Už víte v jakém stylu si zařídíte zahradní domek? (2. část)

dřevěný vůz před domem

Poslední dobu je jak ve světě, tak v České republice moderní zařídit si své obydlí nebo chatu v určitém stylu. Některé styly jsou více vhodné pro byt ve městě, některé jsou více vhodné pro chatu nebo zahradní domek. Fantazii se hranice nekladou, ale zařídit si zahradní domek ve stylu “glamour” je asi ne tak obvyklé jako zkusit více přírodnější styl.

V minulých článcích jsme se věnovali skandinávskému a rustikálnímu stylu, které se těší oblibě asi s neomezenou platností. Přemýšleli jste ale vnést si do zahradní chaty trochu jižního tepla v podobě provensálskeho nebo italského stylu?

Provensalský styl není jen o levanduli

Když se řekne provensalský styl, tak si mnoho lidí určitě představí levandule, jejich vůni a pole pokryté sluncem. Ať už v exteriéru nebo interiéru, určitě k tomuto stylu patří. Nejsou však všechno, zejména co se interiéru týče. Francouzský nebo provensalský styl je o symbióze historie se současností a má být zejména příjemný a slunečný. Teplý a neformální pocit je určitě vhodný do každé zahradní chaty nebo domku.

Co se týče barev, tak tento styl je charakteristický slunečními barvami – jemně zlatá, ohnivá červená, jasná nebo tmavá zelená, ale i kobaltově modrá. Všechny tyto barvy jsou typické pro interiér zahradní chatky a dotvářejí zmíněný pocit tepla. Pokud jde o příslušenství, tak převládají černé nebo šedé barvy, které vytvářejí kontrast s jasnými barvami. Nábytek je mnohdy z kovu. Ten je zase v kontrastu s velkými dřevěnými a tmavými trámy a bílými stěnami. Co se týče doplňků z látky jako polštáře nebo prádlo, tak převládají kontrastní textury a barvy. A jako materiál je to hlavně bavlna.

kuchyňský kout

Zahradní chata ve francouzském stylu je charakteristická zejména přírodními materiály. Trámové stropy, jemně vyřezávané detaily na stolech a židlích. Podlahy jsou většinou kamenné a překryté koberci s barevnými vzory.

Nejdůležitějším prvkem francouzského stylu je kamenný krb. Nad krbem vždy visí sušené bylinky a měděné hrnce nebo dekorace ze železa.

dekorativní žabák a konve květin

Nejdůležitější místností v provensalském stylu je kuchyň nebo kuchyňský koutek. Nemusí být velká na to, abyste do ní umístili prvky, které jsou pro tento styl charakteristické. Typické jsou ze stropu visící kovové nádobí jako pánve nebo hrnce. Určitě nezapomeňte ani na malé dekorace, které vaši zahradní chatu provoní typickou provensalskou vůní. Květináče plné voňavých bylinek, zavěšené kytičky levandule, lahvičky s kořením a starožitné kovové nádoby s citrusovými plody. Toto vše nebo jen něco z toho dodá vaší zahradní chatě ten pravý francouzský styl.

interiér provensalského domku

Základem italského stylu zahradní chaty jsou barvy

Italský styl je co se týče zahradních domků a chat nejvýraznější právě v Toskánsku. Toskánsko je charakteristické zejména svými barvami a materiály. Stejně jako v provensalském stylu, tak i v italském se klade důraz na teplo, které by mělo z vaší zahradní chatky být cítit a vyzařovat.

dřevěná toskánská kuchyň

Co se týče interiéru v toskánském stylu, tak je velmi podobný francouzskému. Je to nadčasový styl, který lze poměrně snadno začlenit do zahradní chatky nebo domku. Architektonické akcenty, barvy a dekorace jsou základem, které jsou typické. Těžké dřevěné trámy, velký kamenný krb, ale i lakované stěny jsou architektonický základ každé chaty. Dekorace zahrnují železo a dřevo. Toskánský styl čerpá inspiraci z vína, proto i interiér by měl mít určitou “patinu” a inspiraci ve víně.

interiér italského domku

Inspirací stylu je prostředí charakteristické pro Toskánsko. A to jsou pláže, půda, vinice a umění. Proto se také v zahradních chatách využívají slunečnicově žlutá, olivově zelená, hnědá a rovněž tmavofialová nebo modrá. V interiéry se dvě teplé barvy používají v kontrastu s jednou chladnou barvou. Mnoho dekoraci zahradních chat tvoří právě obrazy, na kterých je častokrát zobrazeno jídlo, a to pro jeho barevnost. Jinou variantou je vyobrazení sýru, vína nebo hroznů.

Tip: Pověste si do vašeho domku obraz. Klidně ho namalujte i sami nebo kupte. Hlavně ať je použito mnoho teplých barev. Nikdo nemusí vědět, že nepochází z muzea ve Florencii 🙂

Zahradní chata klade rovněž velký akcent na dekorace. Kovové zrcadla, svícny nebo tkané dekorace na stěnách – to vše umocňuje atmosféru Itálie.

Italský i francouzský styl mají mnoho společného zejména co se interiérové architektury týká. Akcent, v němž se odlišují se klade právě na dekorace a doplňky, které jsou pro danou zemi charakteristické. Jsou to dekorace, které se dají bez problémů sehnat i v Čechách. Tak jsme vás snad inspirovali a máte už představu, v jakém stylu se bude nést letošní interiér vašeho zahradního domku nebo chaty.


doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma