Články

Figury do zahrady a vtipné zahradní dekorace

zahradní dekorace trpaslík s otevřenou knihou

Přemýšlíte nad tím, že byste rádi dali své zahradě nový „šat“? Chybí vám v ní něco, případně byste ji chtěli trochu oživit? Zahrada už dávno neslouží jen k pěstování, ale je také místem pro dokonalý odpočinek a rekreaci. I proto záleží na tom, jak vypadá a jaká atmosféra z ní vyzařuje. Při zkrášlování zahrady vám mohou pomoci i zajímavé, netradiční či vtipné figury nebo různé jiné zahradní dekorace.

V tomto článku se dočtete nejen o zahradních figurách a dekoracích, ale dozvíte se také:

• proč je zahrada ideální místo na odpočinek a relax,
• jak ovlivňuje prostředí zahrady na naši celkovou pohodu,
• jak si vytvořit vlastní figury z cementu,
• co je to technika „topiary“,
• jako ze starého vytvořit nové a originální.

Dokonalý odpočinek a relax na zahradě

Zahrada je pro mnohé z nás doslova královstvím, na kterém můžeme odpočívat, trávit volný čas s blízkými, věnovat se svým zálibám či pěstovat a zahradničit. Je pro nás útočištěm, kam se obracíme, když potřebujeme zrelaxovat mysl i tělo, vypnout od všech starostí a povinností a jak se říká, dobít si baterky. Určitě jste se již setkali s tvrzením, že přírodní prostředí, přírodní barvy a čerstvý vzduch pozitivně ovlivňují zklidnění těla a mysli. A je to opravdu tak. I proto může být pobyt v zahradě téměř jako terapie či lék, které nám dokáží pomoci zvládat každodenní stres. Zejména v dnešní době, kdy jsme všichni uspěchaní a obklopeni různými digitálními technologiemi mnohokrát více, než je nutné. Někdy potřebujeme od všeho pořádně vypnout. Alespoň na chvilku nemyslet na to, co nás tíží ale právě naopak, těšit se z příjemného prostředí v zahradě.

Vliv zahrady na psychiku člověka

Zahrada je také skvělým místem k rekreaci a odpočinek pro mysl i tělo. Výjimkou nejsou ani sauny jako součásti zahrad v podobě dřevěných zahradních domků. Právě naopak, venkovní zahradní sauny se těší své oblibě a můžete je stále více vídat na mnoha zahradách a pozemcích. Zahrada je opravdovým královstvím, které si můžete vytvořit vy sami. Nejen časem stráveným v ní, ale i patřičnou péčí a pozorností. Intenzitu oddechu, rekreace, relaxu či volných chvil vám pomůže zvýšit a posílit právě prostředí, ve kterém se nacházíte. Dokonce i mnozí psychologové už potvrdili, že prostředí, ve kterém se nacházíme, výrazně ovlivňuje náš duševní i fyzický stav. No a na odpočinek je nejideálnější příjemné prostředí, které v nás vyvolává pocity harmonie, spokojenosti a štěstí a vyzařuje z něj pozitivní energie. Vytvořte si ze své zahrádky místo jako stvořené k odpočinku a rekreaci i vy. Podívejte se spolu s námi na několik zajímavých tipů a inspirujte se při zkrášlování vaší zahrádky!

Existuje mnoho druhů dekorací, které do své zahrady můžete zakomponovat. Mohou být dominantní ozdobou zahrady, drobnou a jemnou dekorací nebo i rozšířením v rámci stylu a témata, které již na zahradě máte. 

Jak si vytvořit vlastní zahradní dekorace a prvky z cementu

Vyrobit si zahradní dekoraci z cementu zvládne téměř každý. Určitě jste jako děti zkoušeli vytvářet různé figurky či dekorace ze sádry. Nebyla to žádná věda, že? Předměty z cementu se hodí jako dekorace do zahrady, ale také jako její praktická součást, například jako květináče. Jak si vytvořit vlastní a originální zahradní figury, doplňky či sošky z cementu? Čtěte dál.

Záhadné listy z cementu

modrý list z cementu
Zdroj: https://www.instructables.com/Concrete-Leaf-Casting/ 

Tyto listy jsou velmi pěknou a vkusnou dekorací do zahrady. A co je ještě lepší, zvládnete je vyrobit velmi rychle. Skvěle se hodí do květinových záhonů a skalek, k zahradnímu jezírku nebo jen tak volně do zahrady jako ozdobný prvek. Listy z cementu si můžete vyrobit v jakékoli velikosti a dokonce i barvě, vše záleží od vašich preferencí a stylu vaší zahrady.

Jak na to? Samotná výroba je opravdu jednoduchá. Bude vám k tomu stačit jen písek, směs na výrobu cementu, list (skvěle se hodí například lopuch, sloní ucho či list rebarbory), pár ochranných rukavic, voda a plastová fólie. Z písku si na rovném povrchu (nejideálnější na pracovním stole nebo klidně i na zemi), na který položíte vrstvu plastové fólie, vytvoříte menší kopeček, aby se zachoval pěkný zaoblený tvar listu. Následně kopeček zakryjete dalším kouskem fólie a položíte na něj list. Zřeďte si cement na konzistenci podobnou hlíně. Chcete-li barevný list, teď je ten čas, kdy přidáváte barvivo. Následně touto směsí důkladně pokryjte list, aby se zanechali otisky jeho struktury. List pokryt cementem zakryjte dalším kusem plastové fólie a nechte 24 hodin ztvrdnout. Na druhý den by měl být cement zatuhlý a list můžete odstranit. Některé listy se dají odstranit poměrně snadno, na jiné možná budete potřebovat kartáč. Následně můžete cementový list ještě povrchově upravit barvou nebo lakem.

Podrobný video-návod na zahradní listovou dekoraci z cementu si můžete prohlédnout zde.

Květináč ve tvaru rukou

betonový květník ve tvaru spojených ruk
Zdroj: https://theownerbuildernetwork.co/easy-diy-projects/diy-garden-projects/diy-planters/diy-hand-planters/ 

Další vkusnou a na výrobu jednoduchou dekorací či menší sochou do zahrady jsou i takové cementové „ruky“, které můžete využít jako květináč. Na výrobu této dekorace vám postačí jen pár nepotřebných rukavic, cement, voda a stará miska. Cementovou směsí pořádně naplníte rukavice, tak, aby v každém z prstů byl dostatek a následně je umístěte do misky, abyste vytvořili oblý tvar a mohli později do „rukou“ sázet. Rukavice v misce spojíte v zadní a spodní části (spojíte malíčky rukavic) a necháte ztvrdnout po dobu 24 hodin. Pak můžete tento originální květináč nabarvit nebo nechat v původní barvě cementu.

Video s návodem na tuto zahradní dekoraci si můžete prohlédnout zde.

Mozaiková beruška z cementu

berušky zahradní dekorace
Zdroj: https://www.ofdesign.net/interior-design/20-ideas-for-unusual-garden-sculptures-to-make-your-own-2929 

Z cementu a mozaiky si můžete vytvořit i jednoduchou sochu, například právě ve tvaru berušky, která může v zahradě zajímavě vynikat. Pro výrobu takové sochy budete potřebovat starou nádobu kulatého tvaru, který připomíná hřbet berušky, například starou misku. Do ní vložíte kus plastové fólie případně plastovou tašku, abyste berušku pak mohli jednodušší vybrat. Do misky vlijete cement a necháte 24 hodin zatvrdnout. Zatímco bude cement tvrdnout, můžete si připravit materiál na mozaiku. Využít můžete staré kachličky, případně kousky z rozbité šálku či jiných nádobí, nejideálnější v barvách berušky, tedy červené a černé. Ale jak už jistě tušíte – můžete nechat volné ruce kreativitě a zvolit si různé barevné kombinace. O to více bude beruška zajímavá. Pokud již bude cement vytvrzený, vyklopte ho z misky či nádoby a otočte kulatou stranou nahoru. Lepte na vrch kousky mozaiky do požadovaných vzorů berušky. Co se týče takové sochy z cementu, můžete si vytvořit v podstatě jakékoliv zvířátko či jiné více či méně abstraktní tvary. Vyhrajte se s tvary, barvami ale i následným umístěním. Pokud máte na zahradě jezírko, můžete v jeho blízkosti postavit mozaikovou sochu z cementu například ve tvaru vážky či ještěrky. 

Jiné mozaikové dekorace do zahrady

Mozaiku jako dekorativní prvek můžete v zahradě využít i jinými způsoby, než na sochu zvířátka. Můžete si jí vydláždit chodník či nášlapný kámen, který tak bude nejen praktickou součástí vaší zahrady, ale zároveň i originální dekorací Inspirujte se několika nápady, jak se mozaika dá implementovat do prostředí zahrady.

mozaikový chodník
Zdroj: gardens.theownerbuildernetwork.co
mozaiková mísa
Zdroj: finegardening.com
mozaikové zahradní dekorace
Zdroj: lisln.hubpages.com
zahradní dekorace ve tvaru mozaikových hub
Zdroj: craft.ideas2live4.com

Netradiční zahradní sochy a technika topiary

Pokud byste chtěli využít to, co již v zahradě máte, můžete si vytvořit sochy či postavičky z keřů či jehličnatých stromů. Můžete je zastřihovat do tvaru zvířat různých tvorů ale i abstraktních tvarů dle vlastního vkusu a estetického cítění. Kreativitě se rozhodně meze nekladou. K takovým živým neživým postavičkám můžete doplnit dřevo, drát, kámen či jiné materiály, abyste vytvořili dokonalou postavičku a tím dokonalou zahradní dekoraci.

Věděli jste, že zahradnická praxe přípravy trvalých rostlin ořezáváním listů a větviček stromů, keřů a podrostů tak, aby se vytvořily a udržely jasně definované tvary, se nazývá „topiary“? Název pochází z angličtiny a označují se nim rostliny, které byly tvarované tímto způsobem. Podívejte se na několik příkladů techniky topiary v praxi.

tuleň na zahradě
Zdroj: https://www.ofdesign.net/interior-design/20-ideas-for-unusual-garden-sculptures-to-make-your-own-2929
zahradní zelí ve tvaru hvězd
Zdroj: https://plantcaretoday.com/topiary-trees.html
zahradní křy ve tvaru slonů
Zdroj: https://www.ofdesign.net/interior-design/20-ideas-for-unusual-garden-sculptures-to-make-your-own-2929
dekorační zahradní květiny
Zdroj: g.balsamhill.com
slon vytvarován ze křoví
Zdroj: unker.com

Na některé topiary se využívají i rámy, aby si rostliny držely požadovaný tvar. Takové rámy jsou většinou kovové nebo vyrobené z pletiva a mohou být ve formátu 2D nebo 3D. Vsadí se do květináče dané rostliny nebo případně do země, pokud je rostlina zasazena přímo v ní a čeká se, dokud rostlina obroste. Jak rostlina roste, postupně se ořezává ve tvaru daného rámu. Nejčastěji se využívají popínavé rostliny, které se pěkně na rámy uchytí. Výjimkou nejsou ani jehličnany či dokonce jiné rostliny nebo keře. Podívejte se, jak takové topiary rámy vlastně vypadají.

dekorační květníky - želva, delfín, pták
Zdroj: completely-coastal.com
forma na květiny ve tvaru veverky
Zdroj: zielonyogrodek.pl
forma pro popínané květiny ve tvaru srdce
Zdroj: craft.ideas2live4.com

Ze starého nové a originální

Při využívání toho, co už doma nebo na zahradě máte, ještě chvíli zůstaneme. Stále více se zdůrazňuje téma recyklace, využívání starého pro jiné účely a omezené nakupování nových věcí. Tuto filozofii, která přispívá k ochraně životního prostředí, můžete praktikovat i doma na zahradě. Zahradní dekorací totiž mohou být i staré a již nepotřebné věci, jakou je například nábytek. Starý opotřebovaný nábytek nemusíte hned vyhazovat. Můžete ho přeměnit na skutečně originální a na netradiční zahradní figury a dekorace. Nezáleží na tom, jestli je to stará židle, postel, stůl, žebřík, komoda či dokonce i starý nefunkční klavír nebo kytara! S trochou kreativity a dovednosti se ze všeho dá vyrobit originální a zajímavá zahradní dekorace. Nevěříte? Možná vás přesvědčíme několika inspirativními příklady, kdy starý nábytek našel své nové využití právě v zahradě. 

klavir ako zahradní dekorace
Zdroj: 500px.com
řebřík pro květníky
Zdroj: etsy.com
zahradní dekorace stolička
Zdroj: etsy.com
zahradní polička ve tvaru kytary
Zdroj: pinterest.com
stoly pro zahradní květiny
Zdroj: pinterest.com
šuplíky pro květiny
Zdroj: ketkes.com
komoda ako zahradní dekorace
Zdroj: customizando.net
postel ako zahradní dekorace
Zdroj: themindcircle.com

Ať už vám na vaší zahradě něco chybí, nebo byste ji chtěli něčím oživit a ozvláštnit, věříme, že jsme vás dostatečně inspirovali k vytvoření netradičních, originálních a možná i vtipných zahradních figur, postaviček, soch či dekorací. Jaro je, jak se říká, téměř za dveřmi, proto se již nyní můžete pustit do příprav vaší zahrady na novou sezónu. A to zahrnuje i přípravu a plánování zahradních doplňků a dekorací. Naplánujte si zahradní dekorace, ozdoby či figury a vytvořte si ze své zahrady skutečné království, které by vám záviděl nejeden král či královna! ☺

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice