Články

10 nápadů jak si vylepšit pobyt v zahradě

zahradní náčiní

Zahrada je místem, na kterém si kromě zahradních prací můžete i odpočinout a zrelaxovat se. Čas strávený ve vašem království ať o samotě nebo s rodinou a přáteli je k nezaplacení. Abyste se ve vaší zahrádce cítili co nejlépe a nejpříjemněji, přinášíme vám několik nápadů, jak si vaše království vylepšit. V článku najdete několik rychlých a praktických tipů, kterými přetvoříte váš zahradní prostor.

Vyformujte si trávník

Jedním z nejjednodušších a nejlevnějších způsobů, jakým si přetvoříte vaši zahradu je sekání trávníku. No ne jen takové obyčejné. Sekání trávníku můžete realizovat na předem definovaný tvar. Nemusí to být jen obdélník. Vyzkoušejte například kruhový tvar, čtverec, či ovál. S pomocí provázku si vyznačte tvar, podle kterého budete sekat. A tak bude váš trávník nejen obyčejným trávníkem, ale i největší ozdobou zahrady.

trávník s květy

Terénní úpravy v oblíbených tónech

Ať už jde o dlažbu, ozdobné kameny či obrubníky, jejich správným výběrem si můžete nastavit celý tón vaší zahrady. Například bílý či světlý kámen vám do zahrádky navodí scénu francouzské krajiny. Černá či stříbrná dlažba zase vytvoří elegantní dojem. Dojem anglické země vytvoří žlutý, respektive zlatý kámen uspořádaný ve smíšených vzorech. Takové terénní doplňky v podobě kamenů můžete doplnit květinami v různých tónech, které ještě více podpoří barevnost vaší zahrádky. Pokud je dobře sladíte, výsledek v podobě harmonických tónů je zaručený. Například bílý či šedý kámen vypadá velmi dobře s fialovými a bílými květy. Černá a stříbrná dlažba ladí s výraznými barvami jako červená, žlutá či oranžová. Žlutý, respektive zlatý kámen vypadá dobře s jemnými tóny růžové, s křídově žlutou a levandulovou barvou.

zahradní chodník

Ozdobte si zahradu na stálo

Nejefektivnější způsob, jakým vyplnit květinové záhony skvěle vypadajícími a zejména dlouho trvajícími rostlinkami, je pořídit si trvalky. Zakoupené trvalky si můžete do zahrady rozdělit. Uděláte to tak, že trvalku vyklopíte z květináče, ve kterém jste si ji pořídili, a rozdělíte ji na dva nebo tři části, z nichž má každá stonek i kořen. Následně vykopejte díru do země a zasaďte každou část trvalky do květinového záhonu, tam, kde se vám nejvíce hodí. Během roku se rostlinky rozrostou a rozšíří. A tak budete moci znovu část rostlinky vykopat, rozdělit na několik částí a rozsadit ji i do jiných částí zahrádky. Za pár let tak získáte trvalou ozdobu vaší zahrady za malé náklady. Takové trvalky ozdobí i vstup před váš zahradní domek či altán nebo jimi můžete ozdobit okraje cestičky nebo chodníku na vaší zahrádce.

zahradní skalka

Atmosféra pomocí světel

K tomu, abyste si dokonale vychutnali čas na zahradě či v zahradním altánku může přispět i příjemná atmosféra. No a jak si ji navodíte lépe, než příjemným osvětlením? Ať už si vyberete světelné řetězy, kterými ozdobíte váš zahradní domek či svítilny nebo romantické svícny, zvolené světla přinesou do vaší zahrádky tu pravou atmosféru.

noční osvětlená zahrada

Myslete i na vaše děti

Zahrádka je kromě odpočinku a zahradních prací i místem pro ty nejmenší, na kterém se rády hrají. Vytvořte tak pro ně místo, kde se budou moci hrát se svými hračkami venku. Nemusíte jim hned stavět velké prolézačky či skluzavky. Zkuste jim vytvořit jejich vlastní koutek, například s pískovištěm či malou zahradní kuchyní pro dívky nebo vlastní dráhou pro hračkářské autíčka pro chlapce.

Využijte prostor i vertikálně

K zahrádkám samozřejmě patří květiny, rostliny či bylinky. Nemusí být však vždy posazené na zemi. Využít lze i vertikální výsadbu. Pokud má váš zahradní domek či altán terasu, můžete jednu z jejích stěn přeměnit na vertikální zahrádku. Můžete si pořídit visící květináče či obohatit ji o tahací rostliny. Takovým způsobem nejen zakryjete prostor, který byste jinak ukryli například dřevěnou stěnou, ale také vytvoříte příjemné prostředí, které bude dokonale zapadat do přírodního prostředí vaší zahrádky.

Postarejte se i o ptactvo

Podle výzkumů je poslech zpěvu ptactva velmi účinnou aktivitou při odbourávání stresu a únavy a také pomáhá při úzkostech. Instalací ptačího krmítka uvítáte tyto volně žijící zvířata přímo u vás na zahrádce a budete si moci užívat zvuk zpěvu ptáků, což ještě více podpoří pohodu na vaší zahradě. Pokud hledáte malý tip na rychlé a efektivní krmítko pro ptactvo, můžete se inspirovat tímto: použité plechovky (například z fazolí), které umyjete a můžete namalovat libovolnou barvou, naplňte jejich krmivem pro ptactvo a zavěste na strom či keř ve vaší zahradě. Pokud máte doma zahradní domek či altán, klidně můžete takové krmítka zavěsit i na jejich terasu.

ptáček na krmítku

Štěrkové chodníčky

Na zahrádce si můžete vytvořit i malé chodníčky například k altánku nebo vašim záhonem. Využít můžete štěrk, který je mnohem dostupnější materiál jako dlažba. Vyznačte si místo, na kterém byste chodník chtěli mít, odstraňte z něj trávu či plevel a položte propustnou membránu, abyste zabránili plevelům procházet a rozprostřete po ní štěrk. Hloubka štěrku by měla být přibližně 2,5 cm. Velmi pěkně v zahradě vynikne bledý štěrk, který můžete zkombinovat s fialovými květy nebo levandulí, kterou vysadíte jako lem chodníku. 

Naplánujte si výsadbu

Pokud máte dostatek času na plánování, nejlépe uděláte, pokud si před každou sezónou naplánujete, co a kde zasadíte. Ať už jde o květiny, bylinky, keře ale případně i stromy. Stálezelené keře se hodí na konce každé hranice vaší zahrádky, jako plot či interpunkce podél cesty. Na větší plochy se hodí velké jehličnaté stromy, ale i keře, které si můžete vystříhat do různých tvarů. Velmi pěkně vyniknou kulové tvary. Mezery mezi většími stromy a keři vyplňte pěkně kvetoucími rostlinami. Dobře uděláte, pokud se budete držet pěti, maximálně šesti druhů květin, které budete potom pořádat do opakovaných vzorů. Tak dosáhnete harmonický efekt.

Ze starého nové

Před tím, než vyhodíte staré květináče, konvice, či dokonce i kuchyňské nádobí, zamyslete se nad tím, zda by se nedaly využít jako alternativní květináče. Stačí, když je trošku opracovat, případně namalujete na barvu, která ladí s tóny vaší zahrady a nové květináče jsou na světě. Navíc dodávají zahradě zajímavý a zejména jedinečný vzhled. Pokud květináče umístíte před dveře, můžete na nich namalovat číslo vašeho domu. Takový nápad je skvělým způsobem, jak udělat váš dům okamžitě identifikovatelným. Využijte vaši kreativitu a namalujte si design dle vašeho výběru. Chcete-li čísla namalovat úhledně, můžete využít šablonu na malování. Ze starého nové platí io nábytku. Pokud máte doma nějakou komodu či skříňku, jejíž vyhození zvažujete, zkuste ji přeměnit na šikovného pomocníka do zahrady. Můžete v nich skladovat vaše zahradní nářadí či případně je umístit před zahradní domek nebo na jeho terasu a využívat je jako místo na uskladnění zahradního nádobí, který využíváte při grilovačce či posezeních. Pro jaký účel tento již zahradní nábytek využijete, je jen na vás. Můžete si skříňky či komody přemalovat tak, aby vám ladily s tóny vaší zahrádky či případně je doplnit o držáky či malé věšáčky.

staré kolo s květinami

Zahrádka či zahradní altán nebo domek jsou místem, na kterém se bezpochyby chce každý cítit dobře. Tak proč si nevytvořit příjemné prostředí rychle a efektivně? Věříme, že tyto nápady na vylepšení zahrádky a času stráveného v ní inspirují i vás a některé z nich implementujete přímo u vás doma.

Zdroj fotek: Depositphotos.com

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice