Zahradní jezírka jsou „in“
Ať už jste vášnivý zahrádkář, vlastník rodinného domu nebo chalupy s pozemkem, určitě chcete, aby byla vaše zahrada či okolí vašeho bydlení upravené a oplývalo příjemnou atmosférou. Chcete si vytvořit na zahradě či pozemku místo, které bude nejen pastvou pro oči ale nabídne vám i prostor na odpočinek a relaxaci? Jedním z řešení je zakomponovat do těchto prostor zahradní jezírko.
Ideální místo pro relaxaci a odpočinek
Okrasné zahradní jezírka jsou velmi oblíbeným prvkem zahrad. Jsou místem, na kterém se nacházejí mnohé zajímavé vodní rostliny, ale může být i domovem pro vodní živočichy. Zahradní jezírko je oživením celé zahrady či pozemku a v mnoha případech je i samotnou dominantou celého prostoru. Kromě toho, přináší do celé zahrady harmonii a navozuje příjemnou atmosféru, a tak je skvělým prvkem v případě, že si chcete v zahradě odpočinout a vypnout od každodenních starostí. Nezáleží na tom, zda je zahradní jezírko malé nebo velké, jakých tvarů je či jaké rostliny nebo ryby se v něm nacházejí, v každém z případů přináší do zahrady či na pozemek své kouzlo.
Věděli jste, že, zahradní jezírko má navíc i účinný a praktický účel. Dokáže totiž na vaši zahradu či pozemek přilákat motýli a vážky, které se živí komáry, a tak vás během pobytu na zahradě nebudou otravovat.
Zahradní jezírko vytváří harmonii s přírodou a tak navozuje příjemnou a uklidňující atmosféru. Navíc v kombinaci se zahradním altánem si ve své zahradě či pozemku dokážete vytvořit skutečnou oázu klidu. Můžete si užívat volné chvíle samotě, například při dobré knize, nebo strávit příjemný čas společně s rodinou či přáteli.
Typy zahradních jezírek
Zahradní jezírka mohou mít různé velikosti, tvary i provedení. Obecně si můžete na zahradu či pozemek pořídit zahradní jezírko s pomocí hydroizolační fólie nebo plastového jezírka.
V případě hydroizolační fólie si můžete tvar a velikost jezírka navrhnout sami a dispozičně ho přizpůsobit vaší zahradě či pozemku. Hydroizolační fólie je stabilizovaná vůči UV záření a odolná vůči mechanickému poškození. Je zdravotně nezávadná a neškodná pro vodní rostliny a ryby a také zabraňuje prorůstání kořenů. Umisťuje se do vykopané díry v požadovaném tvaru jezírka, většinou směrem od středu ke krajům. Následně se fólie může upevnit na jednotlivých kaskádách jezírka a ukotví se na březích. Pod fólii se může ještě na samotné dno výkopu jezírka umístit geotextilie, která zvyšuje mechanickou odolnost hydroizolační fólie. Následně se na fólii začne vypouštět voda, aby se vyrovnala a v tomto okamžiku je již možné začít vysazovat různé vodní rostliny.
Co se týče plastového jezírka, to už má předem stanovenou velikost a tvar. Takové jezírka se vyrábějí se z více materiálů, nejen plastu, ale i umělého kamene či laminátu. I takový typ jezírka zabezpečuje hydroizolaci, avšak na rozdíl od využití jezírkové fólie, má takové jezírko již předem určený tvar, který nebude možné měnit. Výhodou takového typu jezírka je jeho poměrně jednoduchá instalace. Postačí vykopat jámu, vložit do ní zahradní jezírko, zbytek zahrnout hlínou a můžete napouštět vodou. Nevýhodou takové typu jezírka může být, pokud byste v něm chtěli chovat ryby. Většinou je takový typ jezírka příliš mělký, a tak není možné regulovat teplotu vody potřebnou pro chov ryb.
Na co si dát pozor při budování jezírka?
Ať už se rozhodnete pro zahradní jezírko s využitím fólie nebo plastové jezírko, v každém případě nezapomeňte se před jeho výstavbou zaměřit ještě na pár věcí.
Výběr místa. První z nich a zároveň velmi důležitou je výběr místa. Zahradní jezírko lze umístit prakticky kdekoliv na zahradě či na pozemku, ale měli byste brát v úvahu několik podmínek. Vyberte takové místo, na kterém se voda v jezírku nebude přehřívat. Ideální je, pokud jezírko umístěte na místo, kde se během dne střídají sluneční paprsky se stínem. Slunce by na jezírko nemělo svítit více než 6 hodin denně. Střídáním slunce a stínu také zabezpečíte regulaci populace řas v jezírku. Vyhněte se také umístění jezírka pod stromy. Pokud budete využívat filtraci či přečerpávání vody, nezapomínejte ani na přívod vody a elektřiny a zároveň berte ohled i na sousedy, kterých by mohl hluk při přečerpávání rušit.
Velikost jezírka. Dalším aspektem je velikost jezírka. Měla by být přímo úměrná velikosti zahrady. Před budováním jezírka si jeho tvar můžete zkusit vyznačovat kolíky a provázkem, dokud nedosáhnete tvar, který se vám bude nejvíce hodit (to platí v případě jezírka z hydroizolační fólie). Od velikosti a tvaru jezírka se bude odvíjet i množství materiálu, které na jeho výstavbu budete potřebovat. Nicméně, od velikosti zahradního jezírka přímo úměrné závisí i jeho schopnost udržovat si biologickou a chemickou rovnováhu.
Zahradní jezírko by mělo sloužit pro radost a navození příjemných pocitů. Mělo by poskytovat harmonii v zahradě či pozemku, která vám pomůže zrelaxovat a odpočinout si od starostí. Pokud je jezírko dobře vybudované, nebude vyžadovat přílišnou péči a úsilí při údržbě, protože rovnováha rostlin a živočichů zajistí to, že nebudete muset zasahovat. Rostliny na hladině jezírka zpomalí rozmnožování řas a odpařování vody. Zároveň poskytnou úkryt drobným živočichům, jako například vážky či žáby, které vám pomohou zbavit se otravného hmyzu.
Jaké rostliny jsou vhodné do jezírka?
Vodní rostliny plní v zahradním jezírku několik účelů. Jsou útočištěm a úkrytem pro vodní živočichy, podílejí se na filtraci vody a v neposlední řadě jsou i estetickým prvním, který pěkně zdobí a vytváří celkový dojem zahradního jezírka jako přirozeného biotopu.
Vybírat si můžete ze tří typů vodních rostlin – plovoucí rostliny, bahenní rostliny a lekníny. Plovoucí rostliny doslova plavou na vodní hladině, jejich listy jsou nad hladinou a kořenový systém se volně vznáší ve vodě pod rostlinkou. Známým druhem tohoto typu rostlin je například vodní salát – Pistia stratiotes či vodní hyacint – Eichhornia crassipes. Lekníny, na rozdíl od plovoucích rostlin, mají kořenový systém ve dně jezírka a zbytek rostliny na hladině. Bahenní rostliny se umísťují do mělkých zón a mezi nejznámější patří například bahnička mokřadní – Eleocharis palustris či kosatec žlutý – Iris pseudacorus. Rostliny se do zahradních jezírek zasazují nejčastěji s využitím speciálních košů, které zabraňují jejich nekontrolovatelnému rozrůstání. Zároveň, na jejich pěstování byste měli využít speciální substrát pro vodní rostliny, nikoli běžný zahradnický substrát či zahradní zeminu.
Břehy jezírka můžete vysypat štěrkem nebo využít štěrkovou fólii. Na olemování jezírka a jeho oddělení od zahrady se využívají okrasné kameny či menší balvany. Nicméně, můžete alespoň jednu část břehu jezírka nechat volnou, abyste k němu měli dobrý přístup. Kromě toho můžete na jeho ozdobení využít mnoho zahradních dekorací určených pro zahradní jezírka či vytvořit si vodní kaskády s či menší fontánu.
Zahradní jezírko dokáže do zahrady či na pozemek vnést novou energii, svěžest a zároveň i navodit příjemnou atmosféru. Tak si budete moci užívat odpočinek a relax mnohem víc. Navíc, pokud máte na zahradě i zahradní altán, můžete se na jezírko kochat přímo z altánku. Vytvořte si i vy u vás doma skutečnou oázu odpočinku, kde budete moci vypnout od všech starostí a problémů a pořádně se zrelaxovat.