Články

Jak udělat chodník na zahradě?

zahradni chodnik s altankom

Máte pocit, že vám na vaší zahradě něco chybí? Možná je to právě chodník, který by spojoval různé části zahrady či poskytl vám prostor pro procházky.

Čo v článku nájdete:

Chodník v zahradě je doplňujícím akcentem, který nejenže zvýší funkčnost zahrady, ale může být i estetickým doplňkem. Výstavba chodníku na zahradě je projektem, který zvládne každý kutil. Jak na to?

První krok je plánování

Pro začátek je dobré, pokud si výstavbu chodníku pořádně naplánujete. Vyhodnoťte rozložení své zahrady a vyberte si pro chodníček nejvhodnější místo. Chodník může například spojovat několik částí zahrady, vést od domu k zahradní stavbě – k altánu či zahradnímu domku –  či od vchodu do zahrady ke vstupu domu. Zvažte také potenciální překážky, jako jsou stromy, květinové záhony či jiné terénní prvky. Během plánování si vyberte také tvar a design vašeho chodníčku. Chtěli byste přímou cestu nebo zakřivený či klikatý chodníček? Zvažte také materiály pro vybudování chodníku. Ty by měly ideálně doplňovat celkovou estetiku vaší zahrady.

Výběr materiálů pro chodník

Na výstavbu zahradního chodníčku jsou k dispozici různé materiály. Každý z nich má své specifické vlastnosti. Podívejme se na nejčastěji z nich, a to: beton, kameny, cihly, štěrk a dřevo. Srovnáme jejich vlastnosti, abyste si mohli vybrat vhodný materiál pro váš zahradní projekt.

Beton

Výhody

Výhodou betonu je jeho odolnost. Odolá vysokému zatížení a různým povětrnostním podmínkám. Nabízí také všestranné možnosti designu, které umožňují různé povrchové úpravy, jako např. lisovaný, mořený či leštěný beton. Výhodou také je, že vyžaduje minimální údržbu a snadno se čistí. Obecně je beton cenově výhodnější v porovnání s možnostmi například z přírodního kamene.

Nevýhody

Beton může mít omezenou estetiku – může mu chybět rustikální vzhled, který je často na zahradách požadován. Je také náchylnější k praskání v průběhu času, zejména v oblastech s výraznějšími teplotními výkyvy. Při výstavbě betonového chodníčku v zahradě mohou být zapotřebí odborné znalosti, zejména pokud jde o nalévání a konečnou úpravu betonu.

Kameny (dlažební nebo přírodní kámen)

Výhody

Kameny jednoznačně poskytují přirozený, rustikální a nadčasový vzhled. Výhodou je také jejich rozmanitost – různé tvary, velikosti a barvy nabízejí flexibilitu v designu chodníku. Kameny také mají dobrou přilnavost, čímž se zvyšuje bezpečnost chodníku. Nejsou náročné na údržbu a chodník z kamenů může vydržet i několik desítek let.

Nevýhody

Přírodní kameny mohou mít vyšší cenu v porovnání s ostatními možnostmi. Budování chodníku může být náročnější kvůli nepravidelným tvarům a různým tloušťkám kamenů. Nevýhodou může být i růst plevele v mezerách mezi kameny, čímž si chodník bude vyžadovat častější údržbu.

Cihly

Výhody

Cihly mají klasický vzhled, díky čemuž se hodí na chodníky do zahrad v rustikálním stylu. Umožňují prosakování vody, což zabraňuje jejímu hromadění na povrchu chodníku. Jednotlivé cihly je v případě poškození možné vyměnit, díky čemuž je údržba chodníku vyrobeného z cihel relativně jednoduchá.

Nevýhody

Podobně jako kameny, i cihly mohou vytvářet nerovnoměrný povrch. Proto je důležitá pečlivá instalace. Ve srovnání s jinými materiály nabízí cihla omezený rozsah barev. V průběhu času se mohou cihly nerovnoměrně posouvat nebo usazovat, což může vyžadovat občasné úpravy.

Štěrk

Výhody

Štěrk je jednou z nákladově nejefektivnějších možností pro zahradní stezky. Poskytuje také rychlou a jednoduchou instalaci, pro kterou postačí minimální vybavení a nevyžaduje odborné znalosti. Chodník ze štěrku bude mít dobrou drenáž – štěrk umožňuje dobrý odvod vody, čímž se zabraňuje jejímu hromadění. Je také estetickou volbou, která zapadá do zahradního prostředí.

Nevýhody

K udržení rovného povrchu chodníku může být nutná úprava a doplňování štěrku. Štěrk se může z chodníku přesouvat směrem ven, proto vyžaduje ohraničení. Stezka ze štěrku nemusí být ideální pro lidi s problémy s pohyblivostí.

Dřevo

Výhody

Dřevo má příjemný vzhled a esteticky ladí s přírodním prostředím zahrady. Může být řezáno do různých tvarů a velikosti, díky čemuž máte prostor pro kreativní návrhy. Dřevo je udržitelný materiál (pochází-li z odpovědných zdrojů), díky čemuž je ekologickou možností.

Nevýhody

Dřevo je v průběhu času náchylné k povětrnostním vlivům, hnilobě a poškození hmyzem. Vyžaduje pravidelnou péči, aby se prodloužila životnost. Za mokra může být povrch dřevěného chodníku kluzký, což může představovat bezpečnostní riziko.

Tip: Přečtěte si také v našem starším článku o různých druzích dřeva a jejich využití.

Ekologické možnosti pro stezku v zahradě

Udržitelnost a environmentálně orientované techniky se dostávají do pozornosti i v oblasti bydlení a zahradnictví. Zahradní stezka si můžete vybudovat i s využitím některých ekologických alternativ, které přispívají ke zdravějšímu prostředí.

jak udelat zahradni chodnik

V dnešní době je stále více zastavěné plochy, která brání vsakování dešťové vody do půdy. Tak zeleň přichází o přirozený zdroj závlahy. Dostatek podzemní vody je důležitý také pro zachování biologické rozmanitosti a celkové zdraví ekosystémů. Ekologický chodníček v zahradě může být dobrým řešením, jak zajistit dostatek vláhy pro vaši půdu a přispět tak k ochraně a podpoře životního prostředí. Existuje několik možností, jak takový ekologický chodník může vypadat.

Chcete-li využít materiál, jako například kámen, pro zajištění vsakování vody do půdy je důležité, aby se zachovaly mezi kameny mezery, aby mohla voda prosakovat.

Víte, co je to permakultura? Je to koncepce přístupu k zemědělství, přírodě a životnímu prostředí obecně usilující o trvalou udržitelnost nebo ještě lépe o regeneraci přírodních zdrojů. Více se dotčtete v článku „Jak mít pěknou zahradu bez velké námahy“.

Zvolit můžete také ekologické dlažby. Ekologické dlažby jsou propustné, mají širší spáry se speciálními odvodňovacími kanály. V tomto případě je většinou pod dlažbou štěrkové podloží, které slouží zároveň jako filtrační vrstva. Existují také vegetační nebo zatravňovací dlažby, kde se do spár sází tráva. To je dobrou volbou, pokud chcete, aby měl váš chodník přirozený vzhled a harmonicky splynul s okolím.

I zmiňovaný štěrkový chodník je dobrou ekologickou volbou – poskytuje propustný povrch a umožňuje dešťové vodě pronikat do země.

V poslední době je oblíben i mlat (respektive eko mlat) – jde o drcené kamenivo, které se používá jako alternativa k výstavbě nejen chodníčků, ale i větších struktur, jako jsou silnice, parkoviště, cyklostezky či hřiště. Mlat má vysokou propustnost vody a vzduchu a tím pádem se nepřehřívá, díky čemuž udržuje mikroklima.

DIY vs. odborná instalace chodníků

Vytvoření chodníku v zahradě zvyšuje funkčnost a estetiku vašeho venkovního prostoru. Při tomto projektu si můžete pomoci svépomocí nebo se obrátit na profesionály.

jak udelat zahradni chodnik

Instalace chodníku pro kutily

Jednou z hlavních výhod svépomocné výstavby chodníku je úspora na nákladech. Materiály si můžete koupit dle vašeho pohodlí a pracovat v rámci rozpočtu. Svépomocná výstavba chodníku také přinese zadostiučinění a pocit úspěchu a hrdosti na to, co jste vytvořili vlastníma rukama. Umožňuje vám také plně přizpůsobit design a rozložení chodníku a také experimentovat s různými styly, materiály a jejich kombinacemi. Zároveň je to další zkušenost navíc, kdy můžete získat nové dovednosti a znalosti a uplatnit je při budoucích projektech.

Nevýhodou svépomocné výstavby je to, že konstrukce chodníku vyžaduje určité dovednosti a znalosti stavebních technik. Nedostatečné odborné znalosti mohou vést k chybám a méně odolnému výsledku. Zároveň, bez odborných znalostí nemusí hotový chodník splňovat normy nejvyšší kvality, což se může odrážet na jeho snížené životnosti a vzhledu. Dokončení DIY projektů obvykle trvá déle ve srovnání s profesionální výstavbou chodníku.

Profesionální instalace chodníku

Odborníci mají potřebné znalosti a zkušenosti k zajištění kvalitní instalace, která dodržuje normy a předpisy o bezpečnosti. Profesionálové mohou dokončit projekt mnohem dříve a efektivněji, zejména díky zkušenostem, ale i specializovaným nástrojům a vybavení. Také vám mohou poskytnout odborné poradenství a přizpůsobit design tak, aby vyhovoval vašim konkrétním potřebám a zajistil také esteticky příjemný výsledek.

Profesionální instalace chodníku je obvykle nákladnější, ale náklady jsou často přímo úměrné kvalitě a efektivnosti práce.

Inovativní a neobvyklé nápady na chodníky

Zahradní chodník není jen funkční pěšinkou v zahradě. Je také příležitostí k poněkud kreativity a inovace v zahradním designu. Existuje mnoho zajímavých nápadů pro zahradní chodníky. Podívejme se na některé z nich.

Recyklované materiály

Tímto způsobem ušetříte nejen životní prostředí, ale také na nákladech na materiály. Recyklované materiály lze získat za nízkou cenu, často i zdarma a jejich široká škála umožňuje kreativní vzory.

Můžete si vytvořit chodník z víček z lahví, korků z vín či starých pneumatik. Esteticky příjemný chodník si budete umět vytvořit i z nepotřebných či rozbitých dlaždic či keramiky. Můžete si tak vytvořit stezku ve stylu mozaiky.

chodnik z recyklovanych materialov

Zdroj obrázku: https://pin.it/6QNv6NC

Světelné stezky

Světelné stezky vytvářejí magickou a okouzlující atmosféru, zejména během večerů. Zároveň zvyšují bezpečnost, neboť osvětlují cestu v zahradě. Pro více ekologické řešení můžete zvolit LED osvětlení nebo solární energii.

K vytvoření světelného chodníku můžete využít fosforescenční kamínky, které přes den absorbují sluneční světlo a v noci pěkně září. Dobrou volbou mohou být i LED dlaždice, které lze naprogramovat na změnu barev či intenzity. Využití solárních světel podél chodníku může být také příjemným řešením.

svetelny chodnik

Zdroj obrázku: https://pin.it/3HgX1BZ

Kreativní využití přírodních materiálů

Využívání přírodních materiálů doplňuje přírodní estetiku zahrady. Jsou také ekologické, což minimalizuje vliv na životní prostředí.

Můžete využít kruhové plátky dřeva tak, abyste si vytvořili jedinečnou, rustikálně vypadající stezku. Použít také můžete barevné kamínky a vytvořit jimi například návrhy mozaiky. Pokud byste se chtěli kreativně vyžít, můžete k dekoraci chodníku použít otisky listů – stačí, když listy přiložíte na ještě mokrý beton, abyste vytvořili otisky.

chodnik z prirodnych materialov

Zdroj obrázku: https://pin.it/1D4Qec1

Zahradní chodník je praktickým i estetickým doplňkem do každé zahrady. Vyberte si i vy svůj styl, tvar a materiál pro váš chodník a osvěžte váš vnější zahradní design.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice