Články

Chata bez stavebního povolení🏡

CHATA BEZ STAVEBNIHO POVOLENI

Toužíte po vlastní chatě, na které byste si mohli užívat ničím a nikým nerušený odpočinek? Přemýšlíte-li nad výstavbou vlastní chaty, pak jste se již jistě zamýšleli nad tím, zda budete potřebovat stavební povolení. Této tématice jsme se již v našem magazínu věnovali a pro velký úspěch vám článek přinášíme opět aktualizovaný.

Čo v článku nájdete:

Mít vlastní chatu snem mnoha (nejen) zahrádkářů. Chata je ideálním místem k rekreaci a odpočinku od rušných pracovních dnů. Poskytuje možnost vydat se do přírody bez omezení a bez nutnosti hledat ubytování. Chatu si můžete postavit téměř kdekoli. Skvěle se hodí do rekreačních oblastí, v přírodě v lese, u jezera či na horách, ale výjimkou není ani umístění menší chaty na zahradě.

Výstavba chaty nemusí být náročný proces, zvláště pokud jde o menší chatky, případně jste-li zkušeným a zručným mistrem. Svou vysněnou chatu si můžete pořídit i koupí, což je mnohdy výhodnější a efektivnější řešení. Nemusíte se tak trápit výběrem vhodných materiálů a samotnou konstrukcí stavby. Nabídka chat, které si můžete zakoupit, je dnes opravdu široká, a tak jistě nebudete mít problém vybrat si tu pravou pro vás. Důležité je zaměřit se především na to, aby byla chata vyrobena z kvalitních a trvanlivých materiálů, aby vám spolehlivě a dlouhodobě sloužila.

Tip: Hledáte inspiraci při výběru chaty? Prohlédněte si naši nabídku chat. Možná v ní najdete i tu svoji vysněnou!

Kdy je zapotřebí stavební povolení?

Pokud plánujete postavit si chatu, možná jste již přemýšleli nad tím, jestli potřebujete stavební povolení. Odpověď nám poskytuje Stavební zákon – zákon č.183/2006 Sb., který upravuje podmínky stavebních povolení, rozhodnutí o umístění stavby a územních souhlasů.

CHATA BEZ STAVEBNIHO POVOLENI

Stavební povolení se odvíjí od typu stavby, její velikosti a rozlohy.

Chatu si teoreticky můžete postavit i bez stavebního povolení, nicméně musí splňovat několik podmínek.

Podle stavebního zákona stavební povolení ani ohlášení není třeba u staveb, které nepřesahují 25 m2 zastavěné plochy, výšku 5 m, jsou nepodsklepené a neobsahují obytné ani pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění.

Co to v praxi znamená?

K tomu, aby byla místnost považována za obytnou, musí splňovat několik kritérií. Podle normy ČSN 73 4301 se měří takzvaná světlá výška místností. Pamatuje na to, kolik prostoru má mít která obytná místnost. Výšky stropů jsou taky daný touto normou. Stejné předpisy fungují ve všech zemích Evropská unie i mimo ni. Výška stropu musí být minimálně 2,1 m, ale někdy i vyšší. Minimální světlá výška místností se člení na základě:

  • vstupní prostor do bytu nebo domu – minimálně 2,1 m;
  • obytné místnosti rodinných domů – min. 2,5 m;
  • obytné místnosti bytových domů – min. 2,6 m;
  • obytné místnosti v podkroví – min. 2,3 m.
  • sušárna, prádelna, žehlírny – min. 2,3 m;
  • prostory pro osobní hygienu – min. 2,3 m.

Pokud tedy bude mít vaše chatka místnosti s nižší výškou, nemuselo by se jednat o obytné a pobytové místnosti. Tím pádem na výstavbu vaší chatky stavební povolení nebude nutné.Ale taktéž nebude chatka ani způsobilá k trvalému bydlení nebo víkendovým nebo dovolenkovým pobytem.

Ve zkratce, podle stavebního zákona stavební povolení není třeba u staveb, které nepřesahují zastavěnou plochu 25 m² a výšku 5 metrů s jedním nadzemním podlažím, podsklepené nejvýše do hloubky 3 metry na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, ale jen v případě, že neobsahují obytné ani pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění. Z toho vyplývá, že pro stavbu malé chaty, kterou byste chtěli využívat pro plnohodnotné bydlení či občasné víkendové pobyty nebo dovolené, budete stavební povolení potřebovat.

Pozor si také dejte na paragraf 79 a 96 stavebního zákona. §79 hovoří o umístění stavby a §96 o tom, kdy potřebujete územní souhlas.

Celý stavební zákon i s vyznačenými změnami stanovenými novelami naleznete zde.

Stavební vs. nestavební pozemek

Máte k dispozici pozemek, na kterém byste si chtěli postavit chatu, ale nevíte, jestli je stavební nebo ne? I v tomto případě odpovědi nabízí stavební zákon.

stavebni pozemek

Stavebním pozemkem se obvykle rozumí pozemek k jehož hranicím jsou dovedeny inženýrské sítě, a tedy elektřina, vodovod a kanalizace. I když jde o tzv. „zasíťovaný pozemek“, nemusí se však nutně jednat o stavební pozemek. Pozemek musí být určen k výstavbě, a to územním nebo regulačním plánem.

V tomto případě vám může pomoci aktuální územní plán obce, který definuje, pro jaký účel může být pozemek využíván. Nahlédnutí do územního plánu obce vám také pomůže zjistit účel pozemku a také, zda se pozemek nachází v ochranném pásmu, jak velkou část plochy můžete zastavět, jak daleko od hranice pozemku můžete stavět, ale i jako je řešeno napojení sítí.

Někdy se může stát, že zdánlivě stavební pozemek je vlastně nestavební. Může jít o případ věcných břemen či ochranných pásem.

V tomto případě je vhodné ověřit existenci sítí a požádat správce sítí o vyjádření, zda plánovaná stavba není v rozporu se sítěmi a kde v zemi jsou přesně vedeny. V rámci vyjádření by vás správci měli informovat i o dodržení ochranných pásem, pokud se nějaké na daný pozemek vztahují. Druhým aspektem, který může způsobit, že se ze stavebního pozemku stane nestavebních je tvar. Může se stát, že pokud má pozemek netypický tvar, při dodržení maximální zastavitelnosti pozemku a vzdáleností odstupů se rozloha plánované stavby značně omezí a bude možné postavit stavbu jen o velmi malých rozměrech.

Co říka legislatíva?

Stavební zákon v § 18 ods. 5 stanovuje, že až na výjimky se v nezastavěném území stavět nesmí. Povolené jsou pouze stavby, které svým charakterem a účelem souvisejí s ochranou a péčí o přírodu a krajinu, jakými jsou například stavby pro lesnictví, vodní hospodářství či těžbu nerostů.

Stavební zákon v § 2 odst. 3 definuje „stavbu“ jako všechna díla, které vznikají stavební nebo montážní technologií. Za stavbu se považuje i „výrobek plnící funkci stavby“, pod čímž si můžeme představit cokoliv obytné, co vznikne jako hotový produkt a na pozemek se přiveze. Jde tedy i o případ montovaných chatek. Na nestavebních pozemku tedy není možné stavět ani drobné doplňkové stavby, jakými jsou chatky.

Pokud na pozemku, který není určen pro výstavbu, chcete přece mít nějaké zázemí pro občasnou rekreaci, nesmí jít o stavbu. Řešení by v tomto případě mohlo spočívat v mobilitě – například obytný mobilní přívěs či karavan, který můžete jednoduše připojit k automobilu a kdykoliv odtáhnout. 

Informujte se na příslušném stavebním úřade

Tento článek čerpal ze stavebního zákona a legislativních zdrojů dostupných na internetu. Snažíme se přinášet vám nejaktuálnější informace, nicméně doporučujeme plně se informovat a ověřit si aktuálnost informací a jednotlivé požadavky na stavebním úřadě vaší obce. Praxe říká, že požadavky jednotlivých stavebních úřadů se mohou lišit, a proto je dobré osobně se informovat, abyste měli jistotu, že vaše plánovaná realizace chaty bude v souladu s platnými zákony, předpisy a nařízeními.

Mohlo by vás zajímat

Legislativní omezení při stavbě malých staveb v ČR

Malé domy do 25 m²

Co lze postavit na nestavebním pozemku?

Jak zařídit malou chatu?

Jaká je životnost našich zahradních staveb?

Jak zateplit zahradní chatu?

Celoroční zahradní domek nebo chatka k trvalému bydlení. Jak na to?

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice