Články

Jehličnaté stromy do zahrady

plant a tree

Jehličnaté stromy jsou nádherným doplňkem do každé zahrady. Nabízejí však mnohem víc než jen estetické benefity. Každý druh přináší do zahrady jedinečné funkce a výhody, což z nich činí hodnotnou volbu pro okrasné i praktické účely. Jaké jehličnaté stromy se hodí do zahrady?

Co v článku naleznete:

Jehličnaté stromy jsou pozoruhodným doplňkem každé zahrady. Nabízejí řadu výhod, od poskytování celoroční zeleně až po zlepšení celkové estetiky krajiny. Jejich výrazné jehličnaté listy a kuželovitá povaha je odlišují od ostatních dřevin a vytvářejí jedinečnou a okouzlující atmosféru. Ne všechny jehličnany se však hodí do každého zahradního prostředí. V tomto článku prozkoumáme některé jehličnany, které jsou ideální pro zahradní krajinu, jejich funkce ale také to, jak si správně vybrat.

Využití jehličnanů v zahradě

Vždy zelené jehličnany jsou skvělým způsobem, jak zachovat půvab zahrady i během zimních měsíců, kdy listnaté stromy shazují své listy. Různé odstíny zelené a jedinečné textury různých druhů jehličnanů dodávají prostředí zahrady živost, i tehdy když se všechno ostatní již pobralo k zimnímu spánku.

Vyšší jehličnany, jako je například túje či tis, mohou sloužit také k zajištění soukromí v zahradě, a to v podobě živých plotů. Případně si je můžete vysadit tam, kde chcete zamezit viditelnost do vaší zahrady a vyhnout se tak zvědavým očím sousedů či kolemjdoucích.

Jehličnany v zahradě lze také využít jako solitéry nebo ve skupinách. Pro solitéry jsou vhodné jehličnany, které samy o sobě vynikají, jako například cedr či korejská jedle. Tak budou pěkně vynikat v prostředí zahrady, například uprostřed trávníku. Pokud byste si chtěli vysadit jehličnany do skupin, ideální je, pokud převažuje jeden druh a ostatní jsou doplňkem jehličnanové kompozice. Jehličnany můžete také kombinovat se stálezelenými dřevinami, jako jsou například rododendrony, vřesy či vavřínovce, ale také s okrasnými trávami.

Jehličnany se hodí i do skalek či vřesovišť. V tomto případě jsou ale vhodnější menší, zakrslé druhy.

Působivě mohou vypadat i jehličnany v blízkosti vodní plochy, například u zahradního jezírka. Skvělým příkladem jsou cedry, jejichž převislá koruna vytváří elegantní dojem.

Jehličnany můžete využít také na svahy a problematičtější místa v zahradě. Ideální jsou plazivé druhy, jako například borovice horská (kosodřevina), které dokáží v krátké době zazelenit i místa, na která je obtížnější přístup, například právě svahy na zahradě.

Na co myslet u jehličnanů v zahradě

Pokud byste si chtěli do zahrady pořídit jehličnany, je důležité zohlednit několik faktorů. Je potřeba zvážit, jestli jim dokážete ve vaší zahradě zajistit potřebné podmínky a dostatek prostoru.

Při výběru jehličnanů je třeba zohlednit nároky jednotlivých druhů. Každý jehličnan vyžaduje své specifické podmínky a pokud by se zanedbaly, může dojít k postupnému chřadnutí dřeviny.

Ještě před koupí dřeviny si proto ověřte, do jakých rozměrů doroste. Pokud máte menší zahradu či omezený prostor, nekupujte jehličnany, které dorůstají velkých rozměrů, ale spíše se zaměřte na menší nebo zakrslé odrůdy.

Jehličnaté stromy jsou v porovnání s listnatými o něco citlivější, ať už se jedná o světlo, půdu nebo kvalitu vzduchu. Pokud má vaše zahrada převážně stinné oblasti, nekupujte světlomilné jehličnany. Také některé druhy, jako například jedle, jsou velmi citlivé na znečištěný vzduch, proto pokud máte zahradu situovanou ve městě, zaměřte se raději na jehličnany, kterým znečištěný městský vzduch nevadí, jako jsou například túje.

Co jehličnany potřebují?

Půda

Pokud jde o půdu, většině jehličnanů vyhovuje neutrální nebo mírně kyselá půda. Zásaditá půda vyhovuje jen některým druhům jehličnanů, jako je například tis, borovice černá nebo smrk omorika. Důležitá je také vlhkost půdy – ideální je mírně vlhká půda. Některé druhy dřevin jako jsou jalovce, kosodřeviny či smrk pichlavý však upřednostňují sušší půdu. Vyšší vlhkost půdy toleruje borovice či jedle.

Pro udržení vlhkosti půdy je třeba hned po vysazení jehličnanů vydatně je zalít a namulčovat. Ideální je dřevěná kůra, vrstva mulče by měla mít alespoň 5 centimetrů.

Po výsadbě jehličnanů, zejména během prvního roku je důležitá zálivka, která podpoří dobré zakořenění.

Světelné podmínky

Každý druh jehličnanu má své specifické nároky na světlo. Obecně jim však nevyhovuje úplný stín. Dostatek světla zajistí hustší a rovnoměrnější růst. Situujte proto dřeviny na zahradě na místa s dostatkem světla vzhledem k jejich jednotlivým požadavkům.

Prostor

Jehličnany by měly mít v zahradě dostatek prostoru. Zajistíte jim tak nejen bezproblémový růst, ale také možnost pěkně se rozrůst a ukázat se v plné kráse. Pokud byste jehličnany sázeli příliš blízko vedle sebe, mohli by si později překážet.

Živiny

Aby byly vaše jehličnany hezké, zdravé a prosperující, je důležité zajistit jim přísun živin. K tomu můžete využít specifické přípravky na jehličnany. Správná péče zajistí odolnost vůči škůdcům ale také zdravý růst a vybarvené jehličí.

Vhodné jehličnany do zahrady

Cedr atlantský

Cedr atlantský

Cedry jsou nevšední okrasné jehličnany, které samy o sobě vytvářejí dominantu celé zahrady. Jsou jedinečné svými korunami v nepravidelných tvarech. Cedr atlantský je oblíbenou dřevinou v zahradním designu, zejména pro svoji unikátní převislou formu. Skvěle se hodí jako solitér například v přední části zahrady nebo u jezírka.

Tip: Chtěli byste na zahradě jezírko? Přečtěte si, jak na to, v tomto našem článku!

Co potřebuje?

Cedr vyžaduje chráněné místo v teplejších polohách. Vhodná je propustná půda s příměsí vápníku.

Borovice horská

Borovice horská

V zahradní tvorbě je tento druh jehličnanu velmi oblíbený. Znát ho můžete také pod názvem kosodřevina. Má nízký vzrůst, díky čemuž se hodí do skalek a předzahrádky. Skvěle také vynikne na slunečných místech v kombinaci s okrasnými kameny. Borovice horská je dostupná v různých kultivarech rozličných vzrůstů či zabarvení.

Co potřebuje?

Borovice horská potřebuje dostatek slunce. Vyhovují jí různé typy půdy, od sušších a písčitých až po vlhčí hlinité zeminy.

Túje západní

Túje západní

Túje je velmi oblíbenou a využívanou jehličnatou dřevinou. Vyznačuje se šupinatým jehličím s velmi pěkným zbarvením. Svou oblibu si získává také díky nenáročnosti na pěstování. Skvěle se hodí jako živý plot, ale vynikne také jako okrasný solitér. Dá se také tvarovat, díky čemuž umožňuje popustit uzdu fantazii. Menší kultivary lze také využít do skalky.

Co potřebuje?

Pro túje je ideální místo se sluncem nebo polostínem. Vyhovuje jim sušší, propustná půda.

Smrk pichlavý

Smrk pichlavý

Výjimečnou vlastností smrku pichlavého je jeho barva. Jehličí má modré až stříbřité zabarvení, díky čemuž se často nazývá také smrk stříbrný. Kromě toho má tato dřevina také pěknou texturu a kuželovitý tvar, což v zahradě vytváří pěknou estetiku. Dá se využít jako solitér, ve skupině jehličnanů nebo k vytvoření ohraničení částí zahrady či pozemku. Kultivary menších rozměrů se hodí i do skalek.

Co potřebuje?

Vhodné stanoviště je na slunci nebo v polostínu. Vyžaduje mírně vlhkou, klasickou propustnou půdu.

Cypřišek tupolistý

Cypřišek tupolistý

Typickým rysem tohoto jehličnanu jsou jeho vějířovité větvičky. Má také velmi pěkné zbarvení, husté jehličí a vytváří „načechrané“ tvary, což z něj činí zajímavý doplněk do každé zahrady. Cypřišek se hodí do větší skalky, předzahrádky či poblíž jezírka. Vyšší kultivary lze využít jako solitéry.

Co potřebuje?

Cypřišek vyžaduje polostín. Vyhovuje mu mírně vlhká půda s obsahem vápníku.

Kryptomerie japonská

Kryptomerie japonská

Kryptomerie japonská je typická svým kulovitým tvarem a světlým jehličím. Skvěle vynikne v předzahrádce, skalkách ale i ve skupině s jinými dřevinami. Hodí se do zahrad v japonském stylu.

Tip: Přečtěte si, jak si vytvořit zahradu v japonském stylu!

Co potřebuje?

Kryptomerie japonská potřebuje chráněné místo, vyhovuje její polostín a mírně kyselá půda.

Tis obyčejný

Tis obyčejný

Tis obyčejný má široké uplatnění v zahradním designu. Je typický krátkým, ale výrazným jehličím. Nejčastěji se pěstuje ve sloupcových formách. Může dorůstat větších výšek, ale dostupné jsou i nižší kultivary. Tis může být v zahradě jako solitér nebo ve skupině více tisů, kterými můžete vytvořit ohraničení zahrady či pozemku.

Co potřebuje?

Tis je stínomilný jehličnan, proto jej pěstuje na stinném a polostinném místě. Vyhovuje mu vlhčí půda bohatá na minerály a vápník.

Závěr

Jehličnaté stromy mohou do zahrady vnést nádech elegance a zároveň sloužit i pro praktické účely. Výběrem vhodných jehličnanů si můžete ze zahrady vytvořit vizuálně podmanivý a účelný venkovní prostor.

Při výběru nezapomeňte na důležité faktory, jako je velikost jehličnanu či požadavky na světlo a půdu. Vyberte si takové jehličnany, kterým budou vyhovovat podmínky vaší zahrady, abyste jim zabezpečili dlouhou životnost a plnohodnotný vzhled.

Jehličnany vám na zahradě dokáží poskytnout soukromí či ochránit před větrem a vytvoří vám stále zelenou krajinu i během zimních měsíců. Začlenění jehličnatých dřevin do vaší zahrady tak zvýrazní praktičnost zahrady a její celkovou krásu a vizuální přitažlivost.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice