Zařiďte si zahradní chatu či altán v minimalistickém stylu
Zahrada je mnohdy nejen místem určeným k práci, ale i na odpočinek, relax nebo psychohygienu. Navíc, pokud máte v zahradě zahradní domek či chatu, tento relax si můžete vychutnávat celoročně. V mnoha případech vedeme příliš zaneprázdněný život a proto odpočinek v příjemném prostředí bez jakýchkoliv rušivých elementů je tou správnou volbou, jak odbourat každodenní stres. Zařiďte si svůj zahradní domek nebo zahradní chatku v elegantním a sofistikovaném stylu – minimalismu.
Lidi mnohokrát tento styl odrazuje, protože se domnívají, že je nudný. Opak je však pravdou. S využíváním tohoto stylu prostory nabírají nový dech, neobsahují přebytečné věci, přičemž zároveň stále vyzařují teplo a krásu.
Typické prvky minimalismu v interiéru:
- vzdušné a otevřené prostory,
- dominance jednoho kusu nábytku, bez zbytečných a nepotřebných nábytku,
- přirozeně prosvětlené a jasné prostory,
- barevná střídmost, neutrální barvy, převaha bílé barvy,
- tvarová jednoduchost a čistota linií, nadčasovost,
- minimální množství dekorací a doplňků.
Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása. Platí to iv případě interiérů a jejich designu či uspořádání. Minimalismus však není jen o designu, ale jde spíše o jakousi filozofii života. Spočívá ve snaze zbavit se všeho, co nepotřebujeme a tím vnést do života svobodu a spokojenost, kdy nám zbývají jen věci a předměty, které skutečně potřebujeme. Minimalismus uplatněn v interiérovém designu je skvělým řešením, jak se zbavit stresu a hektického spěchu během běžných dnů. Není nic lepšího, než si po náročném dni v práci či víkendech vychutnat účelnou jednoduchost a odpočinout si od množství podnětů, se kterými se denně setkáváme. A prostor pro minimalismus můžeme využít například právě v zahradním domku nebo altánku.
Jak si zařídit zahradní chatku v minimalistickém stylu?
Volba kvalitních materiálů
Nejčastějšími materiály, které se v tomto stylu mohou uplatňovat jsou zejména dřevo, kámen, sklo či kůže. Velmi oblíbeným je také kov, a to konkrétně hliník, ocel či chromované povrchy. V neposlední řadě svou popularitu v posledních letech nabyl i beton. Při materiálech ještě zůstaneme i co se týče samotné podlahy. Ta je prvkem, který by měl sjednotit celý prostor. Proto zvolte stejný druh materiálu podlahy v celém interiéru zahradního domku, případně zvolte aspoň stejný vzor. Docílíte tak, že prostor nebude zbytečně členitý, ale vytvoříte jednotný a harmonický dojem. Ve většině případů se na podlahu používá keramická nebo kamenná dlažba, masivní dřevo ale i litá podlaha. Zahradní domky jsou většinou bez koberců, což vyhovuje i minimalistickému stylu – využívají se jen ve velmi malé míře.
Zvolte neutrální barvy
Hlavní barvou s největším zastoupením v tomto stylu je bílá. Tu lze doplnit neutrálními barvami, jakou je béžová, hnědá, šedá ale také černá. Velmi oblíbeným prvkem co se barev týče jsou metalické odstíny. Často se na bílých stěnách používá i dřevěný či kamenný obklad. Pokud však budete mít stále pocit, že interiér vašeho zahradního domku či chatky potřebuje oživit, může sáhnout po pokojových rostlinách, které prostor oživí. Kromě rostlin můžete stejně zvolit i bytové doplňky, ale dbejte na jednoduchost a střídmost, přičemž mějte na paměti, že čím výraznější barvu doplňku zvolíte, tím menší plochu by měl zabírat.
Nenápadný a jednoduchý nábytek
Tak jak jsme vám již při znacích minimalismu v interiéru zmínili, nábytek by měl být co nejvíce nenápadný. Velké oblibě se v minimalismu právě z tohoto důvodu těší vestavěný nábytek na míru. Ve většině případů v sobě ukrývá uzavřené úložné prostory. Povrch nábytku je z hladkých materiálů a neobsahuje žádné úchytky či jiné zvýrazňující prvky. Nic však nepokazíte ani lesklými povrchy. Nejen skříně a úložný prostor, ale i sedací nábytek se vyznačuje čistými geometrickými tvary a jednoduchým designem. A co je vhodnější místo na vestavěný nábytek jako zahradní domek? Ušetří vám prostor a zároveň zajistí odkládací prostor.
Co s osvětlením a dekoracemi?
Právě osvětlení může být tím prvkem, který do vašeho minimalistického interiéru přinese trochu ozvláštnění. Výběrem poutavého osvětlení spojíte příjemné s užitečným. Osvětlení můžete zvolit ve formě lamp ale i bodových světel, které upoutají pozornost a zvýrazní přesně to, co zvýraznit chcete. Minimalistický styl dekoracemi skutečně šetří. Prostor v minimalistickém stylu by neměl být zbytečně přeplněný. Pokud doplňky, tak jen funkční a praktické, dokonce ani okna nevyžadují dekorace, klidně mohou zůstat holé, což ještě více zesílí dojem vzdušnosti a jednoduchosti.
Velkou výhodou minimalistického stylu je i jednoduchost úklidu. Nemusíte zbytečně utírat prach z nepotřebných doplňků či překládat věci z místa na místo, abyste pořádně uklidili. S minimalistickým stylem ušetříte čas, který pak můžete využít na příjemnější věci. Dokonce i z estetického hlediska jsou interiéry v minimalistickém stylu přitažlivější a dokonce působí anti-stresující, protože čím je menší nepořádek, tím je menší i vizuální stres.
Pokud tedy máte zahradní domek a plánujete změnu, tak si ho zkuste předělat třeba právě do tohoto stylu. A pokud se vám tento styl nezamlouvá, viz naše starší články a inspirujte se rustikálním nebo provensálským stylem.
Zdroj fotek: mujaltan.cz, mojdom.sk