem nejednoho z nás, právě díky tomu, že jsou dokonalým místem k bydlení spojené s přírodou.

Kromě dřevěných, zděných či srubových domů, známe i domy z osb desek. Dřevotřískové domy se často využívají právě jako montované domy na klíč.

Malé dřevěné domy

Co se týče samotné stavby malých domů, jak jsme již zmínili výše, možná si zvolit svépomocnou výstavbu nebo se obrátit na firmy, které se na malé stavby specializují. V druhém případě budete mít k dispozici nabídku domů, ze kterých si můžete vybírat. Nemusíte se však obávat, že byste si nedokázali vybrat nebo že by vám domky nevyhovovaly. V dnešní době je nabídka opravdu široká. Pokud vás zaujaly právě dřevěné domky, tak s tímto vám umíme pomoci rovnou my.

Nabídka našich zahradních staveb totiž obsahuje i domky či chaty, které zcela klidně můžete využívat jako domky na bydlení. Velmi oblíbeným z naší nabídky je právě zahradní domek Santiago IV. Kromě přízemí a terasy má také podkroví, díky čemuž umí poskytnout až 6 míst na spaní. Hodí se skvěle nejen jako víkendová chata, ale je možno jej využívat i jako celoroční domeček.

Santiago IV dřevěný domek

Za zmínku však stojí i kategorie o něco větších dřevěných domků. I když jejich rozloha přesahuje 25 m², svým charakterem se stále mohou řadit mezi menší domky, které lze využívat k plnohodnotné bydlení. Příkladem je drevěná chata Madison, která svým vzhledem připomíná právě zmíněný bungalov a je ideální na bydlení či jako rekreační dům. Má zastavěnou plochu 35 m² a nacházejí se v ní dvě ložnice, obývací místnost s kuchyní, předsíň a koupelna.

Dřevěný domek Madison

Chata Atlanta je už o něco větší stavbou s plochou přibližně 56 m² včetně terasy. Je patrovou stavbou a už svým vzhledem působí jako rodinný domek. Atlanta má dohromady 6 pokojů, 3 v přízemí a 3 v podkroví a dále místnosti, které se dají využít jako koupelna, kuchyň a velký obývacího prostor.

Dřevěný domek Atlanta

Domek Panorama může být volbou pro ty, kteří mají rádi modernější styl. Další typ domku se zastavěnou plochou 43 m² s terasou je moderním a praktickým řešením, který může spolehlivě sloužit jako plnohodnotné bydlení pro páry či menší rodinky.

Dřevěný domek Panorama

Umístění malých domů

Při výstavbě domu je především nutné zajistit pozemek, na kterém lze stavět. Výběr pozemku záleží na několika faktorech. Jsou jimi vaše preference – bydlení na venkově či ve městě či finanční možnosti. Od polohy a kvality pozemku či jiných jeho specifikací se bude odvíjet i jeho následná cena. Pokud již pozemek vlastníte, zkontrolujte, zda je na něm všechno v pořádku a nepotřebuje žádné úpravy. Při jakýchkoliv nejasnostech je vždy lepší obrátit se na odborníka, abyste se vyhnuli problémům. Protože my, Můjaltán.cz, se specializujeme výhradně na dřevěné stavby, umíme vám poskytnout informace týkající se povrchu a umístění právě pro dřevěné domky. Při realizaci dřevěného domku a jeho montáži je třeba zajistit podkladovou plochu. Nejde vůbec o žádný složitý proces. Přečtěte si, jak připravit podkladovou plochu v našem článku. Dozvíte se v něm nejen detaily o podkladové ploše, ale i to, jak probíhá samotná montáž zahradních staveb. Užitečné informace najdete také v článku o tom, co všechno potřebujete vědět, kdy kupujete zahradní chatku. V článku najdete odpovědi na to, jaký materiál využíváme, jak si můžete vybrat a objednat svůj dřevěný domeček, jak se k vám dostane, ale i to, jak se o dřevo domku starat.

Malý domek dokáže být domovem s velkým srdcem. Bydlení v domě má mnoho výhod, jednou z nich je i obklopení přírodou. Nezáleží na tom, že je domek menší, svou velikost kompenzuje právě tím, že vytváří útulnou a harmonickou atmosféru, která je ideální na bydlení.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice