Články

Interiér malé chatky

interier male chatky

Malá dřevěná chatka může být skvělým útočištěm k odpočinku a relaxaci. Jak zařídit její interiér tak, abyste se v ní cítili co nejlépe?

Čo v článku nájdete:

Malé chatky si v poslední době získávají čím dál větší oblibu. Ať už se nacházejí na venkově, v rekreační oblasti nebo na zahradě, poskytují skvělé místo, kde si můžeme odpočinout, věnovat se našim blízkým nebo si jen tak užívat volné chvíle v obklopení přírody.

I když tato venkovní stavba nabízí omezenější prostor, není to problém, který by bránil vytvořit si z ní plnohodnotné místo pro vaše volnočasové aktivity. V tomto článku se podíváme na to, jak se dá i z malé chatky vytvořit pohodlné útočiště, na kterém si můžete užívat víkendy či dovolené.

Jak maximalizovat interiér malé chatky?

1. Využijte přirozené světlo na maximum

Malé chatky mají omezený prostor, a tak je maximalizace přirozeného světla důležitá pro vytvoření optického zvětšení prostoru. Pokud ještě nemáte svou chatku a zvažujete její koupi, dobrou volbou by mohlo být vybrat si takovou, která má větší okna, díky nimž propustí do interiéru více přirozeného světla.

Příkladem takové je celoroční chata Panorama z naší nabídky, která se pyšní třemi velkými francouzskými okny a prosklenými jednokřídlovými dveřmi. Ty z ní dělají ideální prostor, který se dá využít jako dobře osvětlená rekreační chatka.

chata Panorama

Dřevěná chatka Panorama

Kromě velkých oken můžete přirozené světlo v chatce maximalizovat i s využitím střešních oken, ale také zrcadel, která budou odrážet světlo a vizuálně prostor rozšiřovat. Pro okna chatky vyberte průhledné či světlé závěsy nebo žaluzie, které budou propouštět sluneční světlo a zároveň vám zajistí soukromí.

2. Neutrální paleta barev

Nejen světlo, ale i barvy hrají důležitou roli při maximalizaci prostoru. Tmavé barvy mohou malé prostory ještě více opticky zmenšit, a proto se do malé chatky více hodí světlé tóny. Vhodnou volbou by mohla být neutrální paleta, která slouží jako perfektní pozadí pro malou chatu a vytváří pocit pokoje a kontinuity v celém prostoru. Vyberte si jemné odstíny, jako je například krémová bílá, jemná šedá či zemitá tóny, abyste si navodili pocit útulnosti a pokoje. A abyste si zabezpečili i trochu pestrosti, můžete přidat barevné doplňky, například ve formě polštářů, přehozů či jiných doplňků a dekorací.

3. Kompaktní nábytek

Výběr vhodného nábytku do malé chaty je klíčový, abyste předešli zbytečnému přeplnění prostoru a zachovali si vzdušnou atmosféru. Vhodným řešením by mohl být multifunkční nábytek, který splňuje několik funkcí najednou, jako je například rozkládací křeslo, postel se zásuvkami či kuchyňské sezení se skrytým úložným prostorem. Takovýmto způsobem maximalizujete funkčnost prostoru malé chatky a zároveň šetříte cenný prostor.

Přečtěte si také: Vyberte si správný styl do interiéru domku či altánu!

4. Využijte vertikální prostor

Když je podlahová plocha omezená, přichází na řadu využití vertikálního prostoru. Do vaší chatky si můžete například nainstalovat police, které budou sahat od podlahy až po strop, abyste si vytvořili dostatek úložného prostoru bez toho, abyste zaplnili interiér. Pro optické zvětšení prostoru můžete využít vertikálního prostoru i tak, že si zavěsíte zrcadla či umělecká díla výše na stěny, abyste přitáhli oči nahoru a vytvořili tak iluzi vyšších stropů.

5. Vytvořte si zóny

Při malém prostoru může být efektivní strategií i vytvoření si jednotlivých zón. Můžete na to využít například posuvné dveře či závěsy, prostřednictvím kterých oddělíte jednotlivé zóny ve vaší chatce. Můžete například pomocí posuvných dveří rozdělit jednu místnost na obývací část a ložnici či oddělit kuchyni od dalších částí. K vytvoření zón můžete využít i různé barevné schéma, které pomohou vizuálně rozdělit prostor na oddělené funkční zóny.

Styly, které se hodí do malé chatky

Malé chatky mají jedinečné kouzlo. A to můžeme ještě umocnit stylem, kterým si chatku zařídíme. Existuje několik stylů, které se skvěle hodí do malých chatiček, zde je několik z nich.

Skandinávský styl

Skandinávský design je známý svou funkčností, jednoduchostí a důrazem na světlo a prostornost. V malých chatkách může tento styl napomoci k vytvoření dojmu většího prostoru, protože využívá čisté linie, neutrální barvy a minimalistické zařízení. Je typický světlými stěnami, akcenty přírodního dřeva a multifunkčním nábytkem. Tento severský styl spojuje funkčnost a pohodlí, díky čemuž se skvěle hodí pro menší obytné prostory.

škandinávsky štýl malé chatky

Zdroj obrázka

Moderní rustikální styl

Moderní rustikální styl vytváří rovnováhu mezi současným designem a rustikálními prvky. Spojuje elegantní povrchy s přírodními texturami a v malých chatkách může dodat moderní nádech, přičemž zachovává tradiční rustikální estetiku. Jeho součástí je využívání dřeva a přírodních materiálů. Typické jsou například odhalené trámy či útulné osvětlení.

rustikálny štýl malé chatky

Zdroj obrázka

Bohémský styl

Bohémský styl zahrnuje kreativní přístup k designu a vyznačuje se živými barvami, vrstvenými textiliemi a eklektickou směsí vzorů a textur. V malých chatkách tento styl podporuje jedinečnost, což vám umožní vyjádřit svůj unikátní vkus. Zakomponovat můžete například vintage koberce, barevné polštáře a kreativní dekorace, které dodají prostoru teplo a charakter.

bohémsky štýl malé chatky

Zdroj obrázka

Pobřežní styl

Pobřežní styl evokuje svěží a uvolněnou atmosféru života u moře. Zahrnuje přírodní prvky a uklidňující barevnou paletu inspirovanou mořem a oblohou. Typické jsou bílé stěny, akcenty naplaveného dřeva a dekorace inspirované námořnictvím.

pobrežný štýl malé chatky

Zdroj obrázka

Japonský minimalismus

Japonský minimalismus klade důraz na jednoduchost, harmonii a krásu přírodních materiálů. Vyznačuje se čistými liniemi, přehledným prostorem a funkcionalitou. V malé chatce může tento styl pomoci vytvořit klidné útočiště daleko od chaosu každodenního života. Můžete využít přírodní materiály, jako je dřevo nebo bambus, a také neutrální barvy a elegantní nábytek, díky čemuž dosáhnete minimalistické, ale útulné estetiky.

japonský štýl malé chatky

Zdroj obrázka

Závěr

I z malé chatky se dá vytvořit plnohodnotný prostor, který můžete využívat k víkendovému relaxu, dovolením nebo příjemně stráveným chvílím ve společnosti vašich blízkých. Věříme, že tipy, které vám přinesl článek, vám budou nápomocné při zařizování interiéru vaší chatky.

A pokud teprve uvažujete nad výběrem chatky, můžete si prohlédnout naši nabídku a inspirovat se při výběru. V případě jakýchkoli otázek nás můžete kontaktovat a rádi vám s výběrem pomůžeme.

Přečtete si také:

Jak zařídit malou chatu

Zařiďte si zahradní chatu či altán v minimalistickém stylu

Zahradní domek v skandinávskem stylu

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice