Jak udělat z malé zahrady velkou? Prohlédněte si těchto 7 tipů!
Velká a prostorná zahrada se spoustou prostoru k realizaci je snem téměř všech (nejen) zahrádkářů. Rozlehlý trávník, dostatek místa ke stolování, volnočasové aktivity, odpočinek a lenošení či dokonce i bazén zní jako dokonalá představa. Realita je ovšem někdy odlišná a zahradní prostor omezený. Ale i na to existuje řešení! Jak si můžete z malé zahrady udělat větší?
Vědět, jak učinit z malé zahrady větší, a to zejména v městských zahradách, může být zvláštní výzvou. Máte k dispozici jen malý venkovní prostor, ale rádi byste jej využili naplno? Podívejte se spolu s námi na několik jednoduchých designových nápadů, díky nimž můžete i z té nejmenší zahrady vytvořit prostornější místo.
Rada na závěr začátek
Předtím, než se pustíte do přetváření vaší zahrady na větší, je dobré si realisticky zhodnotit a naplánovat to, co chcete, aby vaše zahrada obsahovala, zahrnovala a k čemu by měla sloužit. Zvažte, které zahradní prvky jsou nezbytné a které naopak nebudete potřebovat vůbec. Možná chcete svou zahradu využívat jen k odpočinku a rekreaci, a tak byste se mohli vzdát části trávníku či místa k pěstování. Jste vášnivým zahrádkářem a chcete dostatek místa pro vaše rostliny? Možná pro vás nebude až tak důležité místo k posezení. Je možné, že zjistíte, že budete muset udělat menší kompromis. Nicméně menší kompromis je stále lepší volbou, než snažit se do malého prostoru vtěsnat všechny možné dostupné prvky zahradního designu. Tak bude zahrada působit jen menší a stísněnější. Vyberete-li jen takové prvky, které skutečně potřebujete a využijete, vytvoříte si zahradu, která bude vyhovovat vašemu životnímu stylu a bude působit prostorněji. U malých zahrad rozhodně platí pravidlo „méně je více“.
Vytvořte si zahradní „pokoje“
Poté, co jste se rozhodli co všechno chcete zahrnout do své zahrady, můžete začít s plánováním rozložení jednotlivých prvků. Efektivní způsob plánování rozložení v malých zahradách je vytvoření zón. Jedná se o jednoduchý, ale efektivní způsob, jak zvětšit malou zahradu. Můžete si vytvořit jednotlivé zóny, části či kouty, které vytvoří iluzi členěného prostoru. Namísto využívání celého prostoru jako celku jej tedy můžete rozdělit na několik „pokojů“. Vytvořte si například jídelní kout či zahradní posezení, které je od zbytku zahrady odděleno pergolou, živým plotem či vertikální zahradní stěnou.
Využijte vertikální prostor
U zahrad s malou plochou je užitečný každý prostor. I ten vertikální. Vertikální zahradní stěny jsou skvělou volbou, jak nepřijít o oblíbené rostliny či květiny a zároveň tak ponechat volný prostor. Vertikální zahradní stěnu můžete využít již ke zmíněnému předělení prostoru a sekcí zahrady, případně jako zahradní dekoraci. Vertikální pěstování nemusí zabírat prostor navíc. Využijte popínavých rostlin, které se budou táhnout již po stávajících zahradních prvcích, jako je plot pozemku, stěna garáže či zahradního altánku. Můžete využít i závěsné květináče, které z neubírají z prostoru zahrady.
Vsaďte na větší prvky
Při pomyšlení na malý prostor máme automaticky tendenci myslet v malém – malé rostliny, malé květináče, malé dekorace a podobně. Ve skutečnosti to však může mít opačný efekt, zvláště pokud je malých věcí najednou jaksi hodně. Dobrým nápadem pro optické zvětšení prostoru malé zahrádky je volba velkých kousků – například podlaha zahradní terasy, kterou tvoří jen několik málo kousků dlažby velkých rozměrů. Větší dlažby či desky budou fungovat lépe a budou působit méně „nepořádně“ než mnoho menších kousků. Takto je to podobně i s ostatními zahradními prvky. DO malého prostoru raději zvolte jeden větší prvek než mnoho malých. Vyberte si jednu rostlinu, jeden velký květináč a umístěte ji například na terasu.
Efektivní zahradní nábytek
Pokud si rádi v zahradě posedíte, nezbytnou součástí je také zahradní nábytek. Ten ovšem dokáže zabrat značnou část z pozemku. Pokud byste chtěli opravdu důvtipné řešení, volbou může být vestavěný nábytek na míru. Případně zvolte takový zahradní nábytek, který splní několik funkcí najednou. Dobrou volbou je například sedací lavice či zahradní sedačka s úložným prostorem. Tak si vytvoříte nejen místo k posezení, ale i úložný prostor, který je důležitou součástí zahrady.
Zahradní chodník opticky zvětší prostor
Zahradní chodníčky a cestičky jsou obvykle součástí velkých a rozměrných zahrad. Avšak jejich přidání do menšího prostoru vytvoří dojem, že je daný prostor větší, než ve skutečnosti je. Zahradní cestičky a chodníčky zároveň zahradu opticky prodlužují. Pro zesílení tohoto efektu můžete vytvořit stezku, která se bude ke konci zužovat až nakonec splyne s okrajem zahrady.
Využijte světlo a světlé barvy
Při zvětšení malé zahrady si můžete pomoci také správným výběrem barev. Pokud chcete, aby malý prostor působil větší a méně stísněně, skvělým řešením je využijte světlých barev. Vyberte takové rostliny, květiny, zahradní nábytek, dekorace a ostatní zahradní prvky, které odrážejí přirozené světlo. V zahradě můžete využít materiály jako žula a křemenec, které jsou pro malý prostor mnohem vhodnější, jako například tmavě modrá břidlice. Více světla do zahrady dokážou přinést také rostliny s lesklými listy. Více světla do zahrady a optické zvětšení může zajistit také umístění zrcadla. Zrcadla obecně zvětšují prostor a tak můžete využít tento prvek jako praktickou zahradní dekoraci. Zkuste přidat například zrcadlovou zeď do zadní části vaší zahrady a tak „zdvojnásobit“ celý prostor. Zrcadlo také můžete zčásti využít také jako prostor pro popínavé rostliny.
I malá zahrada dokáže být plnohodnotným prostorem se vším, co potřebujete. Ať už jste vášnivým zahrádkářem nebo rádi na zahradě odpočíváte či trávíte čas s blízkými, věříme, že vám tyto tipy pomohou vytvořit si prostorné místo, ve kterém se budete cítit příjemně.